Sari la conținut
Forum Roportal
alex19051988

Carduri de Debit

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu am card de debit in lei si euro la ING si vreau sa stiu cat sunt comisioanele pentru retragere bani de pe card la alte banci. Eu am patito odata intr-o dimineata sa nu fie bani in bancomate la toate bancile ING din Arad si vreau sa stiu care sunt bancile cu cele mai avantajoase comisioane daca nu ai card de la ei. As vreau sa stiu la ce alte banci sa imi fac carduri de debit si sa aiba comisioane atat de mici cum are ING, dar care sa aiba sedii in strainatate atat in Europa cat si Canada si Sua asa cum este ING.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Comisioanele de retragere de la alte ATM-uri din tara si strainatate le gasesti pe site-ul lor, sau in sucursalele lor. Comisioanele astea sunt percepute de banca emitenta a cardului, chiar daca tu retragi de la alte terminale ale altor banci.

 

Cu ce te ajuta faptul ca banca ta are sedii in alte tari?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand vreau sa plec in strainatate si sa retrag niste bani din contul meu ca sa cumpar cadouri sau vreau sa ma joc tenis de camp sau biliard.

Editat de alex19051988

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand vreau sa plec in strainatate si sa retrag niste bani din contul meu ca sa cumpar cadouri sau vreau sa ma joc tenis de camp sau biliard.

 

sau poti sa te joci la pacanele

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La cardul meu stiu ce comisioane am, dar nu stiu ce comisioane am daca retrag de pe alt bancomat gen Raiffeisen, BCR, BRD etc. si imi doresc sa imi mai fac si alte carduri, dar care sa aiba filiale in majoritatea tarilor Europa si Canada cand vreau sa ma duc intr-o vacanta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in principiu - e recomandabil sa ai mai multe carduri doar daca primesti mai multe venituri din directii diferite - majoritatea bancilor au anumite tipuri de venituri sau cheltuieli necomisionate... depinde si de volumul rulajului ca sa se merite - bancile percep comisioane de emitere, de intretinere cont, de preschimbare si anuale suficient de mari - in raport cu veniturile din care le alimentezi... unele banci percep comision chiar si daca tu le alimentezi (cardurile) prin depunere de numerar, nu doar la retragere...

 

daca - spre ex - ai un card cu comision anual de 50 lei + ceva comisioane de retragere - si tu nu rulezi pe contul respectiv o suma mai mare de 10 000 lei anual - ala e un card costisitor...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prin ING nu am nici un comision, dar prin alte banci nu scrie pe site-ul lor cat este comisionul. Imi puteti recomanda si alte carduri avantajoase.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu...

 

in primul rand af putea fi considerata reclama - ceea ce nu cred ca este in politica Roportal

apoi - nu am toate datele necesare stabilirii cardului avantajos PENTRU TINE

 

iar prin ING nu ai comision la depunere sau retragere de la bancomatele proprii, insa costul de intretinere al cardului e de 50 lei/an minim, plus inca alte cateva taxe de mentenanta a contului...

 

sa nu crezi ca ING e gratis...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×