Sari la conținut
Forum Roportal
alexa141

Pneumotorax

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua! Va rog mult de tot ajutati-ma!!As dori niste informatii in legatura cu chirurgia toracica pentru pneumotorax. Problema sta in felul urmator: Prietenul meu a fost internat in data de 7 iunie 2013 la spitalul munincipal din Hunedoara cu diagnosticul "pneumotorax spontan la plamanul stang". I s-a facut tratament cu antibiotice,insa nu s-a refacut pleura. Luni dimineata (10 iunie 2013) a fost trimis la Petrsoani unde i s-a facut o interventie chirurgicala ce a constat in introducere unui tub de drenaj in cavitatea pleurala. Situatia s-a remediat, si pleura s-a refacut, iar in data de 17 iunie 2013 i s-a scos tubul, urmand ca in 18 iunie 2013 sa fie externat. Ei bine, in data de 18 iunie 2013 i s-au facut ultimele raze unde s-a constatat ca pneumotoraxul a recidivat si i s-a facut din nou interventia chirurgicala cu tubul de drenaj. In data de 19 iunie 2013 va fi operat, procedura am inteles ca se numeste "toracoscopie video-asistata". Intrebarile sunt: Cum te simti dupa reanimare? Sunt dureri mari dupa operatie? Cu cate tuburi va ramane dupa ce va iesi din operatie? Cat timp trebuie evitat efortul? Ce sfaturi imi puteti da pentru el? Va rog mult de tot ajutati-ma!! Va multumesc anticipat! O zi buna!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×