Sari la conținut
Forum Roportal
marian009432

Recuratare canale masea ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua,

 

 

 

 

 

In 2006 mi am plombat o masea si a fost tratata si scos nervul, acestea la un cabinet modest. Acum am mers din nou la dentist si mi a fost data plomba veche jos si maseaua sa mai stricat un pic. Doctori mi au zis ca trebuie curatate canalele maselei din nou si e posibil sa nu reuseasca iar maseaua va trebui scoasa.

 

As dori sa intreb daca e neaparat nevoie sa fie scoasa sau exista si metode (mai avansate si probail mai scumpe ) de tratare a canalelor care deja au fost lucrate.

 

Multumesc !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O sa dai bani multi si tot degeaba ca se va strica si mai repede maseaua care abia mai sta pe 1 picior ... mai bine fa-ti un implant in loc si macar stii o treaba e facuta!!! N-as mai cheltui pe o masea stricata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Medicul curant stie cel mai bine care este statusul canalelor tale dentinare.

La un dinte denervat, canalele se degradeaza, intrucat nervul care asigura troficitatea tesutului de suport, nu mai exista.

Ca atare, in timp, poate apare o degradare fiziologica a lor, care le poate face la un moment dat, imposibil de recuperat.

Insa acest lucru se evalueaza punctual, pentru fiecare caz in parte, deoarece modul in care reactioneaza organismul difera de la o persoana la alta.

 

Se mai zvoneste si ca nu exista boli, exista numai pacienti.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Medicul curant stie cel mai bine care este statusul canalelor tale dentinare.

 

 

La fel stie cel mai bine sa-ti ia banii de cateva ori pe un dinte/masea!!! ca are pe ce lucra mereu. Nu mai deruta forumista, ca dupa 1-2 ani tot acolo ajunge la implant dar se poate sa-i sparga dintele chiar doctorul in timp ce-l pileste.

 

Cand scoate maseaua, atunci pe loc sa si puna implantul, este cel mai potrivit timp!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La fel stie cel mai bine sa-ti ia banii de cateva ori pe un dinte/masea!!! ca are pe ce lucra mereu. Nu mai deruta forumista, ca dupa 1-2 ani tot acolo ajunge la implant dar se poate sa-i sparga dintele chiar doctorul in timp ce-l pileste.

 

Cand scoate maseaua, atunci pe loc sa si puna implantul, este cel mai potrivit timp!!!

 

Spui numai tampenii in cam 95% din situatii.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spui numai tampenii in cam 95% din situatii.

 

 

Nu mi s-au parut foarte destepte niciunul din postarile tale ca esti nehotarit si instabil in oricare zona al forumului. La tampenii insa nu te intrece nimeni si la jigniri!!!

 

Esti adult sau bei pe ascuns si singur!!!

 

 

Dentistii asta fac in oricare tara cand vad client naiv!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×