Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am un tata care este foarte setat pe ceea ce inseamna bani, imobiliare si valori materiale; este Sagetator. Mama, este o femeie bisericoasa, care merge si 100 km pentru slujba de duminica, si angreneaza intreaga familie. De altfel mama mea, nu numai ca este foarte bisericoasa si intreaga viata si-o dedica in acest sens, dar este enorm de atenta la social, la ceea ce inseamna parerile celorlalti, familie, prieteni si asa mai departe. Ea este in zodia Taur.

 

Eu ma consider un tip normal. Am terminat o facultate, un master inafara tarii, si lucrez de aproape 4 ani la aceeasi institutie. Lucrez in sistemul bugetar. Locuiesc intr-un apartament al familiei, deci nu in chirie si nici nu am vrut sa ma indatorez la banca pentru a ma lua inca un alt apartament si a nu putea sa dorm noaptea din cauza ratei care trebuie platite. Nu sunt casatorit, si sincer nici nu ma bate gandul. Intr-un timp mai legam prietenii, mai mult sau mai putin amoroase cu femeile, dar ma opream atunci cand auzeam cuvinte de genul "hai sa ne mutam impreuna", "nu ti-ar place sa ai un baietel" sau alte chestii similare. Este foarte adevarat ca nici o relatie cu o femeie nu a durat mai mult de 3-4 luni, maxim, jumatatate de an. Masina si permis nu am, caci nu mi s-au parut o necesitate, si mai ales din cate mi se povesteste sunt un sac fara fund in privinta cheltuielilor: benzina 1.40 EURO / l, RCA, asigurari, taxe de drum, ... o groaza de bani. Locuiesc la 15-20 de minute de mers la picior de servici, iar pentru calatorii folosesc trenul si avionul. In privinta jobului, pot spune ca am un program flexibil si lejer, ma pot duce aproape cand vreau si pleca cand doresc, trebuie doar sa imi finalizez taskurile. Salarul este undeva aproape de 1500 RON. Mai am un tip cu mine in apartament, in chirie, care imi plateste cheltuielile, mai imi da si ceva chirie, si ... ma scape de domnisoarele care vor sa se mute la mine, cu 10 trolere . Eu unul sunt multumit de viata pe care o duc, si nu ma prea pot plange, comparativ cu restul colegilor de la munca care permanent se plang ca nu au bani si timp.

 

Toate bune si frumoase pana aici, doar ca duminica de duminica, cand merg la parinti la masa de pranz incepe aceeasi vesnica si eterna discutie. Mama este nemultumita de mine, ca sunt necasatorit si ca nu am avut nici o relatie mai lunga de 3 luni de zile. Ba, chiar vine cu intrebari enorm de obositoare ca de ce in ultimul timp numai umblu cu nici o tipa. Imi reproseaza ca nu am permis si ca nu-mi cumpar masina. Daca o intreb de ce, si motivez ca eu personal nu am nevoie de masina, incepe sa-mi zica ca ea ar vrea mai des sa faca suta de km pentru a ajunge la locul ei "de pelerinaj". Incepe apoi si imi povesteste de mama nu stiu care i-a povestit ca fiu-su s-a privatizat, ca fiu-su o duce nu stiu pe unde cu masina, ca fiu-su si-a luat apartament in rate si si-a pus termopane, etc. Cum in ultimul timp nu prea m-am mai obosit sa mai umblu dupa vreo tipa, a venit cu N si N de propuneri, de domnisoare dornice de casatorie si foarte credincioase. Are nu stiu ce prietena, cu fiica de o varsta cu mine, care lucreaza la ceva banca, si cu care mai nou "vrea sa ma cobine" si imi povesteste cum este ea directoare si are 30 de milioane salar, si nu stiu cati oameni in subordine. Tatal meu o aproba, si este vesnic nemultumit ca nu m-am privatizat, si nu am si eu o afacere, asa cum are nu stiu ce fost coleg de-al meu de general intr-un spatiu inchiriat de la tatal meu. In ultimii zece ani nu stiu daca le-am cerut parintilor bani pentru o bere macar; m-am intretinut singur si fara prea multe complicatii. Nu beau, nu fumez, eventual doar mai trag un fum mai neortodox atunci cand ajung prin te miri ce locatii internationale. Parintii sunt vesnic si vesnic nemultumiti de mine, si nu stiu nimic altceva sa imi spuna decat nemultumirile lor, si ma fac NENORMAL. Ba mai mult, mama care ma vede ca nu mai umblu oficially cu nici o tipa, a inceput sa insiste cu idei ca ar fi bine sa merg la manastire.

 

Sunt parintii mei, ii stimez, ii respect; m-am intors dupa master in tara inapoi, tocmai pentru a fi impreuna ca o familie. DAR m-am saturat sa aud vesnic si vesnic, aceleasi discursuri din partea lor. Rudele, si parintii altor colegi nu au alte intrebari decat unde lucrez, unde locuiesc si eterna intrebare "de ce m-am intors din tara". Sincer, nu stiu cine are probleme, EU sau PARINTII mei ????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parintii tai sunt niste tampiti ca mai toti parintii din generatia lor. Incearca sa te indepartezi de ei si, inainte de toate, constientizeaza si seteaza-ti mintea ca sunt asa cum sunt, adica tampiti. Nu-ti bate capul sa-i intelegi si sa-i faci sa inteleaga ca gresesc.

Editat de Sicilia`
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parintiin tai sunt niste tampiti ca mai toti parintii din generatia lor. Incearca sa te indepartezi de ei si, inainte de toate, constientizeaza si seteaza-ti mintea ca sunt asa cum sunt, adica tampiti. Nu-ti bate capul sa-i intelegi si sa-i faci sa inteleaga ca gresesc.

Cu indepartatul sunt de acord, dar cu a-i face "tampiti" mi se pare putin nelalocul lui.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa fie mai clar, ai putea sa ne spui cum te intelegi cu chiriasul, si daca v-ati facut planuri de viitor? :unsure:

  • Like 1
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

a-i face "tampiti" mi se pare putin nelalocul lui.

Eh, atunci cand nu o sa ti se mai para asa, o sa devii si imun la comportamentul lor.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E si vina ta, ca esti moale si nu pui piciorul in prag, daca nu depinzi de ei (daca nu punem la socoteala apartamentul :shifty: ), de ce nu le zici sa te lase in pace?

 

Ce legatura au semnele lor zodiacale?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa fie mai clar, ai putea sa ne spui cum te intelegi cu chiriasul, si daca v-ati facut planuri de viitor? :unsure:

Eh, Plictisitule, iata o postare nepretuita! :rot: Pregateste-te moral, in ceva timp si ai tai o sa te suspecteze de homosexualitate. :spiteful:

Vorbesc din proprie experienta, si eu am avut o perioada de pauza si taica-miu incepuse sa-si dea si el cu pareri din astea deosebite. :doh:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cum dracu sa se indeparteze de ei? unde o sa stea? cine o sa-i dea crapelnita duminica?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×