Sari la conținut
Forum Roportal
Crismonimold

Poezii care nu plac

Postări Recomandate

Mulţumesc oricum pentru lectură!

Nu ai pentru ce. Aia nu e poezie, ci un fel de insiruire de povestiri si de impresii personale.

Ma enerveaza la culme cand citesc in prezentare "Poezii" si cand intru sa citesc gasesc proza. Pentru mine, poezia cu rima alba e tot un fel de proza. Este cel mai accesibil gen de arta, dar tocmai din cauza asta este cel mai abuzat, abrutizat, aplatizat, anulat.

Internetul e plin de constructii izbitor de asemanatoare cu ale tale, cu metafore lesinate, lalaite sau fortate pana la absurd.

Am adormit de zece ori pana am reusit sa-ti citesc o poezie.

 

Uite cum ar trebui sa sune o poezie cu rima alba. Este scrisa de prietenul meu, poetul Gabriel Dalis. Baga ochiu':

 

"prin cabluri

 

: și

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai pentru ce. Aia nu e poezie, ci un fel de insiruire de povestiri si de impresii personale.

Ma enerveaza la culme cand citesc in prezentare "Poezii" si cand intru sa citesc gasesc proza. Pentru mine, poezia cu rima alba e tot un fel de proza. Este cel mai accesibil gen de arta, dar tocmai din cauza asta este cel mai abuzat, abrutizat, aplatizat, anulat.

Internetul e plin de constructii izbitor de asemanatoare cu ale tale, cu metafore lesinate, lalaite sau fortate pana la absurd.

Am adormit de zece ori pana am reusit sa-ti citesc o poezie.

 

Uite cum ar trebui sa sune o poezie cu rima alba. Este scrisa de prietenul meu, poetul Gabriel Dalis. Baga ochiu':

 

"prin cabluri

 

: și

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iată că a venit vremea să abandonez activitatea de scriere de poezii.

 

Si eu zic ca ai luat decizia potrivita. Consoleaza-te ca mai sunt multe alte activitati pe care le vei putea executa.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu zic ca ai luat decizia potrivita. Consoleaza-te ca mai sunt multe alte activitati pe care le vei putea executa.

Seara bună. Mulţumesc pentru răspuns. Acest lucru a venit de la sine, nu e o decizie pur şi simplu. Am mai abandonat scrisul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a placut poezia 'Topica'.

Faptul ca ai inceput sa scrii versuri, are legatura cu ce s-a intamplat in viata ta? Ai scris pe blog despre niste poze si asta m-a dus la pagina ta de FB, unde am citit niste notite despre ce ai trait.

Poate este timpul sa faci ceva numai si numai pentru tine, nu pentru altii. Orice ai alege, eu iti doresc succes si mult noroc.

Da, am trecut prin vremuri grele...Dar am scris mai mult din amintiri, ca un jurnal, nu despre durerea prezentă, decât despre singurătate. "Topica" este chiar despre destinul poetului, uneori trist.

Îţi dau un link la un site respectat, unde am scris şi apoi şters, apoi scris din nou şi aici explic cum am început să scriu, pe scurt:

de ce am scris

 

eu n-as ceda asa usor,

doar n-ai scris pentru critici sau pentru altii (banuiesc).

scrie în continuare, daca asa simti nevoia, nu trebuie neaparat sa publici.

Scuze dacă am deranjat cumva cu citatele acestea, poate trebuia să şterg...aici pe forum.

Crin, îţi mulţumesc pentru încurajare...eu nu am cedat, simt că nu pot continua.

Dacă, prin miracol, voi fi din nou atrasă de scris, poate ...dar mă îndoiesc.

Bineînţeles că am scris pentru alţii. Să scrii doar pentru tine însuţi se numeşte solilocviu absurd. Am mai schimbat registrul liric din când în când, sperând să reuşesc ceva mai bun. Ştiu că toţi spun să scrii pentru tine, dar poezia oricum există în tine în sufletul tău, deci nu e nevoie să scrii :)

În fine e o vorbă: ai reuşit continuă!N-ai reuşit, continuă! Uneori e adevărat, de fapt toţi continuăm. "Show must go on".

Editat de Crismonimold

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×