Sari la conținut
Forum Roportal
Gregory1992

Care mai este situatia in Romania?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sa zicem de prerioada dinaintea anului 2011. In 2011 am parasit Romania ca sa fac facultate in strainatate si acum ma intreb si eu cum mai este la nivel educational situatia in Romania.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Per asamblu e aceeasi situatie.

 

Legile se schimba de la o zi la alta, apar tot felul de filmulete cu lupte intre profesori si elevi, scene de sex intre elevi si fitele de la Jean Mone'.

Carte nu se mai face.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Dar cine tine cu tot dinadinsul sa faca, reuseste :yes:

 

dar nici nu e lasat de catre ceilalti :)

 

noroc ca s-au inventat meditatiile particulare

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
apar tot felul de filmulete cu lupte intre profesori si elevi, scene de sex intre elevi si fitele de la Jean Mone'.

 

De chestii dintr-astea e plina si strainatatea, in plus fata de Romania se mai si impusca unii, asa din cand in cand :o:

 

Carte nu se mai face.

 

In afara se face. Nu se sperie lumea de niscavai scandaluri si nici nu se mediatizeaza ca in Romania, ca sa aiba si alti elevi de unde se inspira...

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De chestii dintr-astea e plina si strainatatea, in plus fata de Romania se mai si impusca unii, asa din cand in cand :o:

 

Corect, dar pe noi nu ne intereseaza cum e in afara. Autorul vrea situatia actuala din Romania in comparatie cu o perioada mai veche. ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la începutul clasei a IX-a se dă un test iniţial. Pe an ce trece mediile sunt mai mici. În acest an s-a ajuns la aproape 1,60 la mine la liceu, la geografie.

Da' voi, în sistemul de învăţământ, v-aţi întrebat vreodată dacă testele acelea sunt în vreun fel relevante pentru preocupările şi cunoştinţele copiilor de azi?

 

Pot să jur că dacă întrebi copiii despre diferenţe de performanţă între Samsung Galaxy , iPhone 5 şi nu mai ştiu care HTC, ai să obţii răspunsuri surprinzător de detaliate şi documentate. Cred că am mai povestit pe forum, la mine la firmă mai veneau băieţi de clasa a XI-a şi a XII-a şi mai lucrau 3-4 ore pe zi. Aveau mintea în cea mai bună formă, se prindeau singuri când o aplicaţie de Windows nu făcea ce se presupunea că face şi de ce nu face, asamblau un desktop PC absolut de la zero, se descurcau să instaleze până şi un Linux Fedora, nu numai un Windows, erau în stare să ţină în mână un pistol de lipit şi îşi asamblau singuri montaje electronice din kit-uri etc. etc.

 

Nu pretind că asta o fi media, probabil că ei erau dintre cei mai dezgheţaţi. Dar totuşi erau doar elevi la un liceu industrial (sau cum s-o mai fi chemând acum) şi asta într-un orăşel de nici 20.000 de locuitori.

 

Părerea mea este că sistemul de învăţământ românesc, cel puţin până la nivel de liceu, e totalmente rupt de realitate şi încearcă să bage în cap copiilor cam aceleaşi chestii ca la 1935. Tot Eminescu, tot munţii, apele şi câmpiile patriei, fără nici o legătură cu lumea reală în care trăim. Şi când ajungeam să le explic câte-o chestie pe care chiar n-aveau de unde s-o ştie, gen cum îşi foloseşte memoria cache level 2 un procesor; sau care e chestia cu fusele orare şi de ce există ele; sau unde găseşti centrul galaxiei, dacă te uiţi pe cer într-o noapte de august, reacţiile erau cât se poate de relevante: "ei, dacă ne-ar explica aşa şi la şcoală, ne-am duce în fiecare zi de plăcere".

Editat de harald
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×