Sari la conținut
Forum Roportal
Cataleya

Ce inseamna a fi mandatar si ce implicatii are ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna seara,

In urma cu putin timp m-am inscris ca, colaborator la o firma de cosmetice online.

fiind casnica banii nu pot sa mi-i ridic decat in doua situatii:

1. sa-mi infiintez o firma

sau

2. sa gasesc o firma care sa ma numeasca reprezentantul sau in aceasta actiune, adica sa ma mandateze.

Firma am gasit-o, este a prietenului meu, iar el doreste sa stie ce implica din punct de vedere economic aceasta actiune ?

Cum poate justifica in contabilitatea firmei sale castigurile care imi vor fi trimise in contul firmei sale?

Va multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Angajandu-te pe orice post vrea el. Altfel nu are cum sa iti dea nimic.

A fi mandatar, juridic, inseamna a fi imputernicitul acelei persoane juridice/ fizice sa faca ceva. Practic reprezinti interesele acelei persoane.

Aata se poate face printr-o procura speciala sau printr-un contract de mandat.

 

Numai ca, din punct de vedere economic nu ai un statut aparte, esti un simplu angajat ce poate reprezenta societatea in raporturile cu tertii. Denumirea postului nu are nici o relevanta, ca poti fi director general, executiv, etc.

 

Dar da mai multe detalii privitor la activitatea care vrei sa o desfasori.

Ce anume trebuie sa faca firma ta ?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Codul CAEN este 9601.

Activitati, altele: 4520, 5010, 5030, 5610,8299, 9609

Iar pe mine ma intereseaza cum apare in contabilitatea firmei sale remuneratia mea de la firma de cosmetice daca ma numeste mandatar !

Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In urma cu putin timp m-am inscris ca, colaborator la o firma

fiind casnica banii nu pot sa mi-i ridic ...

 

Asa ceva inca n-am auzit, din moment ce platesti taxe pe banii castigati ce ar sta in calea ta sau al lor sa te plateasca??? Only in Rumania!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,

In urma cu putin timp m-am inscris ca, colaborator la o firma de cosmetice online.

fiind casnica banii nu pot sa mi-i ridic decat in doua situatii:

1. sa-mi infiintez o firma

sau

2. sa gasesc o firma care sa ma numeasca reprezentantul sau in aceasta actiune, adica sa ma mandateze.

Firma am gasit-o, este a prietenului meu, iar el doreste sa stie ce implica din punct de vedere economic aceasta actiune ?

Cum poate justifica in contabilitatea firmei sale castigurile care imi vor fi trimise in contul firmei sale?

Va multumesc!

Buna,

eu cred ca va trebui sa existe un cod CAEN pentru a incasa acest tip de venituri, iar tu-i vei putea ridica eventual, ca si salariat, dar asta presupune nici cheltuieli suplimentare. De ce nu discuti cu ei mai clar si poti incasa ca persoana fizica si te vei declara cu venituri mai departe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×