Sari la conținut
Forum Roportal
flori de camp

Nevoia de a fi iubit...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

de ce prin natura noastra avem atata nevoie de a fi iubiti? si continuam a simti aceasta nevoie chiar si dupa atatea dezamagiri, cand vezi ca iti este refuzat sa ai ce iti doresti? partial compensezi cu cate ceva....cu amntirile clipelor frumoase...dar pot niste frimituri sa tina de foame o viata intreaga?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de la persoana la persoana.Eu nu ma multumesc niciodata cu firimituri nici nu accept asa ceva,ori totul ori nimic. Sunt fericita si multumita de mine pentru ca imi induc aceasta stare,ma gandesc de ce sa fiu trista cand sunt atatea lucruri frumoase pe lume. Dorinta de a iubi vine din dorinta de a fi fericiti.Cand radiem de bucurie,atragem oamenii in jurul nostru ca un magnet.Mie mi se intampla frecvent sa fug de oamenii morocanosi pentru ca-mi induc o stare negativa.

Ca sa fii fericita nu trebuie neaparat sa iubesti si sa fii iubita (ma refer aici la notiunea de iubit). :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca sa fii fericita nu trebuie neaparat sa iubesti si sa fii iubita (ma refer aici la notiunea de iubit). :roll:

 

corect, sunt multe lucruri frumoase pe lume. le vezi, te incanta, te bucuri....dar toate acestea facute de unul singur..in timp nu te mai incanta la fel de mult. iti doresti sa ai cu cine le impartasi. exista oare lucru mai frumos decat acela de a impartasi frumosul si bucuria cu cineva?

 

Eu nu ma multumesc niciodata cu firimituri nici nu accept asa ceva,ori totul ori nimic.

si eu sunt la fel de radicala : totul sau nimic. si s-a ales nimic din tot ce am, daruit. au ramas doar "frimiturile" (amintirile). si sentimentul ca viata trece pe langa mine. mi-am dorit atat de putin...si totusi se pare ca prea mult!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
corect, sunt multe lucruri frumoase pe lume. le vezi, te incanta, te bucuri....dar toate acestea facute de unul singur..in timp nu te mai incanta la fel de mult. iti doresti sa ai cu cine le impartasi. exista oare lucru mai frumos decat acela de a impartasi frumosul si bucuria cu cineva?

 

Eu nu ma multumesc niciodata cu firimituri nici nu accept asa ceva,ori totul ori nimic.

si eu sunt la fel de radicala : totul sau nimic. si s-a ales nimic din tot ce am, daruit. au ramas doar "frimiturile" (amintirile). si sentimentul ca viata trece pe langa mine. mi-am dorit atat de putin...si totusi se pare ca prea mult!

Flori de camp, nu mai fi trista. Cu toti am trecut sau trecem prin despartiri, dezamagiri, singuratate, nemultumiri, nefericiri si cate si mai cate. Poate ca persoana careia i-ai daruit tot, nu a stiut sa primeasca ce aveai tu de oferit, dar nu inseamna ca altcineva nu va sti. Si daca simti ca viata trece pe langa tine, apuc-o de ureche si n-o lasa sa plece. E greu sa fii singur si e normal sa vrei sa ai pe cineva cu care sa-ti imparti necazurile, frumosul si bucuria, dar pana cand se va ivi acel cineva, bucurate singura. Si eu sunt singura si am avut si eu senzatia uneori ca am dat gres, ca nimic nu a iesit asa cum am sperat, dar timpul a trecut si am invatat ca pot fi fericita si fara cineva langa mine. Daca va fi sa apara cineva, atunci voi fi bucuroasa sa impart totul cu el, dar pana atunci, ma bucur de viata mea asa cum este.

Nu mai fi asa de necajita, viata poate fi si frumoasa daca esti dispusa sa o privesti cu alti ochisori. :D :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nevoia de iubire tine de structura sufleteasca a fiecaruia. Unii au mai multa nevoie, altii mai putina, altii(putini e drept) nu au nevoie deloc, iar altii....nu pot trai fara iubire! Probabil ca tu faci parte din aceasta categorie....Are dreptate Micalutza, de ce esti atat de trista flori de camp? Am citit cateva din posturile tale si am inteles ca ai avut niste necazuri si niste dezamagiri si ca esti marcata de ele, imi pare tare rau pentru tine. Dar esti o femeie tanara si ai un copil! Vreau sa te intreb, copilul tau nu este un motiv suficient pentru ca sa nu ti se mai para ca viata trece pe langa tine si ca se scurge in van? El nu constitue pentru tine un punct de sprijin? Cresterea si educatia lui, daruirea, nu pot constitui un argument suficient de solid ca viata ta sa capete sens? Zambetul, sinceritatea, gingasia, nevoia lui de protectie, iubirea sincera si neconditionata pe care sunt sigura ca ti-o ofera, nu sunt de ajuns ca sa depasesti sentimentul asta de inutilitate a scurgerii vietii tale? Eu cred ca ar trebui sa ajunga.... Hai gandeste-te mai bine! Va veni si IUBIREA pe care o astepti tu si-ti va sterge lacrimile din suflet, sunt sigura de asta. Iubirea uneori vine cand nici nu te astepti si niciodata nu e prea tarziu pentru ea!

Te rog, nu mai fi asa de trista!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iubirea....sa nu mai aud de ea...niciodata...nu exista. Este doar o iluzie temporara, o festa a sufletului..

Iubirea exista, e frumoasa,nu e vesnica dar se transforma in dragoste.

Cand o sa ai sufletul deschis o sa o intalnesti. :D

Editat de mirela83

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai iar va "formolizati" in coltul trist ?De la atata suparare o sa uitati ca a iesit soarele .Ca vine primavara ...asa ca hai sa privim inainte .Love is in the air

 

:D ...depasiti deprimarea . :)

Editat de Lily Anne (L.o.T)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iubirea exista, e frumoasa,nu e vesnica dar se transforma in dragoste.

Cand o sa ai sufletul deschis o sa o intalnesti. :D

 

Nup...eu zic ca dragostea se transforma in iubire...Si exista. Ambele. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nup...eu zic ca dragostea se transforma in iubire...Si exista. Ambele. :D

Mai conteaza cine in cine se transforma?

Idea e ca e frumos oricum ar fi, asa ca Heidy scapa cat mai repede de gandurile rele si hai sa fugim de la coltu trist :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×