Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

Spiritul de observatie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Spiritul de observatie este important pentru formarea unei imagini de ansamblu care sa redea realitatea cat mai fidel cu putinta, avand in vedere conditionarile la care suntem supusi prin natura creierelor noastre si a organelor de simt.

 

Prin retinerea detaliilor esentiale si prin eliminarea celor redundante te apropii in aproximare de o reprezentare complexa si nuantata a realitatii. Daca nu reusim aceasta vom fi nevoiti sa procesam realitatea pe baza unor tablouri generale neclare sau depasite, asa ca deciziile noastre vor avea o marja ridicata de risc de esec.

 

Realitatea nu va fi niciodata perceputa asa cum e ea, pentru ca orice reflectare in mintea noastra distorsioneaza, din cauza ca suntem atat de bombardati de informatie incat nu putem sa ne formam o imagine de ansamblu decat prin selectarea informatiilor, filtrarea lor pe baza unor seturi de valori preexistente si gruparea itemilor intr-o panorama cat mai bogata in informatii utile.

 

De aici subiectivismul, deformarile de perceptie, interpretarile diferite pentru acelasi act sau obiect, conflictul intre perceptia noastra si cele ale celorlalti.

 

Spiritul de observatie se antreneaza. Prin constientizarea importantei lui se poate avansa zilnic in concentrare, in observarea cat mai multor detalii. Unele amanunte se pot dovedi importante mai tarziu.

Cati dintre voi stiu ce au facut acum patru zile, la ora 19?

Exersarea spiritului de observatie intareste memoria, iar cresterea numarului de sinapse duce chiar la marirea volumului creierului. Aceasta previne o serie de boli degenerative cum ar fi Alzheimer.

 

Cand eram mici citeam cu totii carti de Agatha Christie sau Rodica Ojog Brasoveanu si stiam cat de importante se pot dovedi micile detalii pentru a dezlega puzzle-ul final, pentru a gasi cheia enigmei inainte de a fi dezvaluita de catre scriitor. In special Agatha era maestra in presararea unor informatii aparent minore, dar de mare importante pentru urmarirea firului logic pe piste complicate.

 

Voi cum stati cu spiritul de observatie? Cat de bun observator crezi ca esti?

Va propun la linkul de mai jos o astfel de enigma politista, pentru ca sa vedeti daca va prindeti cine e criminalul inainte ca detectivul sa dea solutia pe baza unor deductii logice.

 

 

Dupa ce faceti testul de observatie, ar fi interesant sa postati parerile voastre, precum si daca v-ati prins de rezolvare inainte ca inspectorul sa deduca si sa spuna cine e vinovatul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

inca un test de atentie selectiva foarte vestit&amuzant

 

instructiuni:

sunt 2 grupe de jucatori, in haine albe si in haine negre.

numarati foarte atent de cate ori isi paseaza mingea jucatorii in alb.

Pasele celor in tricouri negre nu le numarati deloc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

primul video l-am picat, nu am observat nici o schimbare.Dar pe al 2-lea l-am trecut cu brio :unsure: ,15 passe + gorila

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand eram mici citeam cu totii carti de Agatha Christie sau Rodica Ojog Brasoveanu si stiam cat de importante se pot dovedi micile detalii pentru a dezlega puzzle-ul final, pentru a gasi cheia enigmei inainte de a fi dezvaluita de catre scriitor. In special Agatha era maestra in presararea unor informatii aparent minore, dar de mare importante pentru urmarirea firului logic pe piste complicate.

 

 

 

 

Dupa ce faceti testul de observatie, ar fi interesant sa postati parerile voastre, precum si daca v-ati prins de rezolvare inainte ca inspectorul sa deduca si sa spuna cine e vinovatul.

 

Eu citesc foarte multe cărţi de Agatha(am citit 24 scrise de ea),iar de Rodica 3.Trebuie să recunosc faptul că mereu răm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E ca si cum ai spune: observa cum iluzionistul face iepurasul sa dispara. Trebuie sa ai un simt al observatiei foarte dezvoltat, un autist poate observa astfel de detalii care sunt excluse din ecuatia asupra careia ne focusam atentia. 1+2=3. Stim ca rezultatul este trei. Cand intrebarea este legata de rezultat atunci ne focusam atentia asupra lui. Daca spunem:

 

Observati suma cifrelor atunci devenim confuzi:

 

Trebuie sa ne uitam la unu, la +, la 2,la = si la 3.Nu stim ce vrem.

 

De ce 1+2=3?

De ce este 1 numar?

De ce le adunam?

De ce nu le inmultim, impartim, multiplicam?

De ce 3 este egal cu suma numerelor 1 si 2?

De ce nu este 2 si este 3?

 

Trebuie sa stim ce vrem ca sa ne putem focusa atentia asupra ceva. Tocmai de aceea se zice: test al spiritului de observatie si nu "Obsevati ce modificari se fac in camera". Se induce confuzia tocmai pentru a nu sti ce cautam defapt, pe x sau pe y. Eu initial cand am privit primul videoclip am crezut ca trebuie sa descopar criminalul si nu ce este prin camera.Este ABSOLUT NORMAL sa nu observi schimbarile pentru ca nu ti se cere asta. Daca ceri cuiva un servetel este normal sa iti dea un servetel, nu o punga de bomboane.

 

Suntem atenti sa nu ne fure cineva geanta dar intre timp ne dispare masina.Suntem atenti la amandoua dar uitam ce trebuie sa cumparam.

Daca intrebi pe cineva "Ce observi pe cer?" iti va raspunde fie "Nori" fie "Nimic". Nu iti va raspunde "Cerul"

 

1+2=3=? <--Asa poti ajunge sa te indoiesti de realitate si sa innebunesti. Trebuie sa formulezi corect o intrebare ca sa poti avea un raspuns concret. Nu exista raspuns pentru o intrebare care nu exista.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×