Sari la conținut
Forum Roportal
O.C.I.

Glicemie mare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Din analize repetate am constatat ca am glicemia 150 - 151 - 152, chiar daca incerc sa evit dulciurile sau painea.

Ce sa fac ? Sunt un pic ingrijorata dar nu stiu daca este cazul sa merg la medic.

Voi ce spuneti ?

Am auzit ca este o boala parsiva. Tatal meu are diabet tip II de mai bine de 15 ani, dar vad ca nu are probleme f mari, este drept - este si f ponderat.

Astept sfaturi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Du-te la doctor ca sa iti prescrie medicatie bine regulata (stiu ce vb am si eu pe taicami-o bolnav) a trecut incetul cu incetul de la medicamente(pastile) la insulina(injectabila) .. nu cred ca vrei sa ajungi la asta.... in plus diabetul ne tratat afecteaza printre altele ochii,ranile,etc. cred ca sti si tu cum sta treaba !!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din analize repetate am constatat ca am glicemia 150 - 151 - 152, chiar daca incerc sa evit dulciurile sau painea.

Ce sa fac ? Sunt un pic ingrijorata dar nu stiu daca este cazul sa merg la medic.

Voi ce spuneti ?

Am auzit ca este o boala parsiva. Tatal meu are diabet tip II de mai bine de 15 ani, dar vad ca nu are probleme f mari, este drept - este si f ponderat.

Astept sfaturi

 

In primul rind nu este nici o diferenta intre 150-151-152, decit cel mult o eroare de aparat (de masuratoare). Cu aceste valori te asigur ca o sa mori de batrinete, deci nu e cazul sa te panichezi. Glicemia normala se situeaza intre valorile de 80-120 si 140 la 2 h dupa luarea mesei. Faptul ca tatal tau are acest diabet de typ 2, te face eligibila la aceasta boala dar nu o sa o ai obligatoriu. Cu diabet, daca este tratat corespunzator, se poate trai fara probleme mult si bine. Totul este sa il tii sub control. In plus isi tratamentele au evoluat (asa ca linisteste te.

Bine inteles un check up si un advance test for diabetes se impune chiar si un Hb1ac, nu de alta dar sa vezi daca nu a fost vreo eroare de aparat, analiza etc.

Editat de Ares444

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In primul rind nu este nici o diferenta intre 150-151-152, decit cel mult o eroare de aparat (de masuratoare). Cu aceste valori te asigur ca o sa mori de batrinete, deci nu e cazul sa te panichezi. Glicemia normala se situeaza intre valorile de 80-120 si 140 la 2 h dupa luarea mesei. Faptul ca tatal tau are acest diabet de typ 2, te face eligibila la aceasta boala dar nu o sa o ai obligatoriu. Cu diabet, daca este tratat corespunzator, se poate trai fara probleme mult si bine. Totul este sa il tii sub control. In plus isi tratamentele au evoluat (asa ca linisteste te.

Bine inteles un check up si un advance test for diabetes se impune chiar si un Hb1ac, nu de alta dar sa vezi daca nu a fost vreo eroare de aparat, analiza etc.

poate sa varieze glicemia nu trebuie sa fie neaparat o eroare de aparat. depinde si de momentul cand iti faci testul. in rest ai perfecta dreptate. cu diabetul tinut sub control ajungi sa traiesti ca orice om normal. Daca nu e tinut in frau poate sa fie chiar nasol.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga O.C.I.

 

Si eu consider ca este foarte bine sa te duci la medic pentru un complet de investigatii ( medic de familie, endocrinolg si nutritionist ), dar te rog, in primul rand, sa nu intri in panica. Din ce ai scris, vei lua in atentie aceasta boala, de la inceput . Ar fi bine sa nu ai valori de glicemie in urina, ceace ar dovedi ca esti intr-adevar la inceput si vei scapa mult mai usor.

 

Vreau sa te informez ca o crestere a glicemiei o provoaca si fainoasele ( amidonul ) si multe alte alimente cu grad mare de rafinare ( care contin amidon sau zaharuri chiar sub o forma ascunsa - ex. biscuitii, prajituri, etc. ), inafara zaharului si painii de care aminteai. Un pancreas obosit poate sa-ti creeze aceste probleme, dar si aici depinde cand ai facut analizele. Poate ar fi bine ca in prima urgenta sa gasesti tabele de alimente cu indice glicemic, in asa fel incat sa te orientezi la alimentele cu valori sub 60.

 

Iti stau la dispozitie si cu alte intrebari la acest subiect, sau poate ne spui ce arata investigatiile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poate sa varieze glicemia nu trebuie sa fie neaparat o eroare de aparat. depinde si de momentul cand iti faci testul. in rest ai perfecta dreptate. cu diabetul tinut sub control ajungi sa traiesti ca orice om normal. Daca nu e tinut in frau poate sa fie chiar nasol.

 

 

Din punct de vedere diabet intre valorile mai sus amintite NU E NICI O DIFERENTA.... Oricum un testing nu reflecta realitatea ci este doar o poza la un anumit timp. Relevant este HB1c/Hbac, o analiza care iti va spune care este situatia pe ultimele 3 luni.

In Bucuresti cei de la Cantacuzino sint ok...

Sub nici o forma nu e caz de panica dar un test de anduranta este binevenit.

 

 

Draga O.C.I.

 

Si eu consider ca este foarte bine sa te duci la medic pentru un complet de investigatii ( medic de familie, endocrinolg si nutritionist ), dar te rog, in primul rand, sa nu intri in panica. Din ce ai scris, vei lua in atentie aceasta boala, de la inceput . Ar fi bine sa nu ai valori de glicemie in urina, ceace ar dovedi ca esti intr-adevar la inceput si vei scapa mult mai usor.

 

Vreau sa te informez ca o crestere a glicemiei o provoaca si fainoasele ( amidonul ) si multe alte alimente cu grad mare de rafinare ( care contin amidon sau zaharuri chiar sub o forma ascunsa - ex. biscuitii, prajituri, etc. ), inafara zaharului si painii de care aminteai. Un pancreas obosit poate sa-ti creeze aceste probleme, dar si aici depinde cand ai facut analizele. Poate ar fi bine ca in prima urgenta sa gasesti tabele de alimente cu indice glicemic, in asa fel incat sa te orientezi la alimentele cu valori sub 60.

 

Iti stau la dispozitie si cu alte intrebari la acest subiect, sau poate ne spui ce arata investigatiile.

 

 

In primul rind multe din afirmatiile tale nu sint ...complete... In urina nu exista glicemie asa cum alimentele se evalueaza fata de procentajul de Hidrocarburi... (10HC=1 BE)

Cred ca inainte de a da sfaturi savante MAI ALES IN ACEST DOMENIU, ar trebui stiut EXACT stiut daca are diabet, ce fel de diabet ...typ 1, typ2a, 2b...s-apoi ....

Deocamdata faptul ca a avut de 3 ori 150 nu spune nimic...dar nimic....

 

8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bun sfat l-ai primit deja.

Mergi cat mai degraba la un medic nutritionist de la institutul

Paulescu, fie pe str. Caragiale pe langa str. Maria Rosetti fie chiar

la sectia de nutritie de la spitalul Cantacuzino langa piata

Gemeni (fosta Galati).

Numai dupa o consultatie de specialitate se poate afirma daca ai sau nu

diabet.

Pana atunci poti avea informatii utile de pe un site www.diabetzaharat.ro

de la un medic de la Inst. Paulescu sectia de la Cantacuzino.

 

 

Succes.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare in legatura cu glicemia ... am fost sa`mi fac analizele si am constatat ca am glicemia 103 ... docturul de familie mi`a spus ca e mare pentru varsta mea de 17 ani ... am intrebat la o farmacie mi`a spus ca e buna, iar dirigintele meu care e profesor de biologie mi`a spus ca e foarte buna ... ce parere avetzi ? si inca ceva ... Milka Diet sau Coca~Cola Zero nu contzin zahar deloc si nu cresc glicemia ? astept raspunsuri multumesc ... daca putetzi sa`mi lasatzi msg pe mail : ady_mutu30@yahoo.com

post-151229-1209470326_thumb.jpg

Editat de Mutulinho

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×