Sari la conținut
Forum Roportal
Hypathia

Fabulele D

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Baiatul meu spune ca ii e frica de intuneric...cred (nestiinta,necunoscut,lipsa de directie si sens)

 

Elefantul...aoleu...pacat ca stiu raspunsul,ca nu reusesc sa fiu obiectiv...ca poate as fi dat un raspuns de moment Kodak... :flowers:

 

Obiectul confectionat,i l-as fi dat...

 

Anuntul ar fi fost grav poate,insa tinand seama ca am avut ocazia sa ajung acasa si sa mi se spuna ceva asemenator,cand a murit taica-meu,nu pot sa fiu obiectiv...raspunsul ala imi vine imediat in minte.

 

In plimbarea cu tatal (in cazul meu) mama ar fi avut o infatisare deosebita pentru ca avea si in realitate...motivele sunt invidia,ura si meschinaria ei,nici macar disimulate...

 

Iar fabula visului urat...deja am avut 3 asemenea vise in noaptea asta,si unul ceva mai tarziu,in care o vanzatoare de magazin mi-a cerut buletinul ca sa imi vanda o inghetata,apoi a refuzat sa mi-l inapoieze si pretindea ca nici macar nu i l-am dat vreodata...imi spunea pe alt nume,si mi-a aratat o poza pe care cica i-as fi dat-o eu (si nu buletinul) in care erau doi baieti,necunoascuti (!) -tot visul fiind despre identitatea mea,in mod evident...si tot in visul ala,eram umilit de copiii de la bloc,care sareau la bataie si imi aruncau insulte,fara nici un motiv. (si in realitate am probleme cu ei,pentru ca au aflat de la cineva ca sunt gay,dar nu sunt chiar asa de agresivi ca in vis)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai dat un raspuns patologic la fabula mielului. :flowers: fabula e pt a vedea complexul intarcarii si complexul primului nascut.

Aici ar fi ideal sa mai stiu detalii inainte sa iti spun "ce inseamna". Dar ar putea fi trauma intarcarii (a doua trauma, dupa trauma nasterii) pe care ai resimtit-o dur. Si in cazul in care ai frati mai mici, arata faptul ca nu ii accepti, tendinte narcisice, detronare.

 

Ma intreb daca inainte sa moara i-ai spus mamei tale tot ce trebuia sa ii spui, tot ce aveai pe suflet. Asta te-ar fi eliberat. Dar daca nu, esti condamnat sa retraiesti asta in scenarii de vise, toate acele sentimente care nu au fost spuse pe loc, clarificate, eliberate. De asta psihologii spun sa profitam de cat sunt in viata parintii si sa le spunem ce avem de spus (daca e cazul), ca dupa e mai greu sa scapi de toata aceasta revolta, pt ca nu mai are obiect.

La fabula inmormantarii e dat ca raspuns normal moartea unei persoane batrane, bunica/bunicul.

Raspunsul de la fabula mielului,are legatura din pacate cu realitatea.Cand aveam 12 ani,mama a mai facut un copil,pe sora mea mai mica.

Era deciza sa arate tuturor ce mama exemplara este ea,si nici un sacrificiu nu era destul de mare ca sa o creasca "ca la carte".Eu eram adolescent,si ma infometa,pana cand a trebuit sa strig sa ma scoata din cada odata...ca nu mai aveam putere sa ma ridic...

Faceam o foame crunta,foarte reala...de nu mai aveam putere sa ma intorc de la scoala...si trebuia sa merg pe jos...din pricina asta,dura mult mai mult drumul...

Aveam ratie la...paine,in timp ce sora-mea era hranita cu sucuri naturale din fructe de padure,pe care nu aveam voie nici macar sa le gust,de pofta...

La scoala nu mai puteam sa invat nimic,pentru ca aproape ca halucinam mancare...supravietuiam cu pachetelele a doua colege si prietene carora le era mila de mine...

 

Maica-mii,i-am spus cate ceva din ce as fi avut sa-i spun...mai inainte de a muri,a facut un testament,in care i-a trecut totul pe nume sora-mii -aceeasi de care pomeneam mai devreme.Pe mine in schimb,m-a dat afara din casa,si mi-a spus ca pot sa dorm sub poduri,ca ei nu-i pasa...

Nu sunt sigur ca am facut bine incercand sa uit trecutul,dar nici sa raman in trecutul asta nu era o optiune.

De cand a inceput zodia asta -fecioara,imi amintesc tot felul de asemenea chestii...e zodia educatiei,si se vede si pe forum cate subiecte sunt deschise pe tema asta,de cand a inceput.(inclusiv asta)

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiam ca Rorschach s-a dovedit a fi fals si ma indoiesc. :flowers: Dar sa stii ca multe din testele acestea proiective (cele in care subiectul se proiecteaza pe sine cand are de-a face cu un stimul ambiguu) sunt controversate, poate cele mai controversate (szondi mai ales, tat, arborelui, etc). Tu te proiectezi pe tine in puiul acela de pasare, nu te gandesti ca vai, puiul acela e mic, saracutul, ci te gandesti la tine (sau adevarul e ca poate pe tine te vezi mic, lipsit de aparare). Ma rog, pe asta se bazeaza aceste teste.

Zborul spre mama sa e dat ca raspuns normal! alaturi de altele gen zboara la tatal lui, zboara pe o creanga de langa cuib, isi asteapta parintii, etc. Dar aici majoritatea sunt confuzi pentru ca nu cred ca puiul va putea sa zboare cu adevarat, pentru ca e doar un pui.

Editat de Ligia1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu as vrea sa stiu interpretarile..

ai mei au raspuns la fabula cu puiul... ca s-ar duce la mama (dar e normal)

la fabula cu plimbarea in padure, au raspuns intr-un glas ca tatal s-a suparat pt ca l-au lasat singur.

 

sa-i mai chestionez

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Elefantul...aoleu...pacat ca stiu raspunsul,ca nu reusesc sa fiu obiectiv...ca poate as fi dat un raspuns de moment Kodak... :flowers:

ai dreptate, aici ce am scris in paranteza a fost cam prea relevant, sorry :)

Obiectul confectionat,i l-as fi dat...

e raspuns normal, arata ca nu esti posesiv si nici obsesiv. (de fapt nu arata asta, doar sugereaza asta).

La fabula anuntului faci legatura cu realitatea si nu il pot considera. Dar in general daca anuntul e moartea familiei, tatalui, fratilor, e patologic. (arata teama de abandon ori tendinte agresive refulate, etc)

in fabula plimbarii iar faci legatura cu realitatea, trebuie sa te detasezi, nu il pot lua in considerare. :kiss:

 

Iar fabula visului urat...deja am avut 3 asemenea vise in noaptea asta,si unul ceva mai tarziu,in care o vanzatoare de magazin mi-a cerut buletinul ca sa imi vanda o inghetata,apoi a refuzat sa mi-l inapoieze si pretindea ca nici macar nu i l-am dat vreodata...imi spunea pe alt nume,si mi-a aratat o poza pe care cica i-as fi dat-o eu (si nu buletinul) in care erau doi baieti,necunoascuti (!) -tot visul fiind despre identitatea mea,in mod evident...si tot in visul ala,eram umilit de copiii de la bloc,care sareau la bataie si imi aruncau insulte,fara nici un motiv. (si in realitate am probleme cu ei,pentru ca au aflat de la cineva ca sunt gay,dar nu sunt chiar asa de agresivi ca in vis)

In visul tau ti-ai dat seama, e vorba de identitatea ta, care iti pare a fi furata. Se poate ca vanzatoarea sa joace rolul mamei - iti da inghetata (iubire adica) numai daca i te oferi ei, renunti la identitatea ta pt ea, te acapareaza, te modeleaza cum vrea ea, iti construieste o identitate falsa si te imbraca cu ea. Si vechea ta identitate nu mai vrea sa ti-o dea inapoi. Tu te-ai gandit "mai bine nu-mi da nici iubire (inghetata), dar macar da-mi eul meu inapoi!" presupun ca asa a fost maica-ta cu tine.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc -nu facusem legatura cu maica-mea,in visul cu vanzatoarea...acum imi dau seama ca semana cu ea,chiar daca nu arata exact la fel...

Ciudat e si ca in interiorul magazinului,era un fel de cazan sub presiune,ca un bolier mare,care umplea practic magazinul,si pe el era o halba cu un lichid ca berea,care parea sa fi fost scos din cazanul ala (si ma miram,pentru ca era un cazan fierbinte) -acum fac legatura -boilerul sub presiune plin cu bere (amaraciune) fierbinte,reprezinta emotiile "negative" -mania si tristetea care au umplut toata relatia...

De fapt,nici inghetata nu a vrut sa mi-o mai dea...doar m-a fraierit sa-i dau buletinul,ca ulterior sa refuze sa mi-l mai inapoieze,si sa imi mai vanda si inghetata...

Cat despre poza cu cei doi baieti baieti necunoscuti pe care mi-a dat-o in locul buletinului...(in vis,am refuzat-o),sunt multe interpretari posibile...care mai de care mai naspa.

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

copiii tai? cati ani au?

E raspuns normal sa spuna ca zboara la mama, e ok, arata un atasament ok pentru varsta lor. Unii spun ca zboara la tata pentru ca tata e mai puternic decat mama si ii poate proteja mai bine. :flowers: Si asta e ok.

Daca ai baieti, se plimba cu mama. In cazul fetelor, se plimba cu tata in padure. Fabula e pentru a investiga complexul oedipian. E raspuns normal daca spun ca tatal e suparat ca nu l-au luat si pe el. Un raspuns patologic ar fi faptul ca tatal e gelos pe baieti pentru ca au luat-o pe mama cu ei. Sau tatal ii bate pe toti. :)

Cat despre poza cu cei doi baieti baieti necunoscuti pe care mi-a dat-o in locul buletinului...(in vis,am refuzat-o),sunt multe interpretari posibile...care mai de care mai naspa.

poza cu cei doi baieti ar putea reprezenta personalitatile pe care ea doreste sa ti le muleze pe tine in locul celei adevarate. Sau ar putea insemna alte lucruri...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Au 8 ani.

Nu reusesc sa ii fac sa raspunda la unele, nu vor sa-si puna imaginatia la munca. :flowers:

 

fabula visului -copilul 1 - a visat ca a vazut o fantoma

 

2 - ca a fost mancat de-un lup

 

fabula elefantului - copilul 1 - dar era viu??

 

copilul 2 - se jucase altcineva cu el si trompa era mai scurta (Asta au zis amandoi)

 

fabula obiectului confectionat - copilul 1. poate nu il da mamei, daca vrea sa il pastreze... dar risca sa il certe mama, deci i-l da, pentru ca il poate intreba de ce nu i-l da.

 

2. nu i-l da mamei (el e mai egoist, asa, totul i se cuvine)

 

fabula anuntului - copilul 1 - mama il anunta ca maine scoala e inchisa

copilul 2 - s-a luat dupa frate-su, deci nu se pune

 

fabula inmormantarii

 

copilul 1. - un bunic

 

copilul 2. - a murit o batrana, pentru ca era bolnava

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Visul cu fantoma -ceva nenatural,necunoscut,straniu este amenintator -e frica de necunoscut,inexplicabil,nefamiliar.

Visul cu lupul care il mananca -teama de agresivitate,animalele de genul lupului reprezinta instinctele agresive,dar si mania,ura,dorinta de razbunare,emotiile inacceptabile.

Fabula elefantului -dar era...viu? -da,chiar e teama de castrare...parerea mea.

Si la fel si ideea ca trompa era mai scurta,pentru ca altcineva se jucase cu el (cred ca au fost facuti sa creada ca sexul e ceva foarte privat (rusine?),care nu se poate impartasi cu nimeni -mai tarziu,asta le va dauna...pentru ca sexul este exact contrariul...)

Obiectul confectionat...ambii sunt posesivi,dar unul e mai calculat si isi disimuleaza posesivitatea pentru a face pe plac mamei.

Anuntul -lol...sperantele copiilor...sa se inchida scoala! :) :flowers:

Cu inmormantarea raspunsurile sunt ok,a mai spus si Ligia.

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Freud spune ca interpretarea asociativa e mai importanta decat cea simbolica. Deci ca sa interpretezi vise, trebuie in primul rand sa tii cont de ce inseamna pt subiect anumite obiecte din vis. Deci ar trebui sa te intreb "ce inseamna pt tine frigider? ce inseamna boiler? ce inseamna inghetata? ce inseamna vanzatoare?", sa faci asociatii libere. Dar daca subiectul nu poate nicicum sa raspunda, atunci se merge pe interpretarea simbolica: frigider=raceala, indiferenta, inghetata=racoare, etc.

interesant ca inghetata e ceva rece, deci maica-ta a promis ca iti ofera inghetata (iubire rece, distanta) in schimbul personalitatii tale, inner childului, true selfului. Dar nici macar asta nu ti-a mai dat. Iar ca sa ajunga la acea iubire inghetata, trebuia sa treaca prin ura, amaraciune (boilerul acela cu bere), etc. si sa isi descopere puterea de a iubi. Dar a fost prea greu pt ea.

fantoma. De unde stia de fantoma? desene animate (era sa scriu animale :flowers: ), din familie?

Elefantul e de jucarie. :) Trompa mai scurta e clar, e complexul castrarii, cum spune si arcangelo.

La inmormantarii e raspuns normal, ca restul. Sunt curioasa ce ar raspunde primul copil la fabula mielului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×