Sari la conținut
Forum Roportal
Drutzii

Distanta corzi-grif

Postări Recomandate

Am si eu o Hora Reghin Standard M si distanta la tastiera 12 e cam de 1 cm. si la prima tastiera acm de 4 mm.si mi se pare foarte mult.unele acorduri mi se pare imposibile dupa fretu 7.mai sunt si incepatoare si ma gandesc k acum la inceput folosesc primele 5 tastiere, deci nu o sa ma incurce acum,dar apoi...

si ma intrebam cum pot sa micsorez distanta dintre corzi si grif.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am si eu o Hora Reghin Standard M si distanta la tastiera 12 e cam de 1 cm. si la prima tastiera acm de 4 mm.si mi se pare foarte mult.unele acorduri mi se pare imposibile dupa fretu 7.mai sunt si incepatoare si ma gandesc k acum la inceput folosesc primele 5 tastiere, deci nu o sa ma incurce acum,dar apoi...

si ma intrebam cum pot sa micsorez distanta dintre corzi si grif.

 

Poti pili cu grija, sub corzi, inaltatorul de plastic de pe cordar (adica bucata de plastic de sub corzi de pe corpul chitarii) sau poti sa-l schimbi cu unul mai putin inalt. Nu e deloc greu dar trebuie sa o faci cu grija - ca sa pastrezi raportul de inaltime intre corzi si latimea canalelor pentru corzi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt mai multe motive pentru care asta reprezinta o piedica in cantatul la chitara

1. Esti incepatoare,si nu ai degetele formate inca,adica musculatura degetelor inca nu este lucrata (da,si acolo sunt muschi),si nu poti departa suficient de mult degetele...iar dac sunt prea departate,nu mai poti sa apesi calumea pe coarda si bazaie (am patit si eu asta,sunt satul :pardon: )

2. Presupun ca ai o chitara clasica. Pe acustica este mai usor,deoarece corzile sunt ami apropiate intre ele..si mai aproape de riff. chiar daca sunt din metal,le apesi mult mai usor decat pe clasica

3. de dupa fretul 6-7..corzile incep sa se distanteze din ce in ce mai mult de gat...si pentru un incepator devine cam imposibil sa le mai poti tine pe toate

 

Stii,ai putea sa-ti micsorezidistanta dintre corzi si riff...sa pilesti calusul (bucata aia care inalta corzile,de dupa cordar)...dar daca dau fal o sa trebuiasca inlocuit...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×