Salt la continut

Fotografie
* * * * * 1 voturi

Cum intru la SRI?

• Te rog sa te conectezi pentru a raspunde
10 replici la acest subiect

#1 Andrey4fun

Andrey4fun

Ghiocel

• Members
  • 2 mesaje

Scris 26 August 2010 - 10:20 PM

Salut, am si eu o intrebare mai dificila (sau nu)
Am 17 ani, cum as putea de exemplu sa intru la SRI ? Sunt constient ca iti trebuie studii superioare insa ce anume mai exact ? In momentul de fata invat la liceul teoretic Iancu de Hunedoara (profil mate-info, intensiv info), unul dintre cele mai bune licee din Romania de altfel, in curand urmeaza clasa a 11-a si consider ca am avut rezultate scolare foarte bune in ultimii 2 ani insa simt ca sansele de a lucra pe viitor la SRI au scazut enorm odata cu alegerea acestui profil/liceu .. oare ma-nsel ? Ce facultate ma sfatuiti sa urmez si daca imi termin studiile la acea facultate voi avea vreo sansa la SRI ?
Ma pasioneaza foarte tare ramurile diversificate ale SRI-ului cum ar fi luptele antiterorism sau multe altele desi sunt constient ca voi incepe cu munca "de jos"
Astept niste raspunsuri ..
La revedere~
  • 0

Ultima colectie! Noile implanturi Allergan BRST

#2 Insolit

Insolit

ZENIT

• Advanced Member
  • StricaStricaStricaStricaStrica
  • 805 mesaje

Scris 26 August 2010 - 11:18 PM

cariera militară , şanse aveai cu liceu militar
cere informaţii la academiile militare

Aceast mesaj a fost editat de Insolit: 26 August 2010 - 11:19 PM

• 0

#3 Phoenix07

Phoenix07

fire of infinity

• Full Members
  • StricaStricaStricaStrica
  • 477 mesaje

Scris 26 August 2010 - 11:31 PM

si eu am vrut sa merg la academia de politie de la Bucuresti, insa am fost dezamagit de cum se prezinta lucrurile..

Academiei Naţionale de Informaţii ,,Mihai Viteazul” parca era cu SRI-ul
  • 0

#4 Paul Brahtl

Paul Brahtl

Orhidee

• Gold Member
  • StricaStricaStricaStricaStricaStrica
  • 2617 mesaje

Scris 27 August 2010 - 10:22 AM

Nu te-ar fi ajutat cu nimic liceul militar. Imediat dupa liceu poti sa urmezi studiile de licenta la Academia Nationala de Informatii.
Mai multe detalii gasesti aici:
http://www.sri.ro/su...48/licenta.html
  • 0

#5 Walpurgisnacht

Walpurgisnacht

Mironosiţă

• Gold Member
  • 6004 mesaje

Scris 27 August 2010 - 12:58 PM

pentru SRI iti trebuie in prinicpal rude cu stele pe umeri (cadre active)
studiile de profil nu garanteaza nimic
trebuie sa le ai, dar daca nu ai si 'restul', sansele sa ajungi unde vrei sunt mici
  • 0

#6 Andrey4fun

Andrey4fun

Ghiocel

• Members
  • 2 mesaje

Scris 28 August 2010 - 12:01 AM

Inteleg .. deci si aici iti tre' pile =/
  • 0

#7 Lucast

Lucast

Orhidee

• Silver Member
  • 4426 mesaje

Scris 02 September 2010 - 06:55 PM

Inteleg .. deci si aici iti tre' pile =/

Nu, nu iti trebuie pile, nu asculta la vulpile ce considera strugurii acri pentru ca n-au ajuns la ei.
Termina liceul si inscrie-te. Du-te la sediul din judetul tau si acolo o sa fii indrumat.
  • 0

#8 stupid_me

stupid_me

Rebeldom

• Gold Member
  • 8701 mesaje

Scris 16 September 2010 - 11:08 PM

Astept niste raspunsuri ..
La revedere~

Incearca-ti sansa, dar sfatul meu e sa te duci sa discuti cu un psiholog.
El te poate antrena foarte bine daca a mai facut-o si cu altii. Cauta un psiholog recomandat si du-te si discuta cu el.
Nu ajunge sa fii destept , sa ai talent sau, vorba unora - pile. Trebuie sa te antrenezi pt admitere in Sris, indiferent cand va fi aia.
  • 0

#9 Paul Brahtl

Paul Brahtl

Orhidee

• Gold Member
  • 2617 mesaje

Scris 17 September 2010 - 08:02 AM

Incearca-ti sansa, dar sfatul meu e sa te duci sa discuti cu un psiholog.
El te poate antrena foarte bine daca a mai facut-o si cu altii. Cauta un psiholog recomandat si du-te si discuta cu el.
Nu ajunge sa fii destept , sa ai talent sau, vorba unora - pile. Trebuie sa te antrenezi pt admitere in Sris, indiferent cand va fi aia.

Eu zic ca e mai bine sa te prezinti asa cum esti, lasa psihologul lor sa decida daca meseria asta ti se potriveste sau nu. Daca vrei sa faci munca de ofiter de informatii, profilul psihologic conteaza foarte mult si iti va afecta mult performanta in munca.
Sotia mea a trecut testul psiho fara niciun antrenament (toate probele eliminatorii de fapt).
  • 0

#10 stupid_me

stupid_me

Rebeldom

• Gold Member
  • 8701 mesaje

Scris 18 September 2010 - 08:25 AM

vizita la un psiholog nu il va 'invata' cum sa treaca mai usor examenul,decat daca este apt.Dar,il va face sa constientizeze mai usor ce il asteapta,la ce trebuie sa renunte,cam ce trebuie sa inghita strasnind din dinti. Altfel,daca da direct examenul,in mintea lui dorindu-si f mult sa ajunga acolo(constientizand doar la suprafata ce poate implica arta),dac e apt il va lua-..fara sa stie exact in ce se baga.
si,fata de alte meserii..din SRI usor nu iesi.
  • 0