Sari la conținut
Forum Roportal
S.R.

Atractia raului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Deschid acest topic pentru ca vreau sa va killeresc in toamna pe cei care ne vom strange acolo si pentru a incerca sa aflam de ce sunt oamenii atat de atrasi spre rau ? De ce oamenilor le place sa vada violenta, de ce le plac filmele cu vampiri, varcolaci, draci si alte reprezentari ale raului ? De ce si femeile si barbatii considera personajele negative ca fiind foarte sexy ? De ce unii isi dedica viata raului prin cultele satanice sau similare ? De ce atata atractie pentru intuneric si monstrii care (asa am fost invatati ca) il bantuie, sau spre aflarea, chiar privirea activitatilor monstrilor cu chip uman (crime, torturi, mutilari etc.) ? De ce atractia pentru soldati sau alti angajati in domenii ce implica violenta sau exterminarea altor oameni ? De ce atractia pentru explozii, impuscaturi, lovituri, sange, accidente, crime, paranormal rau si in general, cam tot ce e rau ?

Editat de Scorpionul_Rosu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am avut o perioada in care m-au framantat intrebarile astea...nu a fost o idee asa buna sa incerc sa inteleg,din pacate.Doar am atras niste experiente foarte urate,pe care nu vreau sa le mai repet vreodata.

Preocuparea pentru rau,chiar il atrage -asta pot sa spun ontopic.Fie si curiozitatea,ori dorinta de a intelege macar (care pare,cel putin,ceva foarte bun).

 

Motivul pentru care multi oameni sunt atrasi de rau,este tocmai interdictia.Cred ca asta e si unul dintre motivele pentru care unii au fantezii oribile in care sexul se combina cu violenta,cruzimea,umilinta si oroarea.

Condamnarea unui lucru,nu il face sa dispara,dimpotriva.Unii dezvolta o adevarata fascinatie fata de ceea ce e condamnat (si nu doar de catre ceilalti ci mai ales de catre ei!).

 

Sfatul meu (nesolicitat si poate ca ne-binevenit) este sa lasi balta preocuparea asta.Preocuparea fata de orice,atrage acel ceva,si mai cu seama atunci cand exista emotii puternice fata de acel ceva (spaima,oroarea,ura,repulsia,vinovatia si rusinea -toate se incadreaza aici).Ocupa-te de ceva pozitiv,de ceea ce iti doresti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deschid acest topic pentru ca vreau sa va killeresc in toamna pe cei care ne vom strange acolo si pentru a incerca sa aflam de ce sunt oamenii atat de atrasi spre rau ? De ce oamenilor le place sa vada violenta, de ce le plac filmele cu vampiri, varcolaci, draci si alte reprezentari ale raului ? De ce si femeile si barbatii considera personajele negative ca fiind foarte sexy ?

 

Asta nu inteleg nici eu. Deloc. Ca e adevarat. Asa e.

Poate pentru ca au impresia ca in spatele raului afisat poate fi ceva surprinzator de bun si frumos?

Explicati-mi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate pentru ca au impresia ca in spatele raului afisat poate fi ceva surprinzator de bun si frumos?

 

Asa cred si eu...e iluzia aia care te face sa crezi ca numai tu poti schimba omul, il poti face sa dea ce e mai bun din el...evident o iluzie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa cred si eu...e iluzia aia care te face sa crezi ca numai tu poti schimba omul, il poti face sa dea ce e mai bun din el...evident o iluzie.

oare? :huglove:

si daca e adevarat? daca dincolo de masca groaznica se descopera o minunatie?

nu-i posibil?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta nu inteleg nici eu. Deloc. Ca e adevarat. Asa e.

Poate pentru ca au impresia ca in spatele raului afisat poate fi ceva surprinzator de bun si frumos?

Explicati-mi.

Poate din cauza libertatii pe care o afiseaza si exprima raul ? ...Personajele rele . Rebelismul si nepasarea fata de nimic... Aroganta fata de reguli si cutume . Poate undeva in adanc sufletul noastru striga dupa libertate si vede in rau ceea ce el nu a putut sa devina niciodata limitat de regulile si dogmele educatiei societatii si religiei .

 

Poate fascinatia fata de forta bruta a raului ? De puterea sa interioara . De hotararea si determinarea sa... De coloana sa vertebrala ? O forta e o forta... o cascada te atrage oricat de periculoasa ar fi . Vrei sa o privesti , vrei sa vezi o tornada cum se invarte si invarte... vrei sa vezi un vulcan cum erupe , un taifun cum aspira valuri sau... sa privesti un munte semet , masiv ! E cam acelasi lucru cu a vedea raul in actiune .

 

 

Cu siguranta e vorba de libertatea pe care o emana . Misterul de cum poate face asa ceva cand eu nu am putut si nu voi putea genereaza atractia . Curiozitatea de a afla motorul actiunilor sale . Cum isi permite sa fie asa rau ? Cum isi permite sa nu-i pese de nimic ? Cine se crede ? E puternic deci... Puterea , iar puterea .

 

Forta si Libertatea , atunci ! ...Sunt motoarele atractiei .

Editat de Zen`

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
oare? :cry:

si daca e adevarat? daca dincolo de masca groaznica se descopera o minunatie?

nu-i posibil?

 

io n-am avut onoarea...ce arata, aia era :huglove:

 

dar o fi posibil, nu zic, ca doar de-aia e vorba din popor "orice nas isi are nasul".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe mine ma atrage raul dar in alt fel, incerc sa repar ceva sau sa aduc la suprafata ce este bun, in fiecare este si bun nu doar rau...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate din cauza libertatii pe care o afiseaza si exprima raul ? ...Personajele rele . Rebelismul si nepasarea fata de nimic... Aroganta fata de reguli si cutume . Poate undeva in adanc sufletul noastru striga dupa libertate si vede in rau ceea ce el nu a putut sa devina niciodata limitat de regulile si dogmele educatiei societatii si religiei !

 

Tind sa cred ca asta e de fapt atractia raului...plus ca parca in aproape toate filmele, raul ala are personalitatea conturata, are ceva principii solide plus sansa de a deveni bun, daca vrea.

S-ar putea ca asta sa fie de fapt atractia, capacitatea de a deveni bun DACA VREA.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Forta si Libertatea , atunci !

 

Ai scris frumos.

Si prospetime si spontaneitate.

 

Cu toatea astea raul mai si invinge. Fapte rele si rautati de dragul raului se intampla. Din placerea de a face rau. Si a produce suferinta. Cu toate astea cel aflat in suferinta se simte atras irezistibil in directia raului. Si persista irational in suferinta sa.

 

Inexplicabil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×