Sari la conținut
Forum Roportal
Inteleptul Sorinica

Groaznic cutremur la Haiti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Haiti, statul cel mai sarac in apusul sferei a fost greu lovit de un cutremur degradul 7.3 Rihter. Majoritatea caselor s-au daramat si probabil ca zeci de mii si-au gasit moartea sub daramaturi. Multe tari au declarat ca trimet ajutoare humanitare. SUA a declarat ca afara de ajutor imediat va ajuta la recladirea tarii din nou. Intre delegatile care sunt de acuma in drum spre Haitii se afla si delagatia statului meu,Israel care a trimes imediat un spital mobil al armatei inclusiv doctori surori de caritate si echipament medical ultra modern.A doua delegatie este o unitate speciala inzestrata cu unelte speciale pentru salvarea persoanelor care mai traiesc sum daramaturi. Unitatea asta a fost deja de ajutor in cateva cazuri , ultma data in cutremurul din Turcia.

Despre Haiti- Wikipedia http://ro.wikipedia.org/wiki/Haiti

Editat de Evreul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intradevar, un cutremur foarte mare . Au fost inregistrate si foarte multe victime .

SUA vadca a sarit repede in ajutor 8) . Bravo lor .

 

 

Exclusiv numai USA este capabil sa acorde ajutoare specializate in caz de catastrofe, ca are echipament, personal calificat

si antrenat, experienta, skills de manajare, in cazul de fata aeroportul in 2 ore a fost preluat de americani si pus in functionare rentabila, proiectul urmator este portul maritim, la fel sumele de bani care ofera Statele Unite, alte tari nu prea isi permit sau nu dispun de un surplus de ajutor in timp de criza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate SUA a preluat controlul asupra aeroportului si multe ajutoare umanitare din alte tari nu ajung la timp pentru ca americanii nu le permit, aeroportul avand o singura pista de aterizare, si prioritatea lor este aducerea mai multor soldati americani acolo, pe cand avioanele care duc ajutoarele esentiale de gen apa si hrana din alte parti sunt puse sa astepte si unele chiar nevoite sa aterizeze in tari invecinate. Se pare ca SUA si-a arogat dreptul sa hotarasca soarta inca unei tari.

 

http://www.guardian.co.uk/world/2010/jan/1...id-effort-haiti

 

la fel sumele de bani care ofera Statele Unite, alte tari nu prea isi permit sau nu dispun de un surplus de ajutor in timp de criza.

 

Dimpotriva, stau la coada sa ajute, dar se pare ca aducerea trupelor americane e mai importanta, cand unii localnici mor de foame si de sete pe acolo. N-o sa cred in ruptul capului ca americanii au intervenit dezinteresat, ca si cand ar face-o vreodata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din pacate SUA a preluat controlul asupra aeroportului si multe ajutoare umanitare din alte tari nu ajung la timp pentru ca americanii nu le permit,

Dimpotriva, stau la coada sa ajute, dar se pare ca aducerea trupelor americane e mai importanta, cand unii localnici mor de foame si de sete pe acolo.

 

 

Daca USA nu prelua aeroportul, nici pana-na Paste nu ateriza nimeni acolo!!!!!! iar americanii merg cu vapoare militare cat jumate Scotia si duc echipament greu ce au nevoie in Haiti pentru operatii de scoarerea viilor dintre darimaturi.

Site-ul tau e din 17 Januarie, dar uniforma de acel politai NU este AMERICAN!!! dar pana-n ziua aia cine a dus acolo ceva??? De ce pui tu problema interesului american aici??? Daca se duc e rau, dar daca nu s-ar fi dus??? Asta as vrea sa stiu ce s-ar fi comentat despre americani.

Ca sa dormi mai bine, daca americanii vor o iau in 2 secunde toata insula, deja l-au si ocupat-o ca altii doar bate pasul pe loc si ar vrea banii in mana dar nu se va intimpla asa. Deja copiii orfani se aduc in State spre adoptare!!!

Trupele americane fac ordine pe insula foamei si al crimelor!!!! Tot ei instaleaza corturi pentru sinistrati si le impart mancare cu helicoptere in locurile unde nu se poate ajunge ca drumurile sint deschise de la cutremur. Degeaba au ajuns Scotienii de exemplu cu niste oi si lana in port daca pe caldura de acolo asta nu este material potrivit de ajutor!!! sau Scottish Pipes ... daca americanii depun doar cutiile cu mancare si apa si se retrag pe vaporele lor, va fi totul vandut de mafioti locali, nu impartiti la cei muritori de sete si foame!!! Cred ca esti cam tinerica pentru lumea asta mare sinu stii cum functioneaza decat dupa idei romanesti vechi din comunism din auzite de la adulti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca americanii vor o iau in 2 secunde toata insula,

 

"Daca americanii vor, il dau si pe Sf. Petru jos din cer", sa-mi fie scuzata exprimarea.

Asta e mentalitatea voastra, de politie si salvatori ai lumii.

Foarte bine ca au ajutat, dar acea tara nu e in masura sa refuze ajutoare vitale din alta parte, in conditiile in care se moare de foame. Nu zic sa fi plecat, zic sa-i fi lasat si pe altii sa ajute, e nevoie de4 tot ce se poate da cat mai repede, dar acum se simt ca la ei acasa si stabilesc ei toate regulile. Poate mai bine le-ar da oamenilor hrana si apa, si tot ce trimit celelalte tari, decat sa "faca ordine pe o insula a foamei si a crimelor". Asta le mai trebuie alora acum, dupa ce ca situatia e cum e, sa se simta sub ocupatie. Cine le-a dat dreptul sa hotarasca prioritatile, cu ce drept americanii fac asta in orice tara, fara sa fie trasi la raspundere? Stiu mai bine americanii de ce au nevoie acei oameni decat stiu ei insisi si decat stie tot restul lumii...?

Tocmai cliseele pe care le-ati insirat despre tara in care locuiesc denota o trasatura specifica americanilor, care nu e doar un cliseu, transpare prin atitudinea multor de acolo. Ati citit in articol despre ce era vorba, nu despre lana de oi.

Ati vazut cum le vorbea Hilary Clinton localnicilor? Ca si cand ar fi fost salbatici dati jos din copaci.

PS Daca asta e xenofobie, nici o problema, xenofob sa scrie pe mine!

America nu da nimic fara interese ascunse si isi aroga mereu drepturi pe care nu le are. Daca pe unii i-au salvat, altii mor din cauza lor, pentru ca ajutoarele necesare nu pot ajunge la ei. Si cu asta am spus tot ce aveam de spus.

 

(Am sa fac o paranteza pt care imi cer scuze, doar pentru a demonstra atitudinea si ignoranta unora de peste ocean cand vine vorba de restul lumii, ca tot se vehiculeaza ca daca n-ar fi SUA, s-ar prabusi bolta cerului.

De pilda, David Hasselhoff, care e totusi umblat prin lume, considera ca Zidul Berlinului s-a daramat din meritul lui.

http://news.bbc.co.uk/1/hi/3465301.stm

SUA l-a ales pe Bush presedinte, un imbecil incult care nu stia nimic despre nimic.

Extrem de multi americani nu au habar de restul lumii si se cred buricul pamantului, asa ca sa nu-mi vorbeasca mie cineva de "lumea asta mare" pe care nu o cunosc, cand majoritatea americanilor nu pot gasi nici SUA pe o harta a globului.)

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am vazut copii care asteapta cuminti sa moara, primesc painkillers pt ca nu exista dotare, aparatura etc pt interventii medicale mai complexe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Baietel de 5 ani, 8 zile sub daramaturi

AM urmarit in fiecare zi stiri de acolo.

 

am vazut copii care asteapta cuminti sa moara, primesc painkillers pt ca nu exista dotare, aparatura etc pt interventii medicale mai complexe

Tara asta nu avea nici inainte dotarile necesare, acum fara interventii masive din afara, nu rezista.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×