Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cred ca e cam tarziu pentru raspuns, dar eu m-as duce la liceul care imi e aproape de casa. Sigur ca daca ar fi liceul cel mai prost, nu...dar un liceu mediu eu zic ca e suficient. In fond, daca vrei sa inveti, inveti oriunde. Cunosc persoane care s-au mutat din Lazar sau Sava pe motiv ca e plin de seringi de droguri si teste de sarcina, iar profesorii nu isi mai dau deloc interesul. Bine ca daca e sa o luam asa, pe nicaieri nu isi mai dau profesorii interesul.

 

Am terminat Lazarul anul trecut si crede-ma ca nu am vazut o seringa in tot liceul in cei 4 ani. Poate faceau ce zici tu la ei acasa, in grupuri restranse, nici nu au cum in interiorul scolii pentru ca exista paza, ca in toate celalalte scoli si licee.

Profii, recunosc, nu isi dau interesul. Cei in varsta s-au plictisit si predau materia mecanic, cei tineri sunt luati la misto (majoritatea). Dar...asa e peste tot. Putini profesori adevarati. Putini elevi adevarati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am terminat Lazarul anul trecut si crede-ma ca nu am vazut o seringa in tot liceul in cei 4 ani. Poate faceau ce zici tu la ei acasa, in grupuri restranse, nici nu au cum in interiorul scolii pentru ca exista paza, ca in toate celalalte scoli si licee.

Profii, recunosc, nu isi dau interesul. Cei in varsta s-au plictisit si predau materia mecanic, cei tineri sunt luati la misto (majoritatea). Dar...asa e peste tot. Putini profesori adevarati. Putini elevi adevarati.

 

Total de acord... si mai nou, in Lazar nu mai ai voie sa iesi decat la sfarsitul programului, portarii nu te lasa sa iesi pana nu se intereseaza daca mai ai ore, iar daca trebuie sa pleci ai nevoie de bilet stampilat parafat semnat desenat xeroxat etc :D de la director sau nu stiu de unde...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Total de acord... si mai nou, in Lazar nu mai ai voie sa iesi decat la sfarsitul programului, portarii nu te lasa sa iesi pana nu se intereseaza daca mai ai ore, iar daca trebuie sa pleci ai nevoie de bilet stampilat parafat semnat desenat xeroxat etc :D de la director sau nu stiu de unde...

 

Hai mai...sa fim seriosi. Tu iti dai seama ce inseamna sa te interesezi de fiecare elev care iese pe portile liceului?

Nu au cum sa faca asa ceva. Nu zic ca nu e un liceu bun, dar nici nu mai e ce a fost candva!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hai mai...sa fim seriosi. Tu iti dai seama ce inseamna sa te interesezi de fiecare elev care iese pe portile liceului?

Nu au cum sa faca asa ceva. Nu zic ca nu e un liceu bun, dar nici nu mai e ce a fost candva!

 

Probabil acea persoana care mi-a spus a exagerat putin... oricum cica daca ii dai la portar o tigare iesi cand vrei :D ..... si noi avem un portar ratat care nu ne lasa nici sa mergem sa ne luam de mancare ... la ceilalti toata lumea iese si intra cand vrea, dar la asta nu. De exemplu luni nu m-a lasat nici sa ma duc sa ii iau de mancare lu profa de desen. Si a venit si profa si a vb cu el si tot nu m-a lasat ... ca decat singura si aia vroia covrigi, iar covrigaria este pozitionata aiurea, departe, circulatia e foarte incurcata si imi era frica sa merg singura... si altfel nu m-a lasat :D

Editat de PunkY StylE

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

te-a trimis profa in timpul orelor sa-i cumperi covrigi?! :(

Editat de babs

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dati'mi si mie un sfat pls.

Deci am auzit ca atunci cand termini mate-info ai my multe posibilitati.

Dar cu matematica nu prea le am.

M'as descurca my bine la filo.Dar ce meserie pot urma?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dati'mi si mie un sfat pls.

Deci am auzit ca atunci cand termini mate-info ai my multe posibilitati.

Dar cu matematica nu prea le am.

M'as descurca my bine la filo.Dar ce meserie pot urma?

Facultatea e de baza... poti face ce profil vrei... daca mergi la un profil bazat pe ce vrei tu, o sa inveti mai multe, decat daca te duci direct la facultatea respectiva... dar nu e obligatoriu :D de exemplu eu sunt la socio si as putea sa fac faculatatea de chimie... chiar daca imi va fi mai greu :D (acum am o ora de chimie pe saptamana si fac doar 2 ani materia asta:) )

Pentru filologie ... pai depinde si ce iti place ... e indicat pentru jurnalism, daca vrei sa te faci profa de romana sau latina, critic :( daca imi mai vine ceva in minte iti mai spun :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dati'mi si mie un sfat pls.

Deci am auzit ca atunci cand termini mate-info ai my multe posibilitati.

Dar cu matematica nu prea le am.

M'as descurca my bine la filo.Dar ce meserie pot urma?

 

daca faci un liceu cu profil uman nu o sa ai nici o sansa sa te descurci intr-o facultate de profil real. vice-versa se poate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Total de acord... si mai nou, in Lazar nu mai ai voie sa iesi decat la sfarsitul programului, portarii nu te lasa sa iesi pana nu se intereseaza daca mai ai ore, iar daca trebuie sa pleci ai nevoie de bilet stampilat parafat semnat desenat xeroxat etc :) de la director sau nu stiu de unde...

 

E adevarat si asta...si nu e nou. Ii ajuta constructia liceului, exista practic o singura usa de iesire/intrare, nu poarta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×