Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Alergii alimentare!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cat de constienti sunt parintii sau oamenii in general,de pericolul la care sunt expusi zilnic ei sau copii lor,cand pasesc inafara casei?Ce masuri iau supermarketurile,producatorii,restaurantele,scolile si alte institutii publice pentru a furniza consumatorii cu produse care nu le-ar declansa un atac sau pentru a eticheta produse nefavorabile celor cu alergii alimentare?

EX: produse fabricate in "peanut free" environment,produse fara lactoza samd.Cat de detaliate (cu ingrediente) sunt meniurile in restaurantele in care mancam?

 

Pareri,experiente personale,idei....?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte putine, pana la deloc. :D

Nu prea am auzit lumea sa se vaite de asa ceva .

Cine se stie alergic se fereste . In rest..nu intereseaza de altul. :salut:

Editat de laurent-III-rd

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si propun de asemenea desfiintarea McDonalds, Burger King, KFC.....

 

Dream on babay...it will never happen !!! You have to live with it !!! :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu mai stiu cum e in Ro,dar aici,este interzis ciocolatica,chipsul,sau mai stiu eu la scoala,aici primeaza painica de acasa(cu margarina si cascaval) si apa chioara...si nimeni nu are alergii.

alergiile sunt din ce in ce mai raspandite, ca de-aia trebuie sa ne ferim atata. daca ne-ar auzi strabunicii cat de atenti tre' sa fim, s-ar inchina si cu picioarele...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si propun de asemenea desfiintarea McDonalds,Burger King,KFK.....

Ma alatur propunerii. Garbage pentru sanatate.

 

Nu prea am auzit lumea sa se vaite de asa ceva .

Cine se stie alergic se fereste .

 

Daca cineva are un copil cu alergie la arahide,cine-i garanteaza ca copilul nu va accepta vreo bucatica de ciocolata(care poate avea trace amounts de arahide) de la alt copil la gradinita? Chiar si produsele din magazin care nu contin arahide pot sa aiba ceva urme daca au fost produse intr-o fabrica unde se fac si produse cu arahide. De aceea acum vad mai la tot pasul pe anumite ambalaje eticheta care precizeaza ca produsul respectiv a fost facut si ambalat in "peanut free environment".

Deci cum te feresti daca nu stii de ce sa te feresti?

Sau o cina la restaurant unde unele din ingrediente au fost putin unt sau lapte,ele nefiind listate pe meniu.Nici aici nu-ti listeaza astia pe meniu decat principalul. Adica mentioneaza sos de exemplu dar nu se apuca sa dea reteta sosului in meniu.

Sa inteleg ca oamenii cu alergii nu mananca deloc in restaurante?

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma alatur propunerii. Garbage pentru sanatate.

Io nu . Vreau la Mc..:jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sau o cina la restaurant unde unele din ingrediente au fost putin unt sau lapte,ele nefiind listate pe meniu.Nici aici nu-ti listeaza astia pe meniu decat principalul. Adica mentioneaza sos de exemplu dar nu se apuca sa dea reteta sosului in meniu.

Vrei si reteta acum ??:jester: Ciu ciu frate.

Nu prea se face la noi asa ceva. Cine stie ca are o problema se fereste singur.

Ca altfel, nu intereseaza pe nimeni .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×