Sari la conținut
Forum Roportal
midnight-ghost

Pasaje preferate din carti!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

"Cine esti tu, la urma urmei, spune?"

"O parte din acea putere

Ce vesnic raul il voieste

Si vesnic face numai bine." (Goethe, Faust)

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ihim! Merci. :flowers:

 

Waaw, Sisi, m-ai spart! :p

 

KENT:

-Vai,doamna, chiar dac-as fi fost un caine

De-al tatalui, si nu se cuvenea

Cu mine sa te poti asa.

 

W.Shakespeare - Regele Lear

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca, esti a doua fata care stiu sigur ca l-a citit pe Goethe! Lucru rar asta.

Din atat de multe...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit Faust in liceu blum.gif

Altele nici nu au dat pe acolo, sau nici nu l-au terminat.:lol:

 

:tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

“Eu nu înțeleg un lucru: când e atâta frumusețe întreagă pe lume, cum pot să mă duc să mă uit la firimituri, când eu am bucuria integrală a frumuseții? Şi, dacă fărâmițăm frumusețea, cum vom mai putea face drumul invers? Credeți că de la manele ne vom mai putea întoarce la Johann Sebastian Bach?”


“De la Freud încoace s-a produs o mutație: s-a pus sexul în locul capului. Asta e tristețea cea mai mare. Vedeți, la noi, la români există/exista/ o cuviință. Anumite cuvinte nu se pronunțau – nu erau niște tabu-uri, dar există/exista/ o pudoare. Acum “cuviința”, cuvântul acesta, a dispărut din dicționar. Nu am prejudecăți de niciun soi, dar felul în care ne purtăm ucide frumusețea.”


“Pentru mine, marea poezie a fost întotdeauna baia de frumusețe în care m-am cufundat când am avut nevoie de intrarea în altă dimensiune. Poezia ține, după părerea mea, de partea cea mai ascunsă, cea mai intimă a ființei noastre. Poezia echivalează aproape cu o rugăciune. În poezie te cufunzi pentru a te întoarce cu frumusețe. În rugăciune intri pentru a te integra absolutului.”


“Mă uit la programele Universităților. Nu mai găsesc nici urmă de greacă, de latină. Respectul pentru clasici nu mai există. Nu ne interesează trecutul, numai prezentul. Iar asta ne taie rădăcinile. O lume fără rădăcini este o lume fără morală. Se vorbește puțin și despre intelectualii dintre cele două războaie mondiale. Sunt nume care nu se mai pronunță, opere care nu se mai citesc, lucrări muzicale care nu se mai cântă. Există un fel de indiferență față de trecut. Lumea a început să uite să vorbească, pentru că nu mai citește.”


“Pentru omul de rând, libertatea înseamnă a ieși cu bâta la drum. Pentru omul superior, libertatea nu e decât interioară, ceea ce e un adevăr trist. În general, adevărurile sunt cam triste și de aceea lumea nu le iubește.”


Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

IMN CATRE OSIRIS

 

Osiris, faptura ta e mi intunecata

Esti luna lunecand pe bolta instelata

De cate ori ti-e vrerea, tu tanar potisa fii

cand inima -ti pofteste tu poti sa intineresti

esti NIlul ce se umfla in al 9-lea prag

maria ta, stiu rege al infernului esti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spune întotdeauna ce simţi şi fă ceea ce gândeşti. Dacă aş şti că asta ar fi ultima oară când te voi vedea dormind, te-aş îmbrăţişa foarte strâns si l-aş ruga pe Dumnezeu să fiu păzitorul sufletului tău. Dacă aş şti că asta ar fi ultima oară când te voi vedea ieşind pe uşă, ţi-aş da o îmbrăţişare, un sărut şi te-aş chema înapoi să-ţi dau mai multe. Dacă aş şti că asta ar fi ultima oară când voi auzi vocea ta, aş înregistra fiecare dintre cuvintele tale pentru a le putea asculta o dată şi încă o dată până la infinit. Dacă aş şti că acestea ar fi ultimele minute în care te-aş vedea, aş spune “te iubesc” şi nu mi-aş asuma, în mod prostesc, gândul că deja ştii. - Gabriel Garcia Marquez

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×