Sari la conținut
Forum Roportal
spider

Ciudatenii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am si eu ceva frumos sa va arat :De Ce credeti ca sunt astea? Pozele sunt facute de mine, iar obiectivul aparatului era oca.

post-146-1123949422_thumb.jpg

post-146-1123949495_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu cat de oca era obiectivul aparatului si nici ce apare in poze ...poate ne spui si noua ca m-ai facut curioasa deja...in prima poza e o pata pe cer, in a doua se reflecta in apa, dar ce sa fie oare?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu se reflecta. In prima e deasupra apei si e in miscare :soc: In a doua e deasupra unui acoperis. Iar aparatul te asigur ca e oca. De altfel, mai am o poza facuta in acelasi loc, in alta seara in care apar mai multe asemenea "chestii" :doh: si mai am poze facute in aceeasi seara, in apropierea locului cu pricina insa nu apare nimic ciudat. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Crede-ma ca aparatul e de vina. E sigur mizerie pe senzor.. sau e senzorul putin obosit pentru ca la-ai expus la soare puternic sau la un bec de aproape. Am atasat cateva exemple cu fotogr. facute de mine dupa ce am obosit senzorul in lumina puternica. Daca nu ma credeti mai am exemple o groaza (fotogr. e pasiunea mea)

post-7700-1123955965_thumb.jpg

post-7700-1123955981_thumb.jpg

Editat de mihneasim

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nope, nu sunt trucate si nici nu e expus la soare ca are filtru special pe obiectiv. Deci nu are nici cum sa fie murdar. Uite inca o poza. Da-mi alta explicatie te rog.

post-146-1123955872_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar care e explicatia in afara de cea cu expunerea la soare pentru ca ti-am zis ca al meu are filtru?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Senzorul ccd e alcatuit din niste celule fotosensibile. Expuse la soare puternic acestea se altereaza. In majoritatea cazurilor isi revin.. insa primele fotografii "dupa" ce au fost expuse la soare ies cu acele pete.. mai exact cu soarele din fotografiile trecute.

 

Ma refer desigur la mizerie pe senzor, nu pe obiectiv sau in grupul de lentile. Senzorul are si el o camaruta cu permeabilitate luminoasa deosebita.. si nah.. mai intra si praf in camaruta aia speciala. In majoritatea cazurilor firul de praf "se misca de la sine" .. dar in alte cazuri aparatul tb dus la service.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aa.. filtru uv.. atunci e bine.. dar sa stii ca si aici sunt mai multe categorii de filtre, nu toate asa grozave.

 

Iata:

 

"Filtrul UV se foloseste pentru protectia lentilei frontale, insa pot aparea microreflexii in spatiul dintre filtrul uv si obiectiv.De aceea iti trebuie un UV mai scump, tratat bine antireflexie (multicoated cred ca ii zice)."

 

Nu stiu cum sa iti zic.. dar eu ti-am prezentat alte cateva fotografii cu acelasi defect.. altceva mai concret nu pot sa iti ofer. Nu-i nimic, si eu cred in chestii paranormale, fie intre noi, desi nu le-as numi asa.. e prea violent termenul .. le-as zice mai repede.. evenimente care depasesc intelegerea umana, care nu se incadreaza standardelor noastre de perceptie. Ca sa zic asa .. nu avem organe de simt pentru asa ceva.. exact ca si cum am cere unui cdrom sa citeasca un dvd.. nu se poate.. asa si cu noi, sunt chestii care tin de sacru, de divinitate, pe care nu le putem intelege si pace! .. dar existenta lor nu o putem nega (parere personala)

Editat de mihneasim

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×