Sari la conținut
Forum Roportal
antoniutza

Compunere la romana

Postări Recomandate

Scrie despre un extraterestru care l-ai vazut in munti :o:

mda..... :P .nu stiu daca profesoarei mele de romana ii plac extraterestii ...o sa incerc ceva mai obisnuit pentru tema aceasta XD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hm .... un cuvint nu inteleg din poezia asta ... imi traduce si mei cineva macar ideea de baza in doua cuvinte? Thx.

Trebuie sa te intreb in ce clasa esti ca nu tin minte sa fi auzit de acest scriitor/poet misterios si filozofic.

Sa fiu ca tine as compune ceva total afara din acest univers, sa aibe la ce analiza profesoara!!!!!

Arunci cuvinte mari acolo nu chiar la intimplare, dar ca in RAP .... sa vezi ce iese!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scrie despre soare si luna, prezinta-i ca pe un fel de iubiti care nu se vad niciodata dar care se iubesc pana la infinit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Scrie despre soare si luna, prezinta-i ca pe un fel de iubiti care nu se vad niciodata dar care se iubesc pana la infinit.

 

Imi surade ideea aceasta . Pare romantic si in acelasi timp misterios .

Merci !:think:

 

Hm .... un cuvint nu inteleg din poezia asta ... imi traduce si mei cineva macar ideea de baza in doua cuvinte? Thx.

Trebuie sa te intreb in ce clasa esti ca nu tin minte sa fi auzit de acest scriitor/poet misterios si filozofic.

Sa fiu ca tine as compune ceva total afara din acest univers, sa aibe la ce analiza profesoara!!!!!

Arunci cuvinte mari acolo nu chiar la intimplare, dar ca in RAP .... sa vezi ce iese!!!!

 

haha! Daca as fi vrut sa compun ceva "afara" din acest univers , crede-ma , nu as mai fi cerut ajutorul pe acest forum.Nu prea am idei obisnuite ...:lol: dar oricum thanx .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu mi-as fi imaginat un dialog intre o pasare care zboara inspre soare si discuta cu el. Il intreaba unde merge, ce face cand merge, e trist, asteapta sa revina sa vada oamenii, etc etc :boss:

sunt curioasa de ce ai scris pana la urma. ne dai niste detalii? :)

 

Hm .... un cuvint nu inteleg din poezia asta ...

ce trist...totusi, din cate stiu, nu stai in Romania, deci nu e chiar asa o tragedie :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am de facut o compunere la romana si nu prea ma pricep la asa ceva :|

 

Enuntul este urmatorul : Faceti o compunere de cateva randuri folosind cat mai multe clisee internationale !

 

Nu am nici o idee cum sa incep ! Daca e cineva care sa ma ajute as fi recunoscator :|

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca te ajuta cu ceva:

 

Formulele convenţionale şi clişeele internaţionale sunt grupuri de cuvinte care circulă dintr-o limbă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×