Sari la conținut
Forum Roportal
nike

Hepatita se poate transmite prin sarut?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum vreo 4 saptamani m-am sarutat cu o tipa, i-ar acum mi-a spus ca este in spital pentru niste analize si ca este posibil sa aiba hepatita.

Se poate transmite prin sarut? Cum se manifesta? Cum se trateaza? :spiteful: Sunt destul de speriat..... nu stiu ce sa zic...

 

ps. nu stiu despre ce hepatita ar fi vorba, A, B, C, D, sau E

Editat de nike

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca e H A ai luat-o daca e B e posibil sa o fi luat probabilitatea e de 50% , daca e H C nu ai luat-o decat daca v-a curs sange din gura la amandoi, daca v-ati muscat sau ati avut rani deschise care au intrat in contact.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe clasa a 12-a am facut 2 vaccinuri adica de fapt era unul dar s-a facut in 2 cu cateva luni intre ele. Era impotriva hepatitei B si acum sunt la facultate in primul an au trecut cateva luni de la vaccin si am cunoscut un baiat si este prietenul meu si am aflat ca are hepatita B si D dupa o luna nu am avut contact sexual si as vrea sa imi raspundeti daca se ia si prin sarut. Va rog sa imi raspundeti ca sunt cat de cat speriata :lol: :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe clasa a 12-a am facut 2 vaccinuri adica de fapt era unul dar s-a facut in 2 cu cateva luni intre ele. Era impotriva hepatitei B si acum sunt la facultate in primul an au trecut cateva luni de la vaccin si am cunoscut un baiat si este prietenul meu si am aflat ca are hepatita B si D dupa o luna nu am avut contact sexual si as vrea sa imi raspundeti daca se ia si prin sarut. Va rog sa imi raspundeti ca sunt cat de cat speriata :lol: :blink:

http://www.farmaciata.ro/SitFiles/articol_no_ph.php?id=25

http://www.sfatmedical.ro/Boli_si_afectiun...oase/Hepatita_D

 

bafta si altadata atentie mai mare.

Editat de newtask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Eu cred ca nu ar trebui sati faci griji....eu am hepatita B cu viremie foarte mare si cat am fost in sital ma sters asistenta de sange fara manusi in maini. Chiar ma mirat faza respectiva si am intrebat-o....a spus ca nu se ia asa de usor. Ar fi trebuit sa fim taiati amandoi la maini ca sa se poata lua. Asta despre H b daca e H a se ia mult mai usor iar Hc se ia cel mai greu

 

Cat despre prietena ta...eu zic sa astepti sa iasa rezultatele de la analize si vezi dupa aceea ce e de facut....

 

PACE

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×