Sari la conținut
Forum Roportal
uinita50

Ortopedie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

primul cu care trebuie sa iei legatura este medicul tau de familie...hehe...

daca pui astfel problema, el este prima persoana care te indruma si iti da trimitere, caci, oricum ai nevoie de aceasta trimitere..( asta este protocolul)..

.................

chirurg ortoped...

 

 

Ce noroc ca mai sunt binevoitori pe acest forum, de abia ce am cazut de pe luna, m-am oprit in copac si n-am avut timp sa ma inscriu la un medic de familie, bine ca mi-ai spus. Si mai bine era daca nu te bagai in seama !

.....................

de ce te simti jignit!!! mai omule!!!

era mai simplu daca spuneai din ce oras ( zona a tarii ) esti.

interpretezi ca si footsurgeon, care s-a simtit la randul sau jignit..

el ca medic, nu ar trebui sa incerce sa dea "retete" ( vezi "") pe forumuri..spun asta pentru ca deontologic nu este bine..

era mai simplu sa posteze cateva idei despre aceste interventii( daca tot zice ca asta este meseria lui )..

care sunt protocoalele

care sunt clinicile cu experienta in domeniu,

cum sta treaba cu recuperarea postoperatorie..samd.

insa,

tu te-ai simtit jignit ca nu ai primit raspunsul care-l doreai

iar el s-a simtit jiognit ca l-am luat putin peste picior..

cum vine asta?..." Eu sunt chirurg de monturi, dedicat 100% piciorului"...asta este exprimare demna de un chirurg?...

si apoi nu scrii nimic concret!!!..in fine...( citeste celalalt topic cu aceiasi tema --ai sa vezi acolo)

...................

daca esti din Bucuresti..iti recomand sp..Sfantul Pantelimon..( daca ai ceva cunostinte, poti sa rezolvi problema repede si bine)

bafta

Editat de newtask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna,ma numesc alexandra am 23 de ani si tocmai m-am operat de 2 saptamani,totul merge normal,daca vreti sa stam de vb si sa va spun despre operatie contactati-ma pe adresa de mess:alexa_miti

eu una am avut un mare noroc am dat peste un doctor extraordinar care s-a ocupat de mine si am facut operatia cu toata inima,desi multa lume imi spunea sa nu o fac ca sunt dureri,etc.a aparut o noua tehnologie la noi si chiar da rezultate,eu ma simt extraordinar si astept luna septembrie sa ma operez si la celalat picior.va astept cu drag sa vb si sa va povestesc aceasta experienta care nu este tocmai neplacuta....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt f multumita, nu mai am deloc dureri pot merge normal, ma pot incalta cu orice pantof, sanda, papuc, chiar cu toc inalt, desi la varsta mea mai comod este cu toculet de 3-4 cm.Am sa va trimit un fisier cu toata istoria operatiei. Am notat pana in luna febr-martie cat timp nu prea puteam sa-mi reiau activitatea pe deplin, de zi cu zi, cand aveam mai mult timp sa stau de povesti la calculator. Efectiv in inactivitate partiala, am stat luna decembrie. Spun inactivitate partiala deoarece prin casa am mers: la bucatarie, la toaleta, la copii care stau la etaj,(am doua nepoate una de 5 ani si jumatate si alta de un an si doua luni), am mers la medicul de familie de mi-a scos firele, am iesit putin dar cu grija prin curte.Luna ianuarie am inceput sa ies din casa desi era frig, dar incaltata cu ghete de piele cu fete duble, am mers dar cu masina, la o firma la care am avut probleme de rezolvat.In tot acest timp am lucrat insa acasa, in pat cu laptop-ul pe genunchi.Pot sa spun din proprie experienta ca operatia facuta prin aceasta metoda, revolutionara, nu implica riscuri. Recomandarea mea este sa nu accepti altfel de metode ca suferiti si dureri mai mari iar posibilitatea aparitiei din nou a monturilor nu este exclusa. Si eu am intalnit persoane care s-au operat de 2-3 ori, au stat in aparat gipsat, iar operatia s-a facut numai la cate un picior, ceea ce a dublat perioada convalescentei si de ce nu cheltuiala.Daca puteti sa mergi la Craiova, va recomand cu draga inima dr. Anusca si cu siguranta ca totul va fi ok. Iata acum istoria, care a mai fost trimisa si la alte persoane care m-au contactat.Pentru orice alte informatii sau relatii, va stau la dispozitie. Tel meu este: 0740055349 si fix 021 6670268, iar adresa de mail: ileanaiordache03@yahoo.com

 

 

 

Iata cateva segvente ale istoriei acestei operatii, pe care am transmis-o oricarei persoane care m-a contactat.

 

Ma bucur ca v-am captat atentia. Eu am facut operatia nu din motive estetice,(eu am acum 59 de ani) ci pentru ca nu mai puteam sa merg normal si fara dureri. Aveam dureri si cand stateam relaxata in pat. Vara anului 2007, desi a fost foarte cald in Bucuresti, eu am suferit mult. Nu putem suporta nici cearceaful pe picioare, asa dureri aveam.

 

Dumnezeu mi-a scos in cale pe doctorul Anusca Dan care mi-a explicat in ce consta noua metoda de interventie, care asigura o refacere rapida si exclude riscul refacerii acestor "tumori osoase". Deasemenea m-a informat si de costurile relativ ridicate ale unor dispozitive ce se implanteaza, (suruburi din titan), pe care casa noastra de sanatate nu le suporta. Un surub, a costat cu factura, 110 euroxcursul bnr, sunt din import si datorita lor, degetele se fixeaza in timpul operatiei, se indreapta, revenind la forma normala, se refac repede, si nu mai recidiveaza.

 

Numarul de "surubele" il stabileste doctorul. In mod normal, daca va operati la un picior, sunt necesare 2 surubele pentru degetul mare. Daca va operati la ambele picioare, sunt necesare 4 surubele. Eu am optat pentru operarea ambelor picioare deorece in cadrul unei singure anestezii (rahie), se rezolva totul iar perioada de recuperare este aceiasi, unica. Daca te operezi in reprize perioada de recuperare se dubleaza(normal). Deasemenea si costurile postoperatorii. Aceste surubele, se platesc deoarece raman definitiv si fixeaza oasele metatarsiene afectate de "hallux valgus". Functie de complexitatea cazului, se mai pot folosi si alte dispozitive, minuscule, ca firul de par, care insa se indeparteaza dupa un timp stabilit de medic.

 

 

Eu am apreciat franchetea cu care mi-a expus cazul, mi-a dat o carte de specialitate si un CD, m-am documentat, astfel ca tot ce a urmat a fost sa zic asa conform "unui film deja vizionat".

 

In data de 12.12.2007 mi s-au scos firele(la medicul de familie in Bucuresti, nefiind necesara deplasarea la Craiova) si acum pot merge mai bine, dar numai in sosete de lana si papuci de casa imprumutati de la sotul meu (nr 43-44). Nu am dureri si sunt foarte fericita, ci numai jena in portiunile operate, cea ce este normal deoarece sunt inca rani necicatrizate. Mi s-a spus ca se vor face cruste, care un trebuie indepartate ca se vor desprinde si vor cadea singure. Deasemenea perioada de recuperare completa este de cca 1.5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aveti un link catre o emisiune in care apare o pacienta deja operata, impartasindu-si impresiile despre operatie si recuperare.

http://romantica.ro/blog/irinareisler/2008...-fii-sanatoasa/

 

precum si continuarea

 

http://romantica.ro/blog/irinareisler/2008...de-la-operatie/

 

Aveti si inregistrarile online ale emisiunilor pe link-ul:

http://www.chirurgiapiciorului.ro/Articole...-uri/Links.html

 

Sper sa fie indeajuns.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

Filmuletele de pe youtube sunt binecunoscute, insa sunt extrem de traumatizante pentru un neofit, fie el pacient.

Pe de alta parte, prezinta versiuni vechi ale acestor interventii; la ora actuala, aceste operatii se practica cu incizii de ori mai mici, mult mai putin traumatizante pentru tesuturi.

Pentru o intelegere mai facila, propun o alta varianta, de asta data schematizanta (animatie) si infinit mai usor inteligibila pentru pacient:

 

 

Aceasta varianta are, fireste, titlu informativ, procedeul modern fiind imbunatatit substantial.

Cu deosebita stima,

Dr. Marius Uscatu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
chirurgule de picioare...

parca mai vii de acasa cu postarea asta...

data trecuta ai dat cu bata in balta...

..........................

deontologia ta, de medic, nu ti.a soptit la ureche ca nu este indicat sa.ti exerciti cunostiintele pe astfel forumuri?

nu stii cine citeste si cum citeste. cine este in spatele monitorului...

poate isi face vre-un bleg vre-o rezectie cu securea si o leaca de palinca...( glumesc

 

 

Subiectul a fost foarte interesant si ar fi putut continua,dar din pacate sunt persoane care nu-si vad de lungul nasului!

Lipsa de civilizatie lasa mult de dorit in tara asta si din acest motiv avem mult de pierdut.....

 

primul cu care trebuie sa iei legatura este medicul tau de familie...hehe...

daca pui astfel problema, el este prima persoana care te indruma si iti da trimitere, caci, oricum ai nevoie de aceasta trimitere..( asta este protocolul)..

.................

chirurg ortoped...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

Va marturisesc ca initial am regretat implicarea mea pe forumuri, mai ales datorita acelor persoane rauvoitoare care nu intelegeau demersul meu.

Vazand insa gradul de incredere in opiniile exprimate in aceste forumuri sunt hotarat sa-mi mentin contributia la informarea pacientilor.

In fond pacientii sunt destul de inteligenti si pot diferentia o opinie competenta de o acuza rauvoitoare, iar eu ma bazez pe inteligenta pacientilor mei.

Cu deosebita stima,

Dr. Marius Uscatu

Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am o intrebare la dumneavoastra. Dupa operatie, raman cicatrici vizibile? Sotia mea sufera de asa ceva la un picior si zilele astea imi spunea ca a inceput sa doara. Vom apela la o asemenea interventie. Si altceva, cam dupa cat timp va putea incalta tocuri din nou? Avem garderoba plina de tocuri :friends: nu se poate altfel...

 

Cu stima,

Ionut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

Tipul de cicatrice este determinat de cateva zeci de factori, printre care cei mai importanti sunt tipul inciziei, lungimea acesteia, tipul de sutura a pielii, materialul de sutura folosit.

Operatiile moderne presupun o incizie minima, de circa 3-4 cm, iar cicatricea este aproape invizibila la 3-4 luni.

In general, cjiar daca vi se par importanta estetic, aceasta problema este absolut minora fata de alte adevarate probleme: durerea post-operatorie, mersul din prima zi cu sprijin pe piciorul operat versus imobilizare gipsata si mai ales perenitatea corectei versus recidiva precoce.

Cu deosebita stima,

Dr. Marius Uscatu

Ortoped cu supraspecializare granceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×