Sari la conținut
Forum Roportal
IloveShopping

Cum sa traiesti cu un barbat depresiv?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Draguta,

 

Si eu sunt in aceeasi situatie...adica am fost...a trecut...a revenit. Prietenul meu sufera de aceeasi chestie. Inca nu m-am lamurit ce si cum, dar de cate ori il apuca depresiile eu imi gasesc altceva de facut. De mentionat urmatoarele : e un baiat superb, inalt, destept, cu mare succes la femei, are un job foarte bun ( conteaza ca e american?) are propria casa, BMW, se trage dintr-o familie modesta dar foarte iubitoare, e foarte apropiat de ei ( poate prea apropiat de mamica la 39 de ani, dar na). Cand l-am cunoscut la fel era pe fundul marii de suferintele din toate fostele relatii... sufera foarte usor din orice si plange usor- la filme, la certurile noastre cand eu vreau sa o termin etc. Deci 100% ca simptomele prietenului tau. De mentionat ca e capricorn- e extrem de incapatanat si egoist. A mai facut terapie la viata lui, dar minimul necesar si desi s-a gandit sa reinceapa o toooot amana- spre detrimentul sau. Nici el nu constientizeaza in ce situatie e, numai nu isi poate explica de ce nu poate fi fericit. Tot spune " cand ma voi muta acolo voi fi fericit, voi fi un alt om, cand mi voi schimba jobul etc" Eu cred ca astfel de oameni extrem de ambitiosi si muncitori o duc prea departe si la un moment dat clacheaza. La cel mai mic esec nu mai misca, sta si plange si vrea sa fie singur mai tot timpul. E o boala clar, care il indeparteaza de prieteni si iubita. Eu m-am saturat de mult, de aceea si acum sunt pe plan de plecare, mai ales ca nu are planuri de casatorie...la o adica mi s-a spus ca nu e bine sa te casatoresti cu cineva in aceasta situatie... Si pe mine ma arunca in niste depresii de vedeam numai nori la inceputul relatiei, pana m-am obisnuit cu starile lui. Cum am spus, acum ignor si ma bucur eu de iesiri cu prietenii mei, ma bucur de soare si de filme si de carti bune si il las sa stea singur in vila lui calare pe BMW sa-si planga soarta pentru ca m-am saturat sa ii fiu infirmiera. Asftel de oameni au nevoie de ajutor calificat si e foarte greu cand sunt prea incapatanati, egocentristi si infumurati sa accepte un asemenea ajutor/ terapie. Multumesc de atentie. Vreau ca alte fete sa ia aminte si sa iasa din astfel de situatii cum stiu ele...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o posibilitate ar fi un psiholog. ai precizat ca a mai fost inainte dar refuza cu orice chip sa viziteze din nou "cabinetul". Nu pot sa spun decat sa-i fi alaturi. nu trebuie sa-l parasesti daca-ti pasa cu adevarat ca se va simti si mai rau chiar sa aiba diferite ganduri suspicioasa cum ar fi sinuciderea. incearca sa fii neconditionat langa el , alaturi sa stie ca-ti pasa de el. dar si totodata nu ezita contactul cu exteriorul.convinge-l sa interactioneze cu exteriorul.este foarte important.Fa-l sa zambeasca cu diferite lucruri obisnuite , fa-i un cadou poate ,dar nu cumparat . cred c-ar fi unul mai bine facut de mana ta :spiteful: . eu ti-am precizat aceste lucruri pentru ca asa as fi vrut sa faca si alti oameni cu mine...dar nu se intrezareste cineva..

 

Nu-l forta sa-ti spuna lucruri.n-o va face. incearca doar sa-i fii alaturi . a-i sa vezi ,cu timpul vei sti tot mai multe despre el.sa nu te astepti niciodata sa-ti spuna motivul principal pentru care a devenit asa. e cel mai greu lucru pe care l-ar putea face. s-ar simti vulnerabil si chiar n-ar ezita sa se comporte diferit din acel moment. daca poti incearca sa-ti petreci ore cu el singur intr-o camera... pe pat ... poate imbratisati...ajuta.. crede-ma . ti-am dat cateva sfaturi pe care le-ai putea lua in serios sau nu.. doar sper sa nu mai fie asa ... pentru ca cred ca se simte si el vinovat de faptul ca te face sa te simti asa.nu poate deveni fericit daca evenimentele nu iau aceasta amploare.

 

 

succes.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua la toata lumea.

Am citit mesajele si m-am bucurat ca nu ati uitat de topic.

Nu pot sa il parasesc si nici nu ma gandesc la asta.

Din pacate am fost foarte bolnava luna asta. Pentru ca eu locuiesc singura si nu am pe nimeni sa ma ajute in astfel de situatii... el a fost langa mine, m-a dus la doctor si a facut tot ce este necesar pentru a imi rezolva problema. A stat cu mine zi si noapte pentru ca ii era teama ca ceva rau sa nu mi se intample. Asemenea barbat ... e special pentru mine.

Cand m-a vazut ca am dureri si ca nu mai ma pot ridica din pat a uitat si de depresie si de suparare si a incercat sa imi ofere tot ... numai ca sa ma stie bine.

Editat de SoareleMeu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua la toata lumea.

Am citit mesajele si m-am bucurat ca nu ati uitat de topic.

Nu pot sa il parasesc si nici nu ma gandesc la asta.

Din pacate am fost foarte bolnava luna asta. Pentru ca eu locuiesc singura si nu am pe nimeni sa ma ajute in astfel de situatii... el a fost langa mine, m-a dus la doctor si a facut tot ce este necesar pentru a imi rezolva problema. A stat cu mine zi si noapte pentru ca ii era teama ca ceva rau sa nu mi se intample. Asemenea barbat ... e special pentru mine.

Cand m-a vazut ca am dureri si ca nu mai ma pot ridica din pat a uitat si de depresie si de suparare si a incercat sa imi ofere tot ... numai ca sa ma stie bine.

 

inseamna ca tine la tine . tind sa cred ca mai mult :flowers: . ofera-i si tu aceasta atentie pe care el ti-a oferit-o cand ai avut nevoie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draguta,

 

Si eu sunt in aceeasi situatie...adica am fost...a trecut...a revenit. Prietenul meu sufera de aceeasi chestie. Inca nu m-am lamurit ce si cum, dar de cate ori il apuca depresiile eu imi gasesc altceva de facut. De mentionat urmatoarele : e un baiat superb, inalt, destept, cu mare succes la femei, are un job foarte bun ( conteaza ca e american?) are propria casa, BMW, se trage dintr-o familie modesta dar foarte iubitoare, e foarte apropiat de ei ( poate prea apropiat de mamica la 39 de ani, dar na). Cand l-am cunoscut la fel era pe fundul marii de suferintele din toate fostele relatii... sufera foarte usor din orice si plange usor- la filme, la certurile noastre cand eu vreau sa o termin etc. Deci 100% ca simptomele prietenului tau. De mentionat ca e capricorn- e extrem de incapatanat si egoist. A mai facut terapie la viata lui, dar minimul necesar si desi s-a gandit sa reinceapa o toooot amana- spre detrimentul sau. Nici el nu constientizeaza in ce situatie e, numai nu isi poate explica de ce nu poate fi fericit. Tot spune " cand ma voi muta acolo voi fi fericit, voi fi un alt om, cand mi voi schimba jobul etc" Eu cred ca astfel de oameni extrem de ambitiosi si muncitori o duc prea departe si la un moment dat clacheaza. La cel mai mic esec nu mai misca, sta si plange si vrea sa fie singur mai tot timpul. E o boala clar, care il indeparteaza de prieteni si iubita. Eu m-am saturat de mult, de aceea si acum sunt pe plan de plecare, mai ales ca nu are planuri de casatorie...la o adica mi s-a spus ca nu e bine sa te casatoresti cu cineva in aceasta situatie... Si pe mine ma arunca in niste depresii de vedeam numai nori la inceputul relatiei, pana m-am obisnuit cu starile lui. Cum am spus, acum ignor si ma bucur eu de iesiri cu prietenii mei, ma bucur de soare si de filme si de carti bune si il las sa stea singur in vila lui calare pe BMW sa-si planga soarta pentru ca m-am saturat sa ii fiu infirmiera. Asftel de oameni au nevoie de ajutor calificat si e foarte greu cand sunt prea incapatanati, egocentristi si infumurati sa accepte un asemenea ajutor/ terapie. Multumesc de atentie. Vreau ca alte fete sa ia aminte si sa iasa din astfel de situatii cum stiu ele...

 

Mai, prietenul tau nu e intarcat de ma-sa. Cea mai buna femeie pentru el e mama lui.

Nu a invatat sa iubeasca o femeie ca pe altceva decat pe o potentiala mama. NU stie sa fie barbat, stapan pe el, e inca DEPENDENT de parinti si de sfaturile altora.

Si daca iubeste o femeie, o iubeste pentru el, e canibal sentimental. Un barbat iubeste o femeie pentru ea, nu pentru el.

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand m-a vazut ca am dureri si ca nu mai ma pot ridica din pat a uitat si de depresie si de suparare si a incercat sa imi ofere tot ... numai ca sa ma stie bine.

Sti, cui pe cui se scoate... Atata timp cat ii vei da mereu un impuls de a se implica 100% in ceva anume, orice... isi va reveni ! Nu este un medicament dar este o solutie practica pentru amandoi. Daca ii sti pasiunile, hobbyurile.. profita si incercati impreuna sa faceti ceea ce ii place cu adevarat, ceea ce ii atrage atentia la maxim... cel putin pentru inceput pana isi gaseste vointa de a recunoaste in jurul sau ceea ce ii limpezeste mintea si gandurile.

Daca il ajuti in sensul asta, isi va da seama singur cand incepe sa aiba recaderi si de aici poate lupta intradevar cu cealalta latura obscura a personalitatii.

Provocarea este cheia ... una dintre ele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Spune ca mereu simte ca dezamageste pe toata lumea. El are tot ce isi doreste. Nu duce lipsa de bani, are un job mai mult decat lejer si bine platit. Este genul de persoana care sufera din orice. Cand s-a despartit de fosta lui iubita, a fost deprimat foarte mult timp. Greu l-am facut sa isi revina si sa incerce sa isi vada de viata. Daca il amenint ca il parasesc vine la usa mea si plange. De multe ori ma comport cu el ca si cu un copil. Nici eu nu stiu ..ce sa mai fac :frusty: ???

 

sfatul meu ti-l dau din experienta proprie. mama mea afost depresiva.

am gasit un duhovnic bun si ne-am spovedit. de atunci am realizat efectiv si de ce traiesc pe acest pamant. mi-am gasit si eu insami sensul. Doamne ajuta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×