Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Am o problema cu parchetul vechi,adica o denivelare pe el de aprox.3 cm si as dori sa imi montez parchet laminat peste el . Intrebarea ar fi : cum sa fac sa scap de denivelare dar fara a scoate parchetul vechi ?

Astept un raspuns de la cineva care are vreo idee. Multumesc pentru intelegere

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am o problema cu parchetul vechi,adica o denivelare pe el de aprox.3 cm si as dori sa imi montez parchet laminat peste el . Intrebarea ar fi : cum sa fac sa scap de denivelare dar fara a scoate parchetul vechi ?

Astept un raspuns de la cineva care are vreo idee. Multumesc pentru intelegere

Foloseste o masina de slefuit cu banda sau o rindea electrica. Poti incerca si manual daca ai rabdare.

 

Am o problema cu parchetul vechi,adica o denivelare pe el de aprox.3 cm si as dori sa imi montez parchet laminat peste el . Intrebarea ar fi : cum sa fac sa scap de denivelare dar fara a scoate parchetul vechi ?

Astept un raspuns de la cineva care are vreo idee. Multumesc pentru intelegere

...Era sa uit: Bun venit pe forum!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai poti sa umpli golurile cu berete laminat(chiar si ziare), parchetul laminat se lasa in timp, sa nu te sperii ca va scartii in primele zile poate chiar saptamani, se va lasa, spor la treaba

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista parchet laminat din lemn masiv pt trafic intens? De unde vine denumirea de laminat?

Ce stiti de parchetul laminat QuickStep? Stiu ca nu e din lemn masiv, dar are importanta? Desi are sistemul de prindere dubluclick, din ce am vazut eu la placutele expuse, imbinarea nu era f buna. Am gasit altul mai ieftin, tot pt trafic intens, nu era nici asta din lemn masiv dar era mai gros (12 mm iar cel de la QS 9,5mm) si in plus mi=-a parut sistemul de imbinare mult mai sanatos. Desi imi permit si un pret mai ridicat pe metru patrat, nu vreau sa platesc "firma" (QS).

 

In concluzie, ce parchet sa cumpar? (pana in 150 ron metru patrat)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Denivelari mai mari de 2-3 mm nu se permin. Acele denivelari se pot ''ascunde'' folosind folia PVC. folia preia eventualele denivelari ale sapei si joaca rol de izolator termic, deci e ok. Folie se gaseste de 2mm de 3mm de 4..si nu mai stiu exact acum daca si de mai mult. Daca montezi peste parchet, sapa cudenivelari mari sunt sigura ca nici o firma nu-ti ofera garantie si asta pt ca lucrarea se duce de rapa in cel mai scurt timp. Placile de parchet or sa ''joace'' atat de tare incat o sa strice imbinarile. Nu recomand deloc parchetul laminat cu imbinarea prin Clik , ci cel cu imbinare prin adeziv. Desi e mult mai usor de montat cel cu Clik, apa patrunde f repede printre placile de parchet si imediat o sa-l vezi ''inflorit''. De asemenea iti recomand un laminat HDF pt trafic intens....asta are partea interioara plastifiata si e mult mai rezistent. Pe piata stiu ca exista de 6, 7, 8 ,9 mm. Astea intra in laminatul simplu. Preturile cresc o data cu numarul mm. De la 11,12,14,15 mm se numeste stratificat. Gasesti dublu stratificat sau triplu stratificat. Partea de fag, stejar, mahon, pin sau ce alegi tu este de numai 4-5 mm..primii de deasupra..in rest sunt straturi de rasini sin diferite amestecuri. Pretul este mai mare dar asta are si o durata de viata mai mare. si basca il poti si slefui si lacui in timp. Ceea ce nu se face cu laminatul. ai grija cine ti-l monteaza sa o faca corect..sa fie perpendicular cu fereastra..sa fol folia potrivita pt fiecare tip de parchet..adezivii,plintele si pragurile corecte...bla bla...se vede ca am ''prestat'' in domeniu asta? :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

draga mea

permite-mi sa de contrazic in cate puncte:

folia de care tu vorbesti este de fapt un burete, care se pune sub parchet. dar e bine pe sub burete sa se puna chiar o folie din plastic care poate izola infiltratie de umezeala...

apoi , parchetul lipit cu adeziv, se monteaza si mai dificil si se scoate la fel de greu, in caz de necesitate

acel burete(grosimea) se pune in functie de denivelarile sapei

daca (lucrarea) e facuta bine si corect, recomand parchetul imbinat prin click, nu prin adeziv

 

p,s, si eu am prestat.... :D

Editat de puiu.t

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exista parchet laminat din lemn masiv pt trafic intens? De unde vine denumirea de laminat?

Ce stiti de parchetul laminat QuickStep? Stiu ca nu e din lemn masiv, dar are importanta? Desi are sistemul de prindere dubluclick, din ce am vazut eu la placutele expuse, imbinarea nu era f buna. Am gasit altul mai ieftin, tot pt trafic intens, nu era nici asta din lemn masiv dar era mai gros (12 mm iar cel de la QS 9,5mm) si in plus mi=-a parut sistemul de imbinare mult mai sanatos. Desi imi permit si un pret mai ridicat pe metru patrat, nu vreau sa platesc "firma" (QS).

 

In concluzie, ce parchet sa cumpar? (pana in 150 ron metru patrat)

 

pana in 150 ron/mp....cumpara-ti parchet de stejar

este mai rezistent...se intretine mai usor...si te tine peste 30 ani daca varsta sub 50 :D

acum serios vb..parchetul de stejar montat pe o shapa autonivelanta ...montat cu simtz de raspundere...rashcheta bine si paluxat..este cel mai domnesc parchet.....

mai mult ..da si un iz de lemn proaspat in casa...

parchetul laminat..este un parchet ecologic din desheuri de lemn presate si acoperite cu un strat de plastic imitatzie de fibra lemnoasa numit melamina...( se intretzine cu spalaturi frecvente cu mopul si cu detergent lichid)

costurile totale,,,atat pt cel de stejar cat si pt cel ecologic ajung spre final sa fie cam egale....

 

eu raman pe varianta "taiatzi padurea" si punetzi parchet de lemn natural

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
draga mea

permite-mi sa de contrazic in cate puncte:

folia de care tu vorbesti este de fapt un burete, care se pune sub parchet. dar e bine pe sub burete sa se puna chiar o folie din plastic care poate izola infiltratie de umezeala...

apoi , parchetul lipit cu adeziv, se monteaza si mai dificil si se scoate la fel de greu, in caz de necesitate

acel burete(grosimea) se pune in functie de denivelarile sapei

daca (lucrarea) e facuta bine si corect, recomand parchetul imbinat prin click, nu prin adeziv

 

p,s, si eu am prestat.... :D

aaaa...treci aici puiule sa te urechez..urgentisimo....atat folia cat si buretele se pun automat...puiule vrei cafteala? :P ..daca tu montezi fara burete te bat imediat..ala are nu numai rolul de a prelua din denivelari..unde ai vazut tu montaj fata burete?!..cat despre clik si ala cu adeziv..inca imi pastrez parerea..sunt pro adeziv...95% din necazuri le-am vazut la clik....

and by the way...zici ca e mai misto cu clik ca daca e inundatie..bla bla scoti placile si gata...pai e inflorit tot pana sa ai inundatie..in timp ce ala cu adeziv..atata vreme cat plinta nu e fixata in perete ci numai in parchet..in caz de inundatie..scoti plinta..ridici cu totul parchetul ... intreaga lucrare din camera...si se aeriseste..apoi bati plinta la loc si gata-...go adeziv...go..te pup tare puiule

Editat de Ampera

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am parchet laminat in tot apartamentul peste tot am pus dublu click(8mm), fara sapa, doar folia respectiva si pot sa spun ca sunt multumit de el pana in prezent. Pentru plinta exista in Brico suruburi cu dibluri si capacele de mascare. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×