Sari la conținut
Forum Roportal
geo3029

pragul despartirii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut! Sunt nou pe aici si m-am gandit ca poate gasesc cateva solutii la problema mea. Povestea incepe in Iunie can eu si ea ne vedeam linistiti de viata noastra , impreuna de aproape 5 ani si 9 luni. S-a imprietenit pe holul blocului cu o gramada de vecini dintre care si unul mai de seama cu mine care dorea nespus de mult sa ne fie prieten. Ce sa mai, pe sucrt, a vazut ca sunt ceva certuri in cuplu legate de "statul de vorba pe hol" si ii baga ei in cap ca numai unul care te inseala se poarta asa. Ea il crede , si pun amandoi la cale o farsa prin care , credeau ei, vor descoperi tristul adevar . Zis si facut, se hotarasc sa-mi spuna ca s-au culcat impreuna si ca nu ma mai iubeste pt ca am pe alta e.t.c.

Chiar si in stadiul de farsa i-am zis ca putem trece peste dar sa nu mai existe asta in viata ei , cu sfaturi si sa-si discute problemele cu mine nu cu altii. Oricum nu avea ce sa afle pentru ca pur si simplu nu ma interesa alta femeie.

A continuat sa vorbeasca cu el si sa-l informeze de diverse aspecte ale vietii de cupul. Ne-am certat iar si i-am zis sa nu-si mai dea mesaje cu el pe tel. a promis ca nu, dupa care am prins-o ca continua si de data asta.

Am rugat-oi sa termine ca ma impinge catre gelozie si o sa incep sa o verific si sa nu mai aiba atata libertate ca pana acum. Nimic, a tot continuat motivand ca e baiat de treaba si e atasata de el ca de un frate .

S-a intalnit cu el in oras de cateva ori ca prietenii, zice ea, eu aflu si devin gelos. Saptamana trecuta , se intoarce in oras dupa un training si-mi spune ca ea nu mai poate continua asa, ca sunt prea gelos, ca s-a saturat de obsesiile mele ca are ceva cu ala e.t.c.

Am insistat sa remanem impreuna si sa ne vedem de viata noastra ca ma pot corecta cu gelozia dar degeaba. Nu mai vrea si pace. Nu vrea nici macar sa discute de treaba asta. Acum sunt in faza de acceptare a singuratatii mai ales ca peste 2 sapt, doreste sa se mute , singura zice ea. E total indecisa si nu stie ce sa faca, sa ma mai accepte dar nu va avea garantii ca nu voi mai fi gelos, sa nu mai accepte- doreste o perioada singura sa-si puna ordine in ganduri.

 

PLS un sfat . Va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai asta si fac acum. O las in pace, nu o mai sun, mu-i mai dau mesaje, fac tot ce pot sa-i demonstrez ca poate sa fie libera si sa faca ce vrea si fara sa decida sa ne despartim. Nu stiu daca fac bine sau nu , dar m-am gandit ca o periada de relaxare a relatiei noastre o va ajuta in sensul bun.

Poate isi va da seama ca prietanii nu sunt tot timpul bine intentionati so totodata obiectivi- poate sunt invidiosi pe ce au altii, mai ales ca prietena lu ala e plecata de ceva timp in Italia si el freca menta pe acici si se ocupa cu ruinareaa relatilor altora.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poate va fi un parleaz pe care ea il va sari sau poate va avea intelepciunea sa nu il sara ... ce e de facut? roaga-te sa-i dea Dumnezeu minte sa ia decizia cea mai buna pentru voi amandoi ... ca lucruri concrete de facut nu stiu ce sa zic, pot fi cu dus intors, depinde mult de ... mintea ei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa toate fazele pe care le-a facut e cam greu sa-si revina singura. Plus de asta cred ca e usor influentabila si foarte mandra sa recunoasca cand greseste.

Ea tot mai crede ca gelozia mea nu are o baza solida si ca e absurd ca nu amm acceptat prietenia ei cu ala.

Deocamdata eu o las in pace sa simta un pic ca-i lipsesc(daca ii mai lispsesc).

E tare greu pentru ca tehnica suntem despartiti dar practic inca mai locuim impreuna.

Mie imi spune ca nu mai vrea si altora le spune ca nu stie ce sa faca . eu sunt distrus si o vreau langa mine dar ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa toate fazele pe care le-a facut e cam greu sa-si revina singura. Plus de asta cred ca e usor influentabila si foarte mandra sa recunoasca cand greseste.

Ea tot mai crede ca gelozia mea nu are o baza solida si ca e absurd ca nu amm acceptat prietenia ei cu ala.

Deocamdata eu o las in pace sa simta un pic ca-i lipsesc(daca ii mai lispsesc).

E tare greu pentru ca tehnica suntem despartiti dar practic inca mai locuim impreuna.

Mie imi spune ca nu mai vrea si altora le spune ca nu stie ce sa faca . eu sunt distrus si o vreau langa mine dar ....

 

Singur ai spus-o: "daca ii mai lipsesc"...poate aceasta ea si doreste sa afle!!!! :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca trebuie sa stau in banca mea si sa astept un semnal pozitiv sau negativ de la ea?

daca intre timp imi va reprosa ca nu imi pasa si de aceea nu am sunat-o sau alte motive de genul asta ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa inteleg ca trebuie sa stau in banca mea si sa astept un semnal pozitiv sau negativ de la ea?

daca intre timp imi va reprosa ca nu imi pasa si de aceea nu am sunat-o sau alte motive de genul asta ?

e o varianta !

 

sau... du-te da-i doua peste bot :cheer: si spune-i : femeie, revino-ti "! :cry:

 

ce alegi ? acum serios, pari un tip relativ echilibrat ... te merita ? :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sincer sa fiu nu stiu ce sa mai fac si de acceea am cerut sfatul vostru al tuturor. Poate Ca sunt singurul care mai doreste sa faca ceva in relatia asta. poate ca tot ce face ea e un test sau poate ca doreste numai o relaxare a situatiei.

Nu inteleg de ca nu a contat ce am rugat-o tot timpul- sa renunte la prietenia cu ala care nu aduce decat rau relatiei noastre .

I-am explicat in fel si chip ca a gresit si nu zice ca nu. Tot ce zice e ca nu o mai intereseaza trecutut si ca ce a fost a fost . I-am explicat si de monstrat ca o iubesc ca un nebun si ca doresc sa fim impreuna si sa avem o familie si tot restul dar degeaba. Imi pare ca e foarte indoctrinata acum si nu stiu ce o motiveaza atat de tare.

 

scuze pentru greselile de tiparire dar emotiile imi instaleaza o oarecare democratie in degete :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×