Sari la conținut
Forum Roportal
my_you

VIZA DE TURIST - AMBASADA SUA

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

SUNT PROGRAMATA PE DATA DE 19 DECEMBRIE IMPREUNA CU SOTUL MEU LA INTERVIU, PENTRU VIZA DE TURIST (B 2 ) AM MAI FOST O DATA SI NE-A RESPINS ( SINCER ATUNCI NU PREA AVEAM NIMIC), IAR ACUM MERGEM CU CONTRACTE DE MUNCA:- EL CONDUCATOR AUTO PROFESIONIST ( SALARIU 6.500.000 ) EU ASOCIATA LA O FIRMA SI DIRECTOR (SALARIU 14.000.000) , MASINA PE NUMELE NOSTRU, INVITATIE IN ORIGIANL DE LA NASII NOSTRI DE CUNUNIE, SI 2 TERENURI TOT PE NUMELE NOSTRU DE 20.000.000 MP, TOATE ACTELE IN ORIGINAL.

 

CREDE-TI CA PE LANGA CONTRACTELE DE MUNCA ESTE NECESARA SI ADEVERINTA DE SALARIU SAU AJUNGE TOT CEEA CE AM IN PREZENT.

 

VA MULTUMESC MULT PENTRU EVENTUALELE RASPUNSURI.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
SUNT PROGRAMATA PE DATA DE 19 DECEMBRIE IMPREUNA CU SOTUL MEU LA INTERVIU, PENTRU VIZA DE TURIST (B 2 ) AM MAI FOST O DATA SI NE-A RESPINS ( SINCER ATUNCI NU PREA AVEAM NIMIC), IAR ACUM MERGEM CU CONTRACTE DE MUNCA:- EL CONDUCATOR AUTO PROFESIONIST ( SALARIU 6.500.000 ) EU ASOCIATA LA O FIRMA SI DIRECTOR (SALARIU 14.000.000) , MASINA PE NUMELE NOSTRU, INVITATIE IN ORIGIANL DE LA NASII NOSTRI DE CUNUNIE, SI 2 TERENURI TOT PE NUMELE NOSTRU DE 20.000.000 MP, TOATE ACTELE IN ORIGINAL.

 

CREDE-TI CA PE LANGA CONTRACTELE DE MUNCA ESTE NECESARA SI ADEVERINTA DE SALARIU SAU AJUNGE TOT CEEA CE AM IN PREZENT.

 

VA MULTUMESC MULT PENTRU EVENTUALELE RASPUNSURI.

 

 

 

 

Succes !!!

 

Nu exista reguli fixe cine va primi viza !!! Cu o saptamana in urma si Mirabela Dauer a fost refuzata, deodata cu mama prietenei, care a pierdut si biletul de avion al mamei sale dus intors ca cineva a sfatuit s-o cumpere inainte.

Pensionara de 67 de ani are 2 case si o livada mare la Galati si peste o suta de mii de dolari in banca, credea ca poate sa viziteze pe cetateanca de fiica ei cu business personal.

Una care n-are nimic acolo si nici fiica ei aici, a primit viza pe 10 ani, are doar 51 de ani si fara munca acolo.

 

De obicei NU se uita la nimic decat sa nu fii speriat si sa vorbesti engleza.

Au o cota de viza lunara is daca au dat deja, ciao amore!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am o intrebare,vreau sa ma duc in vacanta la o prietena in canada o sa-mi faca chemare.dar nu stau in ro deci viza de unde o i-au din ro de la ambasada sau de la ambasada lor de aici?

aceasi intrebare o am si pt viza de america,ce acte imi trebuie si se schimba ceva(ma refer daca as avea un atu pt a lua viza)daca sunt insotita la ambasada de cetatean american?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am o intrebare,vreau sa ma duc in vacanta la o prietena in canada o sa-mi faca chemare.dar nu stau in ro deci viza de unde o i-au din ro de la ambasada sau de la ambasada lor de aici?

aceasi intrebare o am si pt viza de america,ce acte imi trebuie si se schimba ceva(ma refer daca as avea un atu pt a lua viza)daca sunt insotita la ambasada de cetatean american?

 

 

1. Cand mergi la Ambasada Americana pentru interview-ul de viza, NU lasa cu tine pe cetateanul american sa intre in birou, nici pe fiica americana cu mama macar !!!

 

2. 100% iti spun ca viza americana doar de la Bucuresti poti sa-l primesti ca nu esti cetatean grec.

Ca acte, ai nevoie de invitatie de la prietena ta, pasaportul tau valabil mai mult de 6 luni, 110 dolari parca de depus la o banca din RO, costul interview-ului si al vizei si de acolo o sa-ti spuna data la care esti programata pentru interview, cam peste 4-6 saptamini de la data depunerii sumei.

 

3. Iar tu trebuie sa le dovedesti ca ai pentru ce reveni in Romania !!! si nu vei ramana acolo.

Sa le documentezi ca ai casa pe numele tau, conturi bancare, sot si copii etc.

Stiu ca suna destul de dezcurajator, dar multi aplica pentru viza de State din Canada, este mai sigur am auzit.

Editat de Olga Khan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. Cand mergi la Ambasada Americana pentru interview-ul de viza, NU lasa cu tine pe cetateanul american sa intre in birou, nici pe fiica americana cu mama macar !!!

 

2. 100% iti spun ca viza americana doar de la Bucuresti poti sa-l primesti ca nu esti cetatean grec.

Ca acte, ai nevoie de invitatie de la prietena ta, pasaportul tau valabil mai mult de 6 luni, 110 dolari parca de depus la o banca din RO, costul interview-ului si al vizei si de acolo o sa-ti spuna data la care esti programata pentru interview, cam peste 4-6 saptamini de la data depunerii sumei.

 

3. Iar tu trebuie sa le dovedesti ca ai pentru ce reveni in Romania !!! si nu vei ramana acolo.

Sa le documentezi ca ai casa pe numele tau, conturi bancare, sot si copii etc.

Stiu ca suna destul de dezcurajator, dar multi aplica pentru viza de State din Canada, este mai sigur am auzit.

a ok.inca 3 intrebari:

1.daca i-au viza cat timp va fi valabila.

2.de unde face chemarea prietena.

3.actele mele de aici din grecia trebuie traduse in romaneste sau engleza?ma gandesc ca in engleza(ma refer la actele ca am casa aici,munca etc.ca sa demonstrez ca nu o sa stau in canada)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
a ok.inca 3 intrebari:

1.daca i-au viza cat timp va fi valabila.

2.de unde face chemarea prietena.

3.actele mele de aici din grecia trebuie traduse in romaneste sau engleza?ma gandesc ca in engleza(ma refer la actele ca am casa aici,munca etc.ca sa demonstrez ca nu o sa stau in canada)

 

 

********************

 

 

1. Nu are regula fixa, dar pe acest formular este o rubrica unde te intreaba de durata vizitei. Trebuie sa-i dai un nume lucrurilor sa-ti dea cat mai multe luni dar nu se dau mai mult de 6 luni doar daca te-au primit pentru studii la universitati.

 

 

 

Evenimentul Zilei Online Versiunea pentru tiparire Trimite prin email

 

Viza SUA, cu formular electronic

30 Octombrie 2006

Constantin Vlad

 

 

De miercuri, e obligatorie completarea pe calculator a cererii de viza.

 

 

Ambasada SUA la Bucuresti instiinteaza din nou despre modificarile aparute in solicitarea vizelor turistice, de afaceri, de student si a celorlalte tipuri de vize temporare (non-imigrant): de la 1 noiembrie 2006, toti solicitantii de viza temporara trebuie sa completeze formularul electronic de solicitare a vizei (EVAF), DS-156.

 

Formularul e disponibil pe pagina de internet http://evisaforms.state.gov si sa-l tipareasca folosind o imprimanta laser.

Formularul este gratuit. El accelereaza procesul de aplicare pentru viza prin diminuarea timpului acordat intocmirii bazelor de date.

Solicitantii care vor depune formularele DS-156 scrise manual in ziua interviului vor fi rugati sa revina cu noul formular completat electronic.

 

Formularele de viza tiparite de pe internet si apoi completate de mana sau la masina de scris nu vor fi acceptate.

Formularele DS-156 trebuie completate on-line si abia DUPa aceea tiparite, urmand ca apoi sa i se ataseze fotografia solicitantului, prin lipire sau capsare.

 

Conditii pentru poza atasata cererii

 

Poza tip pasaport, valabila pentru vizele temporare, trebuie sa indeplineasca urmatoarele cerinte:

 

Sa fie o fotografie frontala, nu mai veche de sase luni, color si pe un fundal uniform, de culoare deschisa. Solicitantul de viza trebuie sa priveasca direct aparatul de fotografiat - nu in jos sau in vreo alta directie.

 

Dimensiunea fotografiei trebuie sa fie de 50 x 50 mm, cu o imagine a fetei de la barbie pana la crestet cuprinsa intre 25 si 30 mm.

 

Capul solicitantului de viza, incluzand atat fata, cat si parul, trebuie sa fie vizibil de la coroana capilara pana la marginea barbiei, si de o parte si de cealalta a liniei parului.

 

Pavilioanele urechilor trebuie expuse. Solicitantii cu parul lung trebuie sa-si duca parul in spatele urechilor sau sa-si pieptene parul pe spate. Solicitantii nu trebuie sa poarte cercei sau alte podoabe.

 

Solicitantii trebuie sa evite accesoriile care acopera capul (precum palarii sau baticuri, cu exceptia obiectelor impuse de religie) sau ochii (ochelari de soare, ochelari de vedere cu lentile opace sau fumurii).

 

 

https://evisaforms.state.gov/ds156.asp

 

 

Intri pe acest site si completezi formularul pe computer inainte sa mergi la interview si-l printezi. Daca ai nelamuriri ma intrebi.

 

 

 

2. Cum de unde face chemarea prietena ??? Din Canada sau din Statele Unite !!! Eu doar la partea USA m-am referit !!!

 

 

3. In engleza trebuiesc traduse documentele suportive ca si cele romanesti asa se cer. Ai nororc cu adrarea ca precis se va recunoaste ca locuiesti/traiesti in Grecia. Verisorii mei lucreaza in Ungaria de peste 10 ani si le-a fost refuzat viza de la Bucuresti cu ceva timp in urma. S-ar putea sa poti cere si din Athena viza, dar trebuie sa te interesezi prin telefon.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut am fost in Bucuresti si am primit viza pt. USA timp de 10 ani si pt. Canada pe 3 ani .

 

La cea pt. USA este o harababura totala , ca sa nu mai spun ca primesti vizadaca le place fatza ta sau cum te-ai imbracat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna tutoror!

Am O MAREEE nelamurire in ceea ce priveste obtinerea unei vize de turist pentru america.Corespondez cu un american de aproape 6luni pe internet si m-a invitat in florida.Am cautat informatii pe net despre vize..dar nu am gasit mare lucru..As vrea sa ma ajutati si pe mine(va rog nu=mi dati doar site-uri)explicatzi-mi babeste...

Ce acte sunt necesare pentru a obtine viza de turist si cat m-ar costa.Banii nu sunt o problema.

Imi trebuie invitatie de la el?

In ce consta interviu pentru obtinerea vizei?

Am uitat sa mentionez faptul ca am 19 ani,termin liceul anul acesta.In ceea ce priveste limba engleza ma descurc foarte bine.Pot purta conversatii fluente.In curand voi da si un atestat la lb. engleza..acest atestat il pot atasa la C.V.?

O alta intrebare ar fi:In cat timp se poate obtine viza?

Va rog frumos ajutati-ma..in august as dori sa plec in Florida.

Nu ma ignorati...dati-mi o mana de ajutor.

Va multumesc anticipat!

P.S.:cine are informatii si doreste sa ma ajute ma poate contacta la adresa de e-mail:dya_zapacita@hotmail.com

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×