Sari la conținut
Forum Roportal
pensiepr

Protejarea familiei

Postări Recomandate

De cele mai multe ori, avem parte de momente grele. Si cand spun asta ma refer la neputinta de a face ceva in privinta noastra sau sa-i ajutam pe cei dragi noua.

 

Este evident faptul ca nimeni nu-si doreste sa se intample evenimente de genul: decesul nostru prematur sau din cauza unui accident sa ramanem invalizi.

 

Toate aceste lucruri le numim imprevizibile, ceea ce inseamna ca nu putem actiona asupra lor decat prin a fi previzibili. Corect ?

 

Probabil unii dintre dvs. care veti citi, veti spune: asta e daca eu decedez prematur, familia mea se va descurca.

 

DA, din experienta mea, sunt si oameni care spun astfel de lucruri.

 

Este greu sa te gandesti ca ti se poate intampla chiar tie. Poate din optimism, poate din faptul ca suntem uneori superstitiosi.

 

In general suntem meniti a crede ceea ce vrem noi pana vedem adevarul

 

“Nu cred pana nu vad"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In tot ceea ce fac ma gandesc si la cei apropiati, indiferent cum direct/indirect actiunile noastre ii afecteaza, asa ca mereu ma gandesc si la felul in care-i pot proteja fara a exagera. Cred ca majoritatea prefera sa priveasca partea frumoasa a lucrurilor pentru ca este mai comod, sau poate sunt mai egoisti ,iar de multe ori se ascund in spatele unor fraze de genul " mie nu are cum sa mi se intample, sunt atent/a, sunt tanar/a" etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In tot ceea ce fac ma gandesc si la cei apropiati, indiferent cum direct/indirect actiunile noastre ii afecteaza, asa ca mereu ma gandesc si la felul in care-i pot proteja fara a exagera. Cred ca majoritatea prefera sa priveasca partea frumoasa a lucrurilor pentru ca este mai comod, sau poate sunt mai egoisti ,iar de multe ori se ascund in spatele unor fraze de genul " mie nu are cum sa mi se intample, sunt atent/a, sunt tanar/a" etc.

Hai să rugăm un moderator să transfere chestia asta la "promovare site-uri"

Şi pe tine la fel :doh:

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda...presupun ca nu te-ai gandit niciodata la ce s-ar intampla cu sotia , copii tai in cazul in care ai dispare din pacate din aceasta lume. :doh:

 

Hai să rugăm un moderator să transfere chestia asta la "promovare site-uri"

Şi pe tine la fel :o:

Mda...presupun ca nu te-ai gandit niciodata la ce s-ar intampla cu sotia , copii tai in cazul in care ai dispare din pacate din aceasta lume.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate nu poti fi pregatit niciodata indeajuns pentru o veste proasta..dar eu merg pe ideea "ce nu te omoara, te face mai puternic"..chiar functioneaza.Am cunoscut sentimentul pierderii cuiva drag si nu as dori la nimeni , nici celui mai rau dusman sa se simta asa si de multe ori pot spune ca am fost la un pas de a ma intalni cu doamna cu coasa dar se apre ca nu m-a placut si mi-a mai dat inca o sansa..asa ca inteleg teama aceasta de a ramane singur sau de a pierde pe cineva.E greu dar timpul vindeca totul, chiar si cele mai adanci rani si de aceea trebuie sa pastram amintirile frumoase pe care nimeni nu ni le poate lua.Si in cazul cuiva bolnav ar trebui sa fim tari pentru acela si sa speram intr-o minune pentru ca minunie exista.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×