Sari la conținut
Forum Roportal
mirondanro

Un dor necuprins de "Senior"

Postări Recomandate

coposu.gif

 

Motto: Imi caut in freamat hodina si grabnic ma-ntorc inapoi

Pe drum de amintiri, in gradina trecutului, plin de voi

(Corneliu Coposu, 1959)

 

O familie cu ad

post-63622-1163151484_thumb.jpg

Editat de mirondanro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Corneliu Coposu ajunge la Palat la cateva minute dupa plecarea lui Visinski si i se arata, deasupra unei usi, crapatura provocata de iesirea violenta a acestuia.

Nemaipomenită contribuţie la istoria Rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai asta nu am putut-o pricepe eu. Cum un om de talia lui Maniu, sa se poata insela in asemenea maniera ?

Chiar a crezut ca-i fenteaza pe comunistii romani? Doar stia bine ca-n spatele lor sta big fucking URS.

Cred ca nu si-a imaginat totusi uriasa/covarsitoare implicare a bolsevicilor in cele ce urmeaza. Si credea ca aliatii(aia bunii) n-au sa ne intoarca spatele.

N-i l-au intors Maniule. N-i l-au intors, ca n-aveau de ce sa n-il tina..capisci?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai asta nu am putut-o pricepe eu. Cum un om de talia lui Maniu, sa se poata insela in asemenea maniera ?

Chiar a crezut ca-i fenteaza pe comunistii romani? Doar stia bine ca-n spatele lor sta big fucking URS.

Cred ca nu si-a imaginat totusi uriasa/covarsitoare implicare a bolsevicilor in cele ce urmeaza. Si credea ca aliatii(aia bunii) n-au sa ne intoarca spatele.

N-i l-au intors Maniule. N-i l-au intors, ca n-aveau de ce sa n-il tina..capisci?!

Tu ai mai văzut politician care să nu fie (sau să devină) rupt de realitate, mai devreme sau mai t

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai asta nu am putut-o pricepe eu. Cum un om de talia lui Maniu, sa se poata insela in asemenea maniera ?

Chiar a crezut ca-i fenteaza pe comunistii romani? Doar stia bine ca-n spatele lor sta big fucking URS.

Cred ca nu si-a imaginat totusi uriasa/covarsitoare implicare a bolsevicilor in cele ce urmeaza. Si credea ca aliatii(aia bunii) n-au sa ne intoarca spatele.

N-i l-au intors Maniule. N-i l-au intors, ca n-aveau de ce sa n-il tina..capisci?!

 

Pai Iuliu Maniu a avut o relatie foarte buna cu serviciile secrete ale aliatilor si el se baza pe sprijinul USA si UK impotriva comunistilor!

Chiar ambasadorul UK in Romania din acea vreme i-a "promis" lui Maniu ca Anglia nu va lasa Romania in mainile URSS-ului, mai tarziu in memoriile lui, nota cat de greu i-a fost sa minta un om care lupta cu atat patima pentru tara lui!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×