Sari la conținut
Forum Roportal
maybe

Argintul viu

Postări Recomandate

Uitandu-ma pe aceasta sectiune, mi-am pus intrebarea daca am avut de a face cu asa ceva pana acum... Si mi-am adus aminte ca bunicii mei de la tara mi-au povestit acum ceva ani ca in tineretile lor au vazut arigintul viu cum se misca prin curte si l-au prins, asa s-au exprimat ei, au pus o galeata pe el, apoi au chemat preotul satului sa descante... iar dupa ce a terminat preotul slujba, ar fi ramas in locul acela negru de parca ar fi ars ceva acolo... ciudat nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

looooooooooooooool :yahoo:)

 

dupa cum bine stie orice om cat de cat educat, si nascut in secolul XX, argintul viu nu e altceva decat mercur.

 

ceea ce au vazut bunici tai era in mod cert o baltoaca de mercur, care, lichid fiind curgea, dar spre deosebire de apa, din cauza vascozitatii nu se imprastia si nu se absorbea cu usurintza in pamant. de aceea i se spune "viu"

 

iar partea cu "negreala" ramasa pe pamant dupa descantecul preotului, nu-i altceva decat rezultatul actiunii mercurului asupra bacteriilor din sol ( mercurul e toxic ), asa ca nu a disparut prin minune, nu l-a furat nici un extraterestru, pur si simplu s-a scurs in vreo crapatura...

 

e de mirare ca unii mai cred baliverne de-astea la ora actuala :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt sigur ca unii stiti la ce ma refer. Nu am zis ca nu cred sau cred in asta. E doar o curiozitate de-a mea... multumesc pt raspunsul edificator ...aha, deci bacteriile din pamant sunt de vina... atunci de unde oare a aparut tocmai acolo mercurul asa din senin? Poate ati auzit de practici oculte cu argint viu (-Hg-hydroargentum)? Daca nu, va zic eu ca am auzit, ba chiar am si vazut persoane care au eliminat argintul viu din corp... aveti vreo explicatie stiintifica pt asta in afara de bacteriile din pamant ( :crazy: ),si de da-uri si nu-uri neurmate de argumente. Aici nu am postat un chestionar. Vreau un raspuns concret daca stiti. Ii rog cu stima pe cei care nu au idee sa se abtina de la comentarii doar de dragul numarului de posturi de pe forum. Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda...exista trimiteri cu argint viu...si sunt foarte periculoase...pot aduce nu doar moartea celui ce i-a fost trimis dar si cui calca in el sau il atinge...

Nu tre' atins...se descinta sau se spurca facind pipi pe el...dar,nu e garantata reusita...depinde de puterea celui ce l-a trimis!

Sunt persoane care,au murit din cauza lui fara ca doctorii sa priceapa ce au....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uitandu-ma pe aceasta sectiune, mi-am pus intrebarea daca am avut de a face cu asa ceva pana acum... Si mi-am adus aminte ca bunicii mei de la tara mi-au povestit acum ceva ani ca in tineretile lor au vazut arigintul viu cum se misca prin curte si l-au prins, asa s-au exprimat ei, au pus o galeata pe el, apoi au chemat preotul satului sa descante... iar dupa ce a terminat preotul slujba, ar fi ramas in locul acela negru de parca ar fi ars ceva acolo... ciudat nu?

 

 

Nu e deloc ciudat...dar mai ciudat este faptul ca poti sa crezi povestea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uitandu-ma pe aceasta sectiune, mi-am pus intrebarea daca am avut de a face cu asa ceva pana acum... Si mi-am adus aminte ca bunicii mei de la tara mi-au povestit acum ceva ani ca in tineretile lor au vazut arigintul viu cum se misca prin curte si l-au prins, asa s-au exprimat ei, au pus o galeata pe el, apoi au chemat preotul satului sa descante... iar dupa ce a terminat preotul slujba, ar fi ramas in locul acela negru de parca ar fi ars ceva acolo... ciudat nu?

 

 

looooooooooooooool :doh:)

 

dupa cum bine stie orice om cat de cat educat, si nascut in secolul XX, argintul viu nu e altceva decat mercur.

 

ceea ce au vazut bunici tai era in mod cert o baltoaca de mercur, care, lichid fiind curgea, dar spre deosebire de apa, din cauza vascozitatii nu se imprastia si nu se absorbea cu usurintza in pamant. de aceea i se spune "viu"

 

iar partea cu "negreala" ramasa pe pamant dupa descantecul preotului, nu-i altceva decat rezultatul actiunii mercurului asupra bacteriilor din sol ( mercurul e toxic ), asa ca nu a disparut prin minune, nu l-a furat nici un extraterestru, pur si simplu s-a scurs in vreo crapatura...

 

e de mirare ca unii mai cred baliverne de-astea la ora actuala :crazy:

 

asta este explicatia stiintifica sa zicem .

 

 

da ..exista argintul viu exista dar din cate stiam eu el nu poate fii prins/oprit etc :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt sigur ca unii stiti la ce ma refer. Nu am zis ca nu cred sau cred in asta. E doar o curiozitate de-a mea... multumesc pt raspunsul edificator ...aha, deci bacteriile din pamant sunt de vina... atunci de unde oare a aparut tocmai acolo mercurul asa din senin? Poate ati auzit de practici oculte cu argint viu (-Hg-hydroargentum)? Daca nu, va zic eu ca am auzit, ba chiar am si vazut persoane care au eliminat argintul viu din corp... aveti vreo explicatie stiintifica pt asta in afara de bacteriile din pamant ( :jester: ),si de da-uri si nu-uri neurmate de argumente. Aici nu am postat un chestionar. Vreau un raspuns concret daca stiti. Ii rog cu stima pe cei care nu au idee sa se abtina de la comentarii doar de dragul numarului de posturi de pe forum. Multumesc.

 

.... sunt multi care nu cred , dar eu personal am eliminat argintul viu din corp...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×