Sari la conținut
Forum Roportal
cristinmnc

Stafilococ auriu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua . Am o problema care ma deranjeaza de fff mukla vreme . Am 27 de ani si ma lupt cu stafilococul auriu de ceva vreme , in sensul ca in urma unui autovaccin pe care il fac la Institutul Cantacuzino , Iasi veziculele cu lichid imi dispar urmand ca dupa 5 - 6 ani sa apara din nou . Se manifesta prin aparitia unor vezicule mici cu lichid alb car in prima faza sunt de mici dimensiuni urmand ca intr - o zi 2 sa ajunga sub forma unor furunculi , durerosi bineinteles . Imi este teama sa am un copil , in ideea ca acest stafilococ s -ar putea transimite . Stie cineva un tratament mai eficient , sau daca stafilococul poate fi transmis de la mama la copil ?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu, toti suntem purtatori de stafilococ auriu, ca si ai bacilului Koch de exemplu, asta nu inseamna insa ca toti se vor imbolnavi. Depinde foarte mult de sistemul imunitar, de factori de mediu, etc.

Am patit-o odata cu stafilococul auriu, la un pas de septicemie dupa o simpla extractie dentara. Am scapat dupa doua luni de tratament forte, asta nu inseamna ca am scapat insa... povestea s-a repetat, dar din alte cauze. A urmat imunizarea aferenta, vaccin, vit C forte, alte N vitamine vreo sase luni, insa nimeni nu poate garanta ca ca sunt total imuna la asta.

Cat despre conceperea unui copil, poti avea un copil perfect sanatos, purtator sau... chiar sa faca boala. Nu inseamna insa ca trebuie sa renunti la bucuria de a fi mama. Asuma-ti riscul! :crazy:

 

 

Ps: Cunosc o persoana cu o problema ca a ta care are copii sanatosi, nici unul n-a mostenit boala.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din cate stiu eu, toti suntem purtatori de stafilococ auriu, ca si ai bacilului Koch de exemplu, asta nu inseamna insa ca toti se vor imbolnavi. Depinde foarte mult de sistemul imunitar, de factori de mediu, etc.

Am patit-o odata cu stafilococul auriu, la un pas de septicemie dupa o simpla extractie dentara.

 

 

Fericito.... eu nu am scapat de septicemie am avut-o bine merci.....am scapat ...cu viata ...cit despre ala auriu il am si acum si am grija de el...sa nu cumva sa il pierd ... :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ma chinui cu acest stafilococ auriu cam de 7 ani...anul trecut in primavara am reusit sa-mi fac autovaccinul, dar...fara rezultate...am pete destul de urate pe picioare si pe maini...nu stiu daca ai auzit de crema de uz veterinar MIBAZON...este o crema cu multe antibiotice...are rezultate...nu e scumpa si o poti cumpara din orice magazin cu produse veterinare.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua . Am o problema care ma deranjeaza de fff mukla vreme . Am 27 de ani si ma lupt cu stafilococul auriu de ceva vreme , in sensul ca in urma unui autovaccin pe care il fac la Institutul Cantacuzino , Iasi veziculele cu lichid imi dispar urmand ca dupa 5 - 6 ani sa apara din nou . Se manifesta prin aparitia unor vezicule mici cu lichid alb car in prima faza sunt de mici dimensiuni urmand ca intr - o zi 2 sa ajunga sub forma unor furunculi , durerosi bineinteles . Imi este teama sa am un copil , in ideea ca acest stafilococ s -ar putea transimite . Stie cineva un tratament mai eficient , sau daca stafilococul poate fi transmis de la mama la copil ?

[/quoteAr fi indicat sa discuti cu un ginecolog,parerea mea este ca poti avea un BB.

Incerca si cu Mibazon, da niste rezultate nesperate,dar din pacate ptr. moment si nici cateva remedii homeopate nu ar fi de neglijat.

 

Multa sanatate.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incercati cu CORDYCEPS. Eu am facut tratament cu oxacilina injectabila si s-a mutat din gat in nas si faringe/laringe. M-a chinuit tare, tare. Tratamentul cu Cordyceps dureaza mai mult dar scapi de stafilococ. Tratamentul dureaza cam 6 luni. Eu mai am si ceva picaturi pe care le iau zilnic, picaturi pentru imunitate si pentru stafilococ, prescrise de catre medicul meu homeopat. email: andreeagcristea@yahoo.com

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu ma chinui cu acest stafilococ auriu cam de 7 ani...anul trecut in primavara am reusit sa-mi fac autovaccinul, dar...fara rezultate...am pete destul de urate pe picioare si pe maini...nu stiu daca ai auzit de crema de uz veterinar MIBAZON...este o crema cu multe antibiotice...are rezultate...nu e scumpa si o poti cumpara din orice magazin cu produse veterinare.

 

 

Am auzit ca BACTROBAN este o crema foarte buna imoptriva stafilococului auriu si sunt cazuri care au scapat de acest stafilococ cu crema bactroban si vaccin.

Dispun de o crema iar pentru cei interesati ma puteti contacta la numarul 0751272039.

Multa sanatate

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am scapat de Stafilococ auriu definitiv cu BACTERIOFAG pentru Stafilococ. Este un preparat care contine fagi care lizeaza bacteriile de stafilococ cu care de fapt se hraneste. L-am cumparat din Rusia unde se fabrica (de fapt e unica tara din lume unde se fabrica) si se gaseste in farmacii fara reteta. Nu are nici o contraindicatie si rezolva problema 100%. In prospect scrie ca se poate administra si copiilor nou nascuti care au avut ghinionul sa se infecteze de la nastere cu Stafilococ auriu. Se administreaza oral daca infectia e in git sau intestin .. se pun picaturi in nas daca infectia este la nas sau se pune pe rana daca e infectie externa. Pentru cine e interesat pot sa vind citeva flacoane de cite 20 ml pt ca mi-am adus cam mult si mai am in frigider. am uitat sa zic ca se pastreza la rece intre 2 si 8 grade, ( la frigider e perfect). Cu antibioticele am incercat de mi-a venit rau dar fara nici un rezultat... ba am inceput sa si fac diaree de la atitea antibiotice luate pe gura... Am incercat si autovaccin dar rezultatele nu au fost cele asteptate.

Cred ca eu am avut MRSA (Meticilin resistent Stafilococus Aureus) adica Stafilococ Auriu rezistent la Meticilina care este cam ultima varianta de antibiotic care ii mai poate face ceva la acest stafilococ... daca devine resistent si la asta atunci nu prea se mai poate face nimic si ramane ca sistemul imunitar sa il tina in friu.. dar si sistemul imunitar are perioade in care este mai slabit si atunci stafilococul isi face de cap... si incep simtomele...faringite, bronsite, rosu in git, dureri de cap... de iti vine sa iti iei cimpii..

Puteti citi pe internet despre bacteriofagi sa vedeti ce buni sunt la tratarea infectiilor bacteriene.

SANATATE !

PS: Deci cine are nevoie si vrea sa incerce ma poate contacta la email pnly25@yahoo.com

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

OAMENI BUNI,AM INTRAT AICI ANUME PENTRU A VA AJUTA SI PE VOI IN CEEA CE PRIVESTE STAFILOCOCUL AURIU.L-AM AVUT SI EU,INSA ACUM NU MA MAI DERANJEAZA.AM INTELES CA TOTI SUNTEM PURTATORI,LA FEL CA SI DE CANDIDOZA,INSA DOAR ATUNCI CAND IMUNITATAEA ESTE SCAZUTA LA UNII OAMENII''FENOMENELE''ASTEA ISI FAC DE CAP.VA SPUN CA EU DE FELUL MEU SUNT UN OM CAM PESIMIST INSA ATUNCI CAND M-AM IMBOLNAVIT NU ACCEPT FAPTUL CA NU MA VOI PUTEA INSANATASOI.AM CITIT PE DIFERITE FORUMURI TOT FELUL DE ABERATII DESPRE STAFILOCOC,INSA TREBUIE SA AIBA FIECARE INCREDERE IN DUMNEZEU,PENTRU CA FIECARE BOALA SI PROBLEMA ARE UN FEL DE PERSONALIZARE A EI IN FUNCTIE DE FIECARE INDIVID IN PARTE.EU,AM AVUT STAFILOCOCUL LA NIVELUL PIELII.S-A FACUT CA UN COS CU O SECRETIE ALBA SI FOARTE,FOARTE DUREROS.MEDICUL DE FAMILIE NU A STIUT CE ESTE.VA DA-TI SEMA CE COMPETENTA ESTE INDIVIDA RESPECTIVA!APOI FIINDCA AM AVUT O PROBLEMA SI DE NATURA GINECOLOGICA,I L-AM ARATAT SI MEDICULUI GINECOLOG.RETINE-TI,AM FOST LA DOI MEDICI GINECOLOGI SI NICI UNUL NU MI-A SPUS CE ESTE(DESI I-AM INTREBAT EXPRES) DOAR MI-AU SPUS SA NU IL SPARG SI SA BEAU 0XACILINA DE 500 DE MG DIN 6 IN 6 ORE.AM BAUT CRED VRE-O 80 DE OXACILINI INSA FARA NICI UN REZULTAT POZITIV.MA INCETA PUTIN DUREREA INSA,CU TIMPUL NU SI-A MAI FACUT EFECTUL OXACILINA.APOI,EU SUNT UN OM CARE CREDE FOARTE MULT IN DUMNEZEU,SI MEREU SUNT CU GANDUL LA EL SI DE ACEEA CRED EU,NU POT ACCEPTA NICIODATA FAPTUL SAU ASA ZISA REALITATE CA M-AM PRICOPSIT CU VRE-O BOALA DE CARE NU MA VOI MAI VINDECA,PENTRU CA SUNT CONSTIENTA TOT TIMPUL SA AM GRIJA DE FAPTELE MELE,VORBELE SI GANDURILE MELE,SI CA ATARE,ZIC EU,AM AVUT OCAZIA SI POSIBILITATEA SA AFLU DE INSTITUTUL DE SANATATE PUBLICA DIN TIMISOARA,,LEONIDA GRIGORESCU''.ACOLO,DUPA CE A FOST TRECUT EFECTUL ANTIBIOTICELOR CE LE-AM LUAT,MI-AU SPART COSUL,FOARTE SIMPU SI FOARTE USOR,SI AU LUAT PROBA SECRETIA ACEEA ALBA.INTRE TIMP,MI-SA PRESCRIS AMOKSIKLAV DE 1000MG 1 LA 12 ORE,IAR PESTE TREI ZILE M-AM INTORS DUPA REZULTAT.REZULTATUL A FOST STAFILOCOC AURIU.PE BAZA ACELEI PROBE AU FACUT DE FAPT ANTIBIOGRAMA SI AU PUTUT SA DEZVOLTE,SA CREEZE NISTE ANTICORPI IMPOTRIVA STAFILOCOCULUI SI DUPA CE AM TERMINAT AMOKSIKLAV-UL AM FACUT UN VACCIN FORMAT DIN 13 INJECTII.8 INJECTII DE 2 ORI PE SAPTAMANA,IAR RESTUL PANA LA 13 O SINGURA DATA PE SAPTAMANA.AM TERMINTA VACCINUL INSA TOT MA MAI DUREA LA NIVELUL PIELII UNEORI MAI USOR ALTEORI MAI TARE DESI LOCUL DE UNDE S-A RECOLTATA PROBA S-A INCHIS.APOI,AM AVUT DIN NOU O SANSA EXTRAORDINARA SI ANUME M-AM DUS LA DERMATOLOG CU CINEVA SI MI-A VENIT IDEEA SA INTRU SI EU IN CABINET SI SA IL ROG PE DOMNUL DOCTOR,SA IMI SPUNA CE SA FAC,PENTRU CA INTRE TIMP DUREREA INCEPUSE SA FIE VIOLENTA,FARA INSA SA APARA VREUN COS.MI-A SPUS SA NU MA SPERII FOARTE TARE PENTRU CA TOATA LUMEA ESTE PURTATOR DE ASA CEVA SI MI-A SPUS SA IMI CUMPAR SOLUTIE CASTELANI FARA FUCSINA 50 ML SI CREMA TRIDERM.AM IMBIBAT VATA IN SOLUTIE AM DAT PE LOCUL DUREROS,AM ASTEPTAT SA SE USUCE,CAM 2 MINTE,APOI M-AM FACUT CU CREMA.MI-AM CUMPARAT CAM DE VREO TREI ORI COMBINATIA ASTA INSA SI-A FACUT EFECTUL DIN PLIN.VA MA RECOMAND CA ATUNCI CAND VA IES FURUNCULE,COSURI DIN ASTEA SA FOLODITI CREMA NEAGRA ICHTIOL.PUNETI PE COS,ACOPERITI CU UN PIC DE PANSAMENT SI PUNETI PT 12-24 DE ORE LEUCOPLAST PESTE.APOI SCHIMBATI PANSAMENTUL.SI DUPA A DOUA ,A TREIA TURA COSUL ACELA ESTE TRAS DE CREMA.AM MAI CITIT AIURELI DESPRE CREMA MIBAZON.OAMENI BUNI,NU O FOLOSITI.IN PRIMUL RAND ESTE DE UZ VETERINAR,IN AL DOILEA RAND,SI EU MI-AM CUMPARAT SI NICI UN EFECT NU A AVUT DECAT CA AM DAT 10 LEI PE EA SI NU O MAI FOLOSESC.VA DORESC MULTA SANATATE SI INTELEPCIUNE.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am scapat de Stafilococ auriu definitiv cu BACTERIOFAG pentru Stafilococ. Este un preparat care contine fagi care lizeaza bacteriile de stafilococ cu care de fapt se hraneste. L-am cumparat din Rusia unde se fabrica (de fapt e unica tara din lume unde se fabrica) si se gaseste in farmacii fara reteta. Nu are nici o contraindicatie si rezolva problema 100%. In prospect scrie ca se poate administra si copiilor nou nascuti care au avut ghinionul sa se infecteze de la nastere cu Stafilococ auriu. Se administreaza oral daca infectia e in git sau intestin .. se pun picaturi in nas daca infectia este la nas sau se pune pe rana daca e infectie externa. Pentru cine e interesat pot sa vind citeva flacoane de cite 20 ml pt ca mi-am adus cam mult si mai am in frigider. am uitat sa zic ca se pastreza la rece intre 2 si 8 grade, ( la frigider e perfect). Cu antibioticele am incercat de mi-a venit rau dar fara nici un rezultat... ba am inceput sa si fac diaree de la atitea antibiotice luate pe gura... Am incercat si autovaccin dar rezultatele nu au fost cele asteptate.

Cred ca eu am avut MRSA (Meticilin resistent Stafilococus Aureus) adica Stafilococ Auriu rezistent la Meticilina care este cam ultima varianta de antibiotic care ii mai poate face ceva la acest stafilococ... daca devine resistent si la asta atunci nu prea se mai poate face nimic si ramane ca sistemul imunitar sa il tina in friu.. dar si sistemul imunitar are perioade in care este mai slabit si atunci stafilococul isi face de cap... si incep simtomele...faringite, bronsite, rosu in git, dureri de cap... de iti vine sa iti iei cimpii..

Puteti citi pe internet despre bacteriofagi sa vedeti ce buni sunt la tratarea infectiilor bacteriene.

SANATATE !

PS: Deci cine are nevoie si vrea sa incerce ma poate contacta la email pnly25@yahoo.com

 

 

 

 

La noi in farmacii se gaseste acest bacteriofag pt stafilococ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×