Sari la conținut
Forum Roportal
Revista de Astrologie

Stiinta ghicitului

Postări Recomandate

Faptul ca ai atasat un link la postul tau... pare a fi reclama. Era mai corect daca veneai tu cu un rezumat spre dezbatere.

 

Stiinta ghicitului..... hmm.... nu o poti capata citind sau urmand nu stiu ce cursuri. O poti mosteni sau dobandi, cum... nu stiu foarte exact?!? Stiu insa ca ani de zile am dat in carti, fara nici o taxa, doar ca la un moment dat nu stiu cum naiba de vedeam numai lucruri rele si pe deasupra se mai si adevereau ;)

Cert este ca de trei ani nu m-am mai atins de carti, pentru ca persoane dragi mie au suferit si m-am simtit vinovata de cele intamplate. Acum prefer sa nu stiu, decat sa stiu si sa astept cu teama momentul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu s-a pierdut de tot - inca se mai practica, de exemplu in medicina

mergi la medic si acesta iti "ghiceste" tratamentul (multi medici juri ca sunt patroni de farmacii - nu iti spun nimic despre ce ai sau nu ai, dar iti prescriu neaparat o lista de medicamente), iar daca nu il nimereste de la inceput, si mai traiesti sa-i ceri schimbarea tratamentului, ti se prescrie o alta reteta...

 

exact acsa cum iti ghiceste ghicitoarea in palma, iti "ghiceste" si medicul boala si tratamentul - foooooooooooooarte putin se bazeaza pe cunostiinte medicale sigure

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

haoleu, manca-ti-as portofelul tau de jmeker!... nu-mi vorbi mie de ghicit ca mama termita mi-a dat ea mie tot harul ei... numai palatele facute cu bani de la fraieresteni nu a vrut sa-mi dea!... hai la mine sa-ti ghicesc, sa-ti dezleg, sa-ti leg, sa-ti innod... vac ce vei, boierule, numa scoate banu gros!

da... arta ghicitului s-a pierdut... si-a aparut arta fraieritului...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu s-a pierdut de tot - inca se mai practica, de exemplu in medicina

mergi la medic si acesta iti "ghiceste" tratamentul (multi medici juri ca sunt patroni de farmacii - nu iti spun nimic despre ce ai sau nu ai, dar iti prescriu neaparat o lista de medicamente), iar daca nu il nimereste de la inceput, si mai traiesti sa-i ceri schimbarea tratamentului, ti se prescrie o alta reteta...

 

exact acsa cum iti ghiceste ghicitoarea in palma, iti "ghiceste" si medicul boala si tratamentul - foooooooooooooarte putin se bazeaza pe cunostiinte medicale sigure

 

mai mai mai, nu stiu cum ai ajuns tu la aceasta concluzie, dar un medic (orice medic) se bazeaza pe cunostintele medicale, atunci cand "ghiceste" boala si tratamentul, o face datorita experientei sale ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mai mai mai, nu stiu cum ai ajuns tu la aceasta concluzie, dar un medic (orice medic) se bazeaza pe cunostintele medicale, atunci cand "ghiceste" boala si tratamentul, o face datorita experientei sale :P

exact - este vorba de experienta

la fel ca la ghicitoare...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ghicitul asta... pare sa fie intr-adevar ghicit. Adica din noianul de posibilitati doin viitor ghicesti (dar mai bine spus e "citesti") varianta cea mai apropiata de consultant. Cea mai apropiata la momentul citirii. Dar nu singura posibila, implinibila.

 

Eu am ajuns la concluzia ca citirea viitorului se bazeaza pe rezonanta unei posibilitati din viitor cu prpezentul si ca modeland prezentul (ceea ce poate fi uneori foaaaaarte greu) poti alege alta varianta din viitor. Si atunci prognoza nu este o fatalitate/condamnare ci o posibiliatte mai apropiata, eventual, dar nu singura. Iar anuntarea acestei posibilitati apropiate o intareste (de aceea trebuie mult aprudenta in comunicarea ei), o apropie si mai mult, o gireaza si devine un fel de autoprofetie implinita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ghicitul, o stiinta? Sunt doua notiuni complet opuse.

O fi ceva si cu ghicitul asta, eu il iau doar ca amuzament, oricum sunt prea multi snapani care vor sa te fraiereasca!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×