Sari la conținut
Forum Roportal
empor

Real time strategy vs. Turn based strategy

RTS vs. TBS  

22 membri au votat

  1. 1. Real time strategy vs. Turn based strategy

    • Real time strategy
      14
    • Turn based strategy
      7
    • Nici una
      1


Postări Recomandate

Ţin să amintesc că ambele tipuri au exponenţi proeminenţi : de o parte, Warcraft, Age of Empires, Age of Mithology, iar de cealaltă parte seria Total War şi Heroes.

Deci, pe care o preferaţi ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau sa te contrazic, dar seria Total War (e.g. Rome: Total war) este RTS... de fapt, Tactical RTS.

 

Personal sunt 80% pentru RTS-uri, datorita gradului mult mai mare de realism, cat si a varietatii (jocuri gen Starcraft, Warcraft, Rome:Total war, Age of Empires, Command & Conquer, etc. care au marcat lumea jocurilor). De partea TBS-urilor, singura mentiune (onorabila insa) este intradevar epica serie Heroes (cu "clonele sale" : Disciples, Age of wonders, etc).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu prefer Empire earth :crazy: ca restul jocurilor de genu asta nu le-am incercat :lol2: ca imi ia mult timp :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Empire Earth e un joc foarte bun. Complex, preia mai toate caracteristicile RTS-urilor pentru a le

Editat de MHortulanus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

RTS si mai precis : EVE Online. Za best.

 

Putem discuta o vesnicie despre motivele pentru care consider ca el e cel mai bun si nu vom termina.

 

Am si filmulete, pentru cei interesati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici n-am auzit de el... :P

Ce prost sunt ! :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu exista joc real-time de strategie in adevaratul sens al cuvantului exceptand seria care a ajuns acum la medieval total war. Si eventual,cele in care ti se dau un numar fix de unitati cu care sa-ti faci treaba. Din cauza asta consider ca cele turn-based raman deocamdata net superioare (pentru cei care au ceva in cap, nu genul care populeaza interneturile din ro la un starcraft mic cu vecinul de apartament)

cu cele onlne... e alta poveste :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×