Sari la conținut
Forum Roportal
DarkBringer

Judecata divina?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

credeti in asa ceva ? adica in momentul in care faci rau cuiva ti se intoarce pana la urma.....acum cateva zile tocmai am avut "placerea sadica" sa vad cum i s-a intors cuiva exact ce imi facuse in urma cu jumatate de an in urma si se pare ca s-a intors mai rau si din ce am vazut nu cred ca, cunosc persoana care sa fi facut cuiva rau (zicetii cum vreti de la magarii,sapaturi pe la spate,porcarii,farmece etc) si sa nu i se intoarca si culmea ca se intorc asa bine exact cand le estre lumea mai draga si unde ii doare mai rau....este o chestie pe care o observ de ani de zile si nu da gres...cunosc zeci si zeci de cazuri si multe mi s-au intamplat chiar mie....ce parere aveti , vi s-a intamplat asa ceva,exemple? scuze daca a mai fost un topic asemantor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nimeni si nimic nu scapa fara judecata. mai devreme sau mai tarziu fiecare dintre noi vom fi judecati. Dumnezeu imparte intotdeauna dreptatea. cunosc si eu cazuri de farmece si brrr .... nici nu vreau sa'mi amintesc ... Dumnezeu sa ne aiba in paza si sa ne fereasca de rele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... Dumnezeu sa ne aiba in paza si sa ne fereasca de rele.

si de .... altele ! :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Propun spre discutie un film: The Man Who Sued God. Companiile de asigurari au folosit mult timp expresia "act of God" ("interventii divine"), spre a se eschiva de la plata despaguburilor. Voi ce ziceti? Pana unde penetreaza judecata Domnului, si unde intervine pur si simplu conjunctura in care ne aflam? N-ati zis niciodata, "L-a pedepsit Dumnezeu pentru ca [insert sins here]"? Eh?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
d-zeul meu e constiinta mea;ma judec singura,imi impart dreptatea singura.de ce oare e mereu nevoie de cineva din afara sa va arate ce aveti de facut?

care rele?si cine sa ne apere?

vb aia:daca nu eu atunci cine?daca nu e fizz atunci e d-zeu. :photo:

farmece? :)

HA!HA!

 

cat despre judecata divina ce sa spun?...de ce mai sunt tribunale si judecatori?de ce nu ne judecam direct in fata lui d-zeu care le stie pe toate?

judecatorii din tribunale sunt un fel de d-zei? :)

noi nu ne putem judeca corect singuri.Judecata lui Dumnezeu este altfel decat a noastra si multi oameni nu ar putea sa o accepte pt ca este nedreapta(pt mintea si judecata noastra) dar nu in sens negativ...ci pozitiv.La cate pacate am facut noi si la cat de mizerabili suntem(nimeni nu poate sa sustina ca este neprihanit)...trebuia demult sa nu mai existam si nici pacatele sa ne fie iertate prin cea mai iubita fiinta a Lui...prin sacrificarea fiului Lui.Dar dreptatea Lui, cat de plina de iubire este...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sotul meu a constatat ca cel care ii face rau, pateste mai tirziu ceva, dar nu proportional sau mai rau...asa, pur si simplu i se intimpla ceva, dar sotul stie ca e o pedeapsa. Eu nu am observat si nici nu vreau, nu-mi plac gindurile astea, ceea ce mi s-a facut rau poate e o pedeapsa data mie sau are alta cauza, interpretare etc. Nu vreau sa sufere oamenii din cauza mea. Nu-mi face placere sa-i vad pedepsiti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asta e cel mai neproductiv mod de a gandi. nu, ce ti se intampla rau nu este ca rezultat al pacatelor tale trecute si ce li se intampla altora rau nu este pentru ca ti-au gresit tie. macar asa, ca logica elementara, ziua judecatii inca n-a venit, asa ca pedeapsa divina trebuie sa mai astepte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi sa fiu judecata as fi acuzata de un singur lucru:neconcordanta

in gandire.Gandesc una si fac alta,vreau ceva ,obtin altceva si nu reusesc

sa-mi creez o imagine sigura si clara asupra scopului final.E plictisitor sa

judeci pe altii,eu sunt o fire mai meditativa asa ca nu ma pot pronunta.

Nimeni nu are dreptul sa ma judece aici si nici Acolo.Daca nu sunt judecata

aici,acolo Sus nu exista nimeni care sa poata judeca o lume intreaga.

Nu exista niciun Judecator,doar propria noastra Constiinta,care de multe ori

isi ia rolul prea in serios si ne condamna fara consimtamantul nostru.Vorbesc

despre Constiinta Universala,cel mai aprig judecator.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×