Sari la conținut
Forum Roportal
MarcelD

Curs de Initiere in Terapia Spirituala din Qigong - Cezar Culda 19 -20 Mai 2014 Timisoara

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

CURS DE INIŢIERE ÎN TERAPIA SPIRITUALĂ DIN QIGONG
===================================================
Susţinut de Maestrul CEZAR CULDA
preşedintele FUNDAŢIEI ROMÂNE DE QIGONG www.qigong.ro

===================================================
PERIOADA: 19 - 24 Mai 2014
Luni - Vineri: între orele 18.00 – 21.00
Sâmbătă: între orele 10.00 – 13.00

===================================================
LOCAŢIE CURS: ***** LICEUL TEORETIC NIKOLAUS LENAU Timisoara in SALA DE FESTIVITATI de la etajul 2 – (zona P-ta Libertatii – Unirii), intrarea pe str. Gheorghe Lazar nr. 2 *****
===================================================

===================
--- MEDITAŢIE ŞI TERAPIE,
--- MEDITAŢIA ÎN VIAŢA DE FIECARE ZI,
--- MEDITAŢIA - O CALE SPRE CUNOAŞTEREA INTERIOARĂ!

===================
FORMELE PRACTICATE PERMIT REGLAREA:
--- ATÂT A STRUCTURII ENERGETICE (STIMULEAZĂ ŞI REGLEAZĂ PRINCIPALII CENTRII ENERGETICI),
--- A STRUCTURII SUFLETEŞTI (ÎNDEPĂRTÂND BLOCAJELE, PERMIŢÂND PARCURGEREA PROCESULUI DE CULTIVARE INTERIOARĂ)
--- CÂT ŞI CEA CELULARĂ (REGLEAZĂ CÂMPUL)

===================
REGLAREA PRINCIPALELOR SISTEME ALE CORPULUI: CREŞTEREA IMUNITĂŢII, ÎMBUNĂTĂŢIREA ACTIVITĂŢII SISTEMULUI CIRCULATOR, STIMULAREA SISTEMULUI RESPIRATOR ŞI A SISTEMULUI HORMONAL

===================
Qigong-ul reprezintă multitudinea tehnicilor din sistemul practicilor energetice tradiţionale chinezeşti. El este o disciplină spirituală, o practică terapeutică, o ştiinţă a vieţii. Cele două "chei" ce deschid poarta Qigong-ului sunt: morala şi înţelegerea.

===================
Qigong-ul (cikung) era "învăţătura contopirii omului cu Cerul".
Astăzi conţinutul său are următoarele părţi importante:
1) prevenirea apariţiei bolilor, tratarea afecţiunilor,
2) întărirea corpului şi a sufletului, prelungirea vieţii
3) creşterea capacităţii de cunoaştere,
4) armonizarea omului cu mediul înconjurător,
5) descoperirea capacităţilor deosebite ale omului
6) modelarea caracterului şi a moralei

===================
--- MASAJ TERAPEUTIC,
--- EXERSARE TERAPEUTICĂ
===================
PRACTICANŢII SUNT RUGAŢI SĂ-ŞI ADUCĂ OBIECTELE PE CARE DORESC CA MAESTRUL SĂ LE ÎNCARCE ENERGETIC ÎNCĂRCAREA VA AVEA LOC ÎN FIECARE ZI
===================================================

INFORMATII SI INSCRIERI:
Marcel Doros 0722 371 196
******EMAIL: geealife@yahoo.com



===================================================
PROGRAMUL EXERSARILOR SAPTAMANALE DIN TIMISOARA
Club Sportiv Taiji-Qigong, din cadrul Fundatiei Romane de Qigong
www.qigong.ro – presedinte Maestrul Cezar Culda
------------------------------------------------

01. MARTI orele 19.30 – 21.30 Exersare de TAIJIQUAN
----- (incepatori si avansati, Formele de 24, 85)
LOCATIE: LICEUL TEORETIC BARTOK BELA - SALA DE SPORT - B-dul Regele Carol I nr. 11, in zona Iosefin, langa Biserica de la intersectia B-dul Regele Carol (fostul Tineretii) cu B-dul Gen. Ion Dragalina, o statie de tramvai inainte de Gara de Nord.
------------------------------------------------

02. MIERCURI orele 18.00 – 20.00 Exersare de QIGONG
----- (incepatori si avansati, Forme meditative statice si dinamice)
LOCATIE: Str BUJORILOR nr. 14 - zona Calea Sagului, prima strada pe dreapta dupa str. Ana Ipatescu (linia tramvai 7) acces cu Autobuzul 33.
------------------------------------------------

03. JOI orele 19.30 – 21.30 Exersare de TAIJIQUAN
----- (incepatori si avansati, Formele de 24, 85)
LOCATIE: LICEUL TEORETIC BARTOK BELA - SALA DE SPORT - B-dul Regele Carol I nr. 11, in zona Iosefin, langa Biserica de la intersectia B-dul Regele Carol (fostul Tineretii) cu B-dul Gen. Ion Dragalina, o statie de tramvai inainte de Gara de Nord.
------------------------------------------------

04. VINERI orele 18.00 – 20.00 Exersare de TAIJIQUAN
----- (incepatori si avansati, Formele de 24, 85)
ARAD – taxe, info, inscrieri: Ramona Venturini 0722 679 425 sau Marcel Doros 0722 371 196
------------------------------------------------

05. SAMBATA orele 09.30 – 11.30 Exersare de TAIJIQUAN
----- (incepatori si avansati, Formele de 24, 85)
LOCATIE: PARCUL BOTANIC „Bazinul din Centru” – din Str Marasesti – Aleea Pietonala (care leaga Opera de Parcul Botanic).
------------------------------------------------
------------------------------------------------

INFORMATII, INSCRIERI:
***** Marcel Doros - 0722 371 196
– pentru exersarile din zilele de Marti si Sambata
***** Ramona Venturini - 0722 679 425
– pentru exersarile din zilele de Miercuri si Joi
*****EMAIL: geealife@yahoo.com
=====================================
SANATATE – LONGEVITATE – SPIRITUALITATE
---------------------------------------------------------------------------------

Editat de Blues
Edit font si culori

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am avut nevoie sa fac qi-qong, acum citiva ani. Eram pe net.

Si nu am gasit ce aveam nevoie. 

Practic isi faceau reclama niste persoane.

Au preluat o metoda energetica si au facut-o in folosul numai al practicantului. Cistig de bani.

Qi-qong stiu ca ecilibreaza energetic si poate folosi impotriva unor boli grave.

Atunci m-am enervat si am folosit ceva din aduceri aminte din anii 80, si mi-a folosit f mult.

Aveam inca probleme de la o pierdere masiva de saruri de la un efort fizic extrem. Pierdusem toate sarurile si dupa 3 ani, inca simteam nevoia unui exercitiu de asta.

Ce am facut eu consta in:

 

In pozitie sezind, tin miinile in dreptul stomacului, cu palmele perpendicular pe corp, una peste alta, cu causul palmelor una peste alta.

Relaxat. Coatele pe linga corp.

Se sta si 1 ora.

Ce am constatat, ca dupa 1/2 h pot apare fenomene ce apar la aspirina, cu usoare transpiratii, si apoi normal. Asta apare cind esti prins de o raceala iarna.

Eram in autobuz si era frig acolo. E, eu aveam calduri din astea.

Mi-a rezolvat o problema de git semirigid, tot de la raceli repetate. Si o stare de echilibru ce nu o aveam inainte de a aplica metoda.

Deci da rezultate.

 

O alta metoda, tinut miinile in dreptul ficatului si pancreasului, cam 1 h. ajuta digestia si se spune ca e buna in cazul cancerului. Nu stiu exact cum e.

 

Metodele astea se aseamana cu reiki.

 

Aviz celor ce tin numai ptr ei metode de acest gen, sau numai ptr cistiguri de bani.

Oamenii le neaga fiindca metodele nu mai sint publice.


Dupa ce am folosit aceste 2 metode, nu am mai cautat pe net, fiindca da rezultate.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am avut nevoie sa fac qi-qong, acum citiva ani. Eram pe net.

Si nu am gasit ce aveam nevoie. 

Practic isi faceau reclama niste persoane.

Au preluat o metoda energetica si au facut-o in folosul numai al practicantului. Cistig de bani.

Qi-qong stiu ca ecilibreaza energetic si poate folosi impotriva unor boli grave.

Atunci m-am enervat si am folosit ceva din aduceri aminte din anii 80, si mi-a folosit f mult.

Aveam inca probleme de la o pierdere masiva de saruri de la un efort fizic extrem. Pierdusem toate sarurile si dupa 3 ani, inca simteam nevoia unui exercitiu de asta.

Ce am facut eu consta in:

 

In pozitie sezind, tin miinile in dreptul stomacului, cu palmele perpendicular pe corp, una peste alta, cu causul palmelor una peste alta.

Relaxat. Coatele pe linga corp.

Se sta si 1 ora.

Ce am constatat, ca dupa 1/2 h pot apare fenomene ce apar la aspirina, cu usoare transpiratii, si apoi normal. Asta apare cind esti prins de o raceala iarna.

Eram in autobuz si era frig acolo. E, eu aveam calduri din astea.

Mi-a rezolvat o problema de git semirigid, tot de la raceli repetate. Si o stare de echilibru ce nu o aveam inainte de a aplica metoda.

Deci da rezultate.

 

O alta metoda, tinut miinile in dreptul ficatului si pancreasului, cam 1 h. ajuta digestia si se spune ca e buna in cazul cancerului. Nu stiu exact cum e.

 

Metodele astea se aseamana cu reiki.

 

Aviz celor ce tin numai ptr ei metode de acest gen, sau numai ptr cistiguri de bani.

Oamenii le neaga fiindca metodele nu mai sint publice.

Dupa ce am folosit aceste 2 metode, nu am mai cautat pe net, fiindca da rezultate.

 

 

Nasty esti tare!

 

eu tot asa, caut sa citesc orice, dar pe bune nu am exersat nimic concret, cu metodele astea de concentrare

 

sint prea lenesa

 

eu rozolv orice prin somn...adica dorm mult

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×