Sari la conținut
Forum Roportal
Bercu

Rase de caini

Postări Recomandate

Ce rase de caini sunt cei mai periculosi?

 

Ce rase de caini sunt cei mai draguti?

 

 

Care sunt cei mai destepti caini?

 

 

Care sunt cei mai prietenosi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1 Depinde de stapan! de obicei rasele de paza mari sunt considerate cele mai periculoase!

2 Gusturile nu se discuta! ex. bullterier unii il adora, altii il urasc!

3 Indiscutabil Border collie!

4 Labrador

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am un Tosa Inu. este cel mai frumos,destept,periculos si prietenos caine ! Pt ca este al meu, fireste! :think:

 

 

:P si daca nu era al tau, mai era asa prietenos? :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1.Depinde de cum este crescut cainele. De obicei cainii de paza si aparare sunt mai periculosi.

2.Toti cainii sunt draguti in felul lor!

3.Cei mai destepti: Malinois, ciob german. Mai am un lucru sa va spun despre chow-chow-i: este o rasa demna, mandra, cu totul mai speciala, daca iti cumperi un chow, cu siguranta ca nu-ti va mai trebui o alta rasa(spun din proprie experienta), are un farmec. De exemplu, daca vrei sa te joci cu el, ii arunci o minge, un bat, se uita la tine de parca ar spune "du-te tu dupa el, eu n-am timp de prostii". Sunt extrem de destepti, doar ca isi pierd cam mult timp pt a se gandi: sa fac, sa n-o fac.

4. Golden retriver, labrador

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce rase de caini sunt cei mai periculosi?

Ce rase de caini sunt cei mai draguti?

Care sunt cei mai destepti caini?

Care sunt cei mai prietenosi?

 

1. Toti cainii, indiferent de rasa devin mai "rai" daca sunt dresati sa pazeasca/lupte (K9 :good:), sau daca au fost/sunt neglijati. Cainii de talie mare pot deveni o adevarata amenintare :yahoo:

2. Toti sunt draguti. Depinde de preferinta fiecaruia, really... dupa mine, unul dintre cei mai "draguti" ar fi cockerul.

3. Ciobanesc german, husky, collie, etc.

4. Cred ca depinde de felul in care a fost crescut cainele. Dar, in general labradorii sunt mai prietenosi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1.Depinde de cum este crescut cainele. De obicei cainii de paza si aparare sunt mai periculosi.

2.Toti cainii sunt draguti in felul lor!

3.Cei mai destepti: Malinois, ciob german. Mai am un lucru sa va spun despre chow-chow-i: este o rasa demna, mandra, cu totul mai speciala, daca iti cumperi un chow, cu siguranta ca nu-ti va mai trebui o alta rasa(spun din proprie experienta), are un farmec. De exemplu, daca vrei sa te joci cu el, ii arunci o minge, un bat, se uita la tine de parca ar spune "du-te tu dupa el, eu n-am timp de prostii". Sunt extrem de destepti, doar ca isi pierd cam mult timp pt a se gandi: sa fac, sa n-o fac.

4. Golden retriver, labrador

 

1 da... cainii de paza si aparare sunt de obicei cei mai periculosi! de ce? R: pentru ca de obicei sunt sunt caini mari si puternici, pot rani o persoana mai slaba si in joaca! cu inraitul....poti sa inraiesti un pekinez (de bucuresti) cat vrei ca.... nu o sa muste niciodata ca un doberman!

2 nu se discuta

3 de ce toti puneti ciobanescul german ca cea mai inteligenta rasa? poate una dintre cele mai polivalente rase este cu siguranta, dar cea mai inteligenta in nici un caz! probabil cei care ati scris nu ati auzit niciodata de border collie!--consider si labradorul mai inteligent decat ciobanescul-- principalul meu argument ar fi: este cel mai utilizat caine in insotirea persoanelor cu handicap! si nu mai scrieti offtopic despre cainii vostri de acasa, exista alta rubrica!

4 ai dreptate, mie mi-a fost lene sa mai scriu si g retriver si consider ca foarte multa lume nu deosebeste un golden retriver de un labrador de culoare galbena!

Editat de rebbelul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cinii de paza, insotire si aparare nu sunt periculosi.Asta depinde doar de dresaj. Cainii periculosi sunt cainii care intra la categoria "caini de lupta" care este cu totul altceva. Nu mai faceti atata confuzie intre cainii de paza, insotire si aparare si cainii de lupta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai tin minte unde am citit ca cei mai agresivi caini sunt cockerii si cei mai buni pentru familiile ce au copii chiar de varste fragede 4 - 5 ani sunt rottweilerii...

 

Eu am un cocker... este foarte periculos dar numai in cazurile extreme (daca este atacat sau daca ma ataca cineva) si ce e cel mai ciudat e ca nu l-am dresat sa ma apere, ma apara din instinct si ca tine la mine :flowers: ... este si dragutz foc, mai ales cand face pe milogul... cred ca are iq mai mare ca al lui enstain ;) ... uneori e prea prietenos, era sa-mi iau eu bataie ca se duce la lume si sare pe ei si incepe sa-i linga :stars:

 

Pt mine e cel mai tare catel si tin enorm la el :)

 

p.s.: adora puii... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cinii de paza, insotire si aparare nu sunt periculosi.Asta depinde doar de dresaj. Cainii periculosi sunt cainii care intra la categoria "caini de lupta" care este cu totul altceva. Nu mai faceti atata confuzie intre cainii de paza, insotire si aparare si cainii de lupta.

 

 

tu esti singurul care faci confuzii! cum poti sa spui ca o rasa care a fost crescuta de zeci de ani perpetuanduse agresivitatea impotriva altor animale poate fi mai periculoasa decat una la care s-a perpetuat agresivitatea impotriva omului!si....nu exista in nici o clasificare a FCI asa zisii caini de lupta cum ii numesti tu!apoi orice caine poate lupta. si cainii pe care tu ii numesti de lupta sunt folositi la insotire si aparare! in concluzie m-am exprimat corect!

 

sincer sa fi, care crezi ca e mai periculos: un pitbull de 27 de kg sau un rottweiler de 80?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×