Festivalul DaKino 2013

Detalii

Categorie
Festivaluri
Modificat
acum 8 ani si 10 luni
Vizualizari
321

Voteaza & Distribuie

Descriere

Festivalul DaKino 2013

Programul Festivalului DaKINO 2013

GRAND CINEMA DIGIPLEX

Miercuri, 3 aprilie

20.00 Gala deschidere DaKino 22

A Late Quartet
SUA, 105 min
Regie: Yaron Zilberman
Distributie: Philip Seymour Hoffman, Catherine Keener, Christopher Walken, Mark Ivanir, Imogen Poots
Festivalul International de Film de la Toronto, 2012

Joi, 4 aprilie

20.00 A perdre la raison/ Our Children
Belgia- Luxemburg- Franta- Elvetia, 2012, 111 min
Regie: Joachim Lafosse
Distributie: Niels Arestrup, Tahar Rahim, Émilie Dequenne
Nominalizare pentru Premiul Un Certain Regard, Cannes 2012
Premiul sectiunii Un Certain Regard pentru Cea mai buna actrita – Émilie Dequenne, Cannes 2012

Vineri, 5 aprilie

20.00 A Late Quartet (R)

Sambata, 6 aprilie

20.30 Beasts of The Southern Wild/Taramul visurilor,
SUA, 2012, 93 min
Regie: Benh Zeitlin
Distributie: Quvenzhané Wallis, Dwight Henry, Levy Easterly
Nominalizare pentru Cel mai bun film- Dan Janvey, Josh Penn, Michael Gottwald, Premiile Oscar 2013
Nominalizare pentru Cel mai bun regizor- Benh Zeitlin, Premiile Oscar 2013
Nominalizare pentru Cea mai buna actrita in rol principal- Quvenzhané Wallis, Premiile Oscar 2013
Nominalizare pentru Cel mai bun scenariu adaptat- Lucy Alibar, Benh Zeitlin, Premiile Oscar 2013
Nominalizare pentru Cel mai bun scenariu adaptat- Lucy Alibar, Benh Zeitlin, Premiile BAFTA 2013
Premiul FIPRESCI al sectiunii Un Certain Regard, Cannes 2012
Premiul Caméra d’Or – Benh Zeitlin, Cannes 2012
Marele Premiul al Juriului, Festivalul International de Film Sundance, 2012

NOUL CINEMATOGRAF AL REGIZORULUI ROMAN

Intrarea la proiectiile din cadrul sectiunii Competitie scurtmetraj este libera, in limita locurilor disponibile.

Joi, 4 aprilie

18.00 COMPETITIE SCURTMETRAJ

AGUA PASSADA/ WATER UNDER THE BRIDGE
Spania, 2011, 10 min
Regie: Agnès Guilbault

LES CHIENS VERTS/ THE GREEN DOGS
Franța, 2012, 20 min
Regie: Mathias and Colas Rifkiss
NO
Spania, 2011, 10 min
Regie: Guillermo P. Bosch

LE MASQUE/ THE MASK
Franța, 2013, 5 min
Regie: Yacine Sersar

L’ATTRAPE-RÊVES/ DREAMCATCHER
Belgia, 2011, 18 min
Regie: Léo Médard

TENIS/ TENNIS
Romania, 2012, 15 min
Regie: Vladimir Dembinski

THE POET CURSED
Anglia, 2012, 6 min
Regie: Ryan J-W Smith

LES (EL BOSQUE)/ THE FOREST
Spania- Rusia, 2011, 20 min
Regie: Aida Ramazanova

FIVE WAYS TO KILL A MAN
Germania, 2012, 12 min
Regie: Christopher Bisset

TESSITURA
Portugalia, 2011, 20 min
Regie: Gonçalo Robalo

20.30 PLAY
Suedia- Danemarca- Finlanda, 2011, 118 min
Regie: Ruben Östlund
Distributia: Kevin Vaz, Johan Jonason, John Ortiz
Quinzaine des Réalisateurs, Cannes 2011
Festivalul International de Film de la Rotterdam, 2012

Vineri, 5 aprilie

10.00 SA STII MAI MULTE, SA FII MAI BUN!
In cadrul proiectului CINEMA-EDU: proiectie speciala pentru liceeni.
REUNIUNE DE FAMILIE/ FAMILY REUNION
Romania, 2012, 13 min
Regie: Florina Dumitrache

TENIS/ TENNIS
Romania, 2012, 15 min
Regie: Vladimir Dembinski

PUI, CARTOFI PRAJITI SI-O COLA/ CHICKEN, FRIES AND A COKE
Romania, 2012, 14 min
Regie: Emanuel Parvu
Scurtmetraje proiectate in prezenta regizorilor si a unei parti din echipa filmului.

18.00 COMPETITIE SCURTMETRAJ

MESILOT/ TRACKS
Israel, 2011, 20 min
Regie: Nelli Guy

GOBBEL
Romania, 2011, 19 min
Regie: Raluca David
HAIKUS FOR KARAOKE
Canada- Italia, 2012, 5 min
Regie: Roberto Santaguida

VACA FINLANDEZA/ THE FINNISH COW
Romania, 2012, 20 min
Regie: Gheorghe Preda

HALLOWED BE
Canada, 2012, 11 min
Regie: Alex Pop

REUNIUNE DE FAMILIE/ FAMILY REUNION
Romania, 2012, 13 min
Regie: Florina Dumitrache

VIOLETA, LA CORTESANA/ VIOLET, THE COURTESAN
Spania, 2012, 15 min
Regie: David Casals- Roma

NIRGUN/ WITHOUT A QUALITY
India, 2011, 10 min
Regie: Parthib Dutta

AHORA NO PUEDO/ I CAN’T RIGHT NOW
Spania, 2011, 12 minRegie: Roser Aguilar

PUI, CARTOFI PRAJITI SI-O COLA/ CHICKEN, FRIES AND A COKE
Romania, 2012, 14 min
Regie: Emanuel Parvu

20.30 INTO THE ABYSS
SUA- Marea Britanie- Germania, 2011, 107 min
Regie: Werner Herzog
Cu: Werner Herzog, Richard Lopez, Michael Perry
Festivalul International de Film de la Toronto, 2011

Sambata, 6 aprilie

15.00 COMPETITIE SCURTMETRAJ

LE LLAMAREMOS BOBBY/ WE WILL CALL HIM BOBBY
Spania, 2011, 13 min
Regie: Paco Cavero
COVARIANCE
SUA, 2011, 14 min
Regie: Dawn Westlake

EL SOMRIURE AMAGAT/ THE HIDDEN SMILE
Spania, 2011, 13 min
Regie: Ventura Durall

L’AMOUR À QUERELLES/ A LOVERS’ QUARREL
Franța, 2012, 13 min
Regie: Christophe Delsaux
GIANNI SCICCHI
Italia, 2011, 10 min
Regie: Francesco Visco

PASTILA FERICIRII/ THE PILL OF HAPPINESS
Romania, 2011, 12 min
Regie: Cecilia Felméri

STEAM IS STEAM
Canada, 2011, 11 min
Regie: Etienne Desrosiers

TWENTY DOLLARS
China, 2011, 15 min
Regie: Lam See Chit

MERRY ZOMBIE CHRISTMAS
Romania, 2011, 5 min
Regie: Victor Dumitrovici

ATOMES/ ATOMS
Belgia, 2012, 18 min
Regie: Arnaud Dufeys

UNTERSTRÖMUNG/ UNDERCURRENT
Germania, 2011, 9 min
Regie: Daniel Herrmann

CUTIA/ THE BOX
Romania, 2011, 11 min
Regie: Mircea Ghibortz Ghinescu

DEJAD UN MENSAJE DESPUES DE LA SENAL/ LEAVE A MESSAGE AFTER THE TONE
Spania, 2012, 11 min
Regie: Andrea Monzani

OH MERDE!/ OH SHIT!
Franța, 2012, 9 min
Regie: Aliocha Itovich & Guillaume Ducreux

LEI & L’ALTRA
Italia, 2012, 20
Regie: Max Nardari

19.00 OFF ROMANESC

DE AZI INAINTE
Regie: Dorian Boguta, 2011, 36 min
FOTOGRAFII DE FAMILIE
Regie: Andrei Cohn, 2013, 28 min

WONDERLAND
Regie: Peter Kerek, 2013, 22 min

Duminica, 7 aprilie

18.00 PROIECTIE FILME CASTIGATOARE DaKINO 22

20.00 COPIII NOSTRI/ A PERDRE LA RAISON/ OUR CHILDREN
Belgia- Luxemburg- Franta- Elvetia, 2012, 111 min
Regie: Joachim Lafosse
Distributie: Niels Arestrup, Tahar Rahim, Émilie Dequenne
Nominalizare pentru Premiul Un Certain Regard, Cannes 2012
Premiul sectiunii Un Certain Regard pentru Cea mai buna actrita – Émilie Dequenne, Cannes 2012

PROIECTII LA CENTRUL CULTURAL CASA ARTELOR

Intrarea la toate proiectiile si evenimentele este libera, in limita locurilor disponibile,

Joi, 4 aprilie 2013

11.30 SA STII MAI MULTE, SA FII MAI BUN!
LOTTE SI MISTERUL PIETREI LUNII / LOTTE AND THE MOONSTONE SECRET
Regie: Heiki Ernits, Janno Põldma
Estonia- Letonia, 2011, 73 min

14.00 SI CAII SUNT VERZI PE PERETI

Romania, 2012, 107 min
Regie: Dan Chisu
Zilele Filmului Romanesc, Festivalul International de Film Transilvania, 2012
Festivalul International de Film ANONIMUL, 2012

17.00 COMPETITIE SCURTMETRAJ
In prezenta Juriului de scurtmetraj

Les (El bosque) / The Forest
Spania – Rusia, 2011, 20 min
Regie: Aida Ramazanova

Oh merde! / Oh Shit!
Franta, 2012, 9 min
Regie: Aliocha Itovich & Guillaume Ducreux

Gobbel
Romania, 2011, 19 min
Regie: Raluca David

Haikus for Karaoke
Canada – Italia, 2012, 5 min
Regie: Roberto Santaguida

Vaca finlandeza
Romania, 2012, 20 min
Regie: Gheorghe Preda

Hallowed Be
Canada, 2012, 11 min
Regie: Alex Pop

Reuniune de familie
Romania, 2012, 13 min
Regie: Florina Dumitrache

Violeta, la cortesana / Violeta, curtezana
Spania, 2012, 15 min
Regie: David Casals- Roma

Nirgun / Without a Quality
India, 2011, 10 min
Regie: Parthib Dutta

Ahora no puedo / I can’t right now
Spania, 2011, 12 min
Regie: Roser Aguilar

19.30 Extremely Loud & Incredibly Close
SUA, 2011, 129 min
Regie: Stephen Daldry
Nominalizare pentru Cel mai bun film, Premiile Oscar 2012
Nominalizare pentru Cel mai bun actor in rol secundar- Max von Sydow, Premiile Oscar 2012
Proiectie precedata de prezentarea bestseller-ului omonim de JONATHAN SAFRAN FOER. Eveniment organizat in parteneriat cu Editura Humanitas.

Vineri, 5 aprilie 2013

11.30 SA STII MAI MULTE, SA FII MAI BUN!

Reuniune de familie
Romania, 2012, 13 min
Regia: Florina Dumitrache

Tenis
Romania, 2012, 15 min
Regia: Vladimir Dembinski

Pui, cartofi prajiti si-o Cola
Romania, 2011, 14 min
Regia: Emanuel Parvu
Scurtmetraje proiectate in prezenta regizorilor si a unei parti din echipa filmului.

14.00 Micile vedete la castel
Regie: Ariana Pendiuc, 2013, 19 min

15.00 Noaptea devoratorilor de publicitate / Inspired by Film
Selectie de spoturi publicitare pe teme inspirate din filme.

17.00 COMPETITIE DE SCURTMETRAJ

In prezenta Juriului de scurtmetraj

Le llamaremos Bobby / We Will Call Him Bobby
Spania, 2011, 13 min
Regie: Paco Cavero

Covariance
SUA, 2011, 14 min
Regie: Dawn Westlake

El Somriure Amagat / The Hidden Smile
Spania, 2011, 13 min
Regie: Ventura Durall

L’amour a querelles / A Lovers’ Quarrel
Franta, 2012, 13 min
Regie: Christophe Delsaux
Gianni Scicchi
Italia, 2011, 10 min
Regie: Francesco Visco

Pastila fericirii
Romania, 2011, 12 min
Regie: Cecilia Felméri

Steam Is Steam
Canada, 2011, 11 min
Regie: Etienne Desrosiers

Twenty Dollars
China, 2011, 15 min
Regie: Lam See Chit

Merry Zombie Christmas
Romania, 2011, 5 min
Regie: Victor Dumitrovici

Atomes / Atoms
Belgia, 2012, 18 min
Regie: Arnaud Dufeys

Unterstroemung / Undercurrent
Germania, 2011, 9 min
Regie: Daniel Herrmann

Cutia
Romania, 2011, 11 min
Regie: Mircea Ghibortz Ghinescu

Dejad un mensaje despues de la senal / Leave A Message After the Tone
Spania, 2012, 11 min
Regie: Andrea Monzani

20.00 Play
Suedia – Danemarca- Finlanda, 2011, 118 min
Regie: Ruben Östlund
Distributia: Kevin Vaz, Johan Jonason, John Ortiz
Quinzaine des Réalisateurs, Cannes 2011
Festivalul International de Film de la Rotterdam, 2012

Sambata, 6 aprilie 2013

FOAIER

11.30 – 15.00 Workshop de actorie de film pentru copii Micile vedete - urmat de proiectia scurtmetrajului Micile Vedete la scoala, regie Ariana Pendiuc, 2011, din cadrul serieiAventurile Micilor Vedete, film selectat in cadrul sectiunii Short Film Corner la Cannes 2011 & DaKINO Jr. - extrase din filme in care joaca copii de actori/ regizori / producatori, urmate de discutii cu acestia.

SALA

12.00 COMPETITIE SCURTMETRAJ
In prezenta Juriului de scurtmetraj

Agua passada / Water Under the Bridge
Spania, 2011, 10 min
Regie: Agnès Guilbault

Les chiens verts / The Green Dogs
Franta, 2012, 20 min
Regie: Mathias and Colas Rifkiss

Pui, cartofi prajiti si-o Cola
Romania, 2012, 14 min
Regie: Emanuel Parvu

No
Spania, 2011, 10 min
Regie: Guillermo P. Bosch

Le Masque / The Mask
Franta, 2013, 5 min
Regie: Yacine Sersar

L’Attrape-Reves / Dreamcatcher
Belgia, 2011, 18 min
Regie: Léo Médard

Tenis
Romania, 2012, 15 min
Regie: Vladimir Dembinski

The Poet Cursed
Anglia, 2012, 6 min
Regie: Ryan J-W Smith

Mesilot / Tracks
Israel, 2011, 20 min
Regie: Nelli Guy

Five Ways to Kill a Man
Germania, 2012, 12 min
Regie: Christopher Bisset

Tessitura
Portugalia, 2011, 20 min
Regie: Gonçalo Robalo

Lei & L’Altra
Italia, 2012, 20
Regie: Max Nardari

19.30 GALA DE INCHIDERE

Beasts of the Southern Wild / Taramul visurilor
SUA, 2012, 93 min
Regie: Benh Zeitlin
Distributie: Quvenzhané Wallis, Dwight Henry, Levy Easterly
Nominalizare pentru Cel mai bun film- Dan Janvey, Josh Penn, Michael Gottwald, Premiile Oscar 2013
Nominalizare pentru Cel mai bun regizor- Benh Zeitlin, Premiile Oscar 2013
Nominalizare pentru Cea mai buna actrita in rol principal- Quvenzhané Wallis, Premiile Oscar 2013
Nominalizare pentru Cel mai bun scenariu adaptat- Lucy Alibar, Benh Zeitlin, Premiile Oscar 2013
Nominalizare pentru Cel mai bun scenariu adaptat- Lucy Alibar, Benh Zeitlin, Premiile BAFTA 2013
Premiul FIPRESCI al sectiunii Un Certain Regard, Cannes 2012
Premiul Caméra d’Or - Benh Zeitlin, Cannes 2012
Marele Premiul al Juriului, Festivalul International de Film Sundance, 2012

Duminica, 7 aprilie 2013

SALA

14.00 Into the Abbys
SUA – Marea Britanie – Germania, 2011, 107 min
Regie: Werner Herzog
Cu: Werner Herzog, Richard Lopez, Michael Perry
Festivalul International de Film de la Toronto, 2011

17.00 OFF ROMANESC
De azi inainte
Regia: Dorian Boguta, 2011, 36 min
Bye!
Regia: Andrei Amarfoaie, 2012, 12 min
Bora Bora
Regia: Bogdan Mirica, 2011, 32 min

Tatal meu e cel mai tare
Regia: Radu Potcoava, 2012, 29 min
Fotografii de familie
Regia: Andrei Cohn, 2013, 28 min
Wonderland
Regia: Peter Kerek, 2013, 22 min

20.30 PROIECTIE FILME CASTIGATOARE DaKINO 22