Bucharest Music Film Festival

Detalii

Categorie
Festivaluri
Modificat
acum 7 ani si 3 luni
Vizualizari
292

Voteaza & Distribuie

Descriere

Bucharest Music Film Festival


Primaria Municipiului Bucuresti prin ArCuB - Centrul de Proiecte Culturale va invita la a 8-a editie a Bucharest Music Film Festival.


Evenimentul este dedicat iubitorilor muzicii clasice si se desfasoara in Piata George Enescu devenita pentru zece zile un spatiu elegant, care aduce liniste si rafinament in mijlocul orasului. Publicul de toate varstele este asteptat sa se bucure de oferta culturala valoroasa, care se va derula pe scena inconjurata de flori si verdeata. Standurile cu suveniruri, terasa si locul de joaca pentru copii (respectiv Corabia Piratilor, mult indragita de cei mici) completeaza atmosfera estivala.


In fiecare zi, de la ora 18.30 are loc Ora de dans, urmata, intre orele 19.30 - 21.00, de recitaluri live ale unor artisti de renume national si international. In continuare, pana la orele 23 sunt prezentate proiectii de filme (inregistrari ale unor concerte si opere filmate pe marile scene lirice ale lumii).


Festivalul cuprinde concerte sustinute de: Orchestra Nationala Radio, Orchestra Simfonica Bucuresti, Filarmonica din Craiova, Orchestra Spirit of Viena (venita chiar din Capitala Austriei), Camerata Regala, Orchestra Silvestri, Ensemble Raro & Friends, Grupul Vocal ACAPELLA.


Dirijorii care conduc aceste renumite ansambluri musicale sunt: Tiberiu Soare, Benoit Fromanger, Jin Wang, Sebastian Gurtler, Costin Grigore.


Printre solistii care vor prezenta recitaluri ii amintim pe: Horia Mihail, Gabriel Croitoru, Alexander Balanescu, Andrei Kivu, Matei Ioachimescu, Boris Lipov, George Tudorache.


Accesul este gratuit iar spatiul este deschis zilnic intre orele 11.00 - 23.00.







PROGRAMUL BUCHAREST MUSIC FILM FESTIVAL 2013

VINERI, 21 IUNIE


18:30 – 19:30 Ora de Dans

19:30 – 21:00 Orchestra Sinfonia Bucuresti

Dirijor Florin Totan

Solisti: Irina Baiant (soprana), Catalin Opritoiu (flaut)

21:00 FILM: Sergiu Celibidache – Anton Bruckner, Simfonia a V-a



SAMBATA, 22 IUNIE


18:30 – 19:30 Ora de Dans

19:30 – 21:00 Orchestra Nationala Radio

Dirijor Tiberiu Soare

Solisti: Ana Maria Donose (soprana), Maria Jinga (mezzosoprana),

Liviu Indricau (tenor), Daniel Pop (bariton)

21:00 FILM: Don Pasquale de G. Donizetti


DUMINICA, 23 IUNIE


18:30 – 19:30 Ora de Dans

19:30 – 21:00 Orchestra Simfonica Bucuresti

Dirijor Benoit Fromanger

Solist: George Tudorache (vioara)

21:00 FILM: Saint Petersburg Night



LUNI, 24 IUNIE


19:00 – 19:30 Recital Silviu Dumitrache (pian)

19:30 – 20:00 Recital Grupul Vocal Acapella

20:00 – 21:00 Accordvibes

21:00 FILM: Spargatorul de nuci de P.I. Ceaikovski



MARTI, 25 IUNIE


19:30 – 21:00 Ensemble RARO & Friends

21:00 FILM: Daniel Barenboim – Concert aniversar



MIERCURI, 26 IUNIE


19:00 – 20:00 SonoMania

20:00 – 21:00 Recital Horia Mihail (pian) si Gabriel Croitoru (vioara)

21:00 FILM: Ballet Favorites


JOI, 27 IUNIE


19:30 – 21:00 Silvestri Orchestra

Dirijor Tiberiu Soare

Solist: Andrei Kivu (violoncel)

21:00 FILM: Joshua Bell – Ceaikovski, Sibelius, Beethoven



VINERI, 28 IUNIE


18:30 – 19:30 Ora de Dans

19:30 – 21:00 Camerata Regala

Dirijor Jin Wang

Solisti: Matei Ioachimescu (flaut), Boris Lipov (flaut)

21:00 FILM: Turandot de G. Puccini



SAMBATA, 29 IUNIE


18:30 – 19:30 Ora de Dans

19:30 – 21:00 Filarmonica Oltenia

Dirijor Costin Grigore

Solist: Alexander Balanescu (vioara)

21:00 FILM: Rigoletto de G. Verdi



DUMINICA, 30 IUNIE


18:30 – 19:30 Ora de Dans

19:30 – 21:00 Spirit of Viena Orchestra

Dirijor Willy Büchler

Solisti: Judith Halasz (soprana), Marco di Sapia (bariton)

21:00 FILM: Flautul fermecat de W.A. Mozart