Sari la conținut
Forum Roportal
Deceivedc1

Impunerea Unui partener de viata

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cum spune si titlul,

 

Vreau sa stiu daca:

-aratarea scenelor romantice(in aproape toate filmele)-e un bombardament psihic si daca da, e de datoria mea ca fiinta cu creier sa analizez totul si apoi sa constat ca cineva manipuleaza sau e doar o strategie de marketing

-Observarea zilnica de cupluri(barbat+femeie) - Daca doar prin simplitatea expunerii lor,starea mea mi se schimba subit-tine de psihic(sunt eu slab psihic si nu pot sa fac fata,adica nu pot sa accept situatia si sa-mi vad de treburile mele fara sa ma gandesc cum ar fi si fiu si eu un cuplu cu cineva?)

-Cuplurile sunt un model pentru societate creat de mass media si elementul politic?

-Situatia in care esti o persoana singua si ai sentimente de tristete - e din cauza ca esti slab psihic,neinvatat sa te controlezi sa incerci sa gasesti si o alta cale(nu calea cuplului)?

-Atractia fata de specimenul opus(asta stiu ca e genetic si nu se poate scoate din creier decat prin operatie dar sunt sanse mari sa ramai leguma sau sa mori,deci trebuie sa lupt).Aceasta atractia este o evolutie inevitabila?adica daca i te impotrivesti mai rau deviine?

 

Stiu ca pentru multi poate sa insemene niste banalitati,dar pentru mine lucrurile s-au cam complicat de tot si numai stiu Adevarul.Vreau sa inteleg daca e o manipulare de catre societate sau conditia umana incontrolabila.

Vreau si eu raspunsuri

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Omul este singurul animal care si dupa ce se imperecheaza, inca mai formeaza un cuplu bazat pe devotament.

Editat de Olivier Dzidzi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Omul este singurul animal care si dupa ce se imperecheaza, inca mai formeaza un cuplu bazat pe devotament.

Te referi la devotamentul celor 40% dintre cuplurile care răm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine, dar ti s-ar parea ok ca toti oamenii doar sa se imperecheze?

Nu ! Exact despre asta am scris eu ultimele postări pe topicul "Iubirea-sentiment înălţător", de pe aria Dragostei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine, atunci ne-am putea multumi cu procentajul temporar, la nivel national. Nu mi se pare imbucurator acest fapt, dar cel putin exista o cale legala de a controla suprapopularea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai e trendy sa formezi cuplu. Sau il formezi, dar trendul e sa sexezi ce mai prinzi pe langa. Ma rog, trendul era asa si inainte, doar ca acum e mult mai pe fata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Omul este singurul animal care si dupa ce se imperecheaza, inca mai formeaza un cuplu bazat pe devotament.

Ei na. Ia da tu o sursa de unde ai luat aceasta informatie atat de "adevarata".

 

Da.

Spui si scrii numai tampenii.

Si ai numai haos in cap.

Ilumineaza-ne tu atunci, ooo mare Ora 5.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si ce e asa de inspaimantator si negativ sa fii intr-un cuplu?

Poate inventam cu timpul alta normalitate, care ne va duce la estinctie, dar pana una alta cuplul si familia sunt celula societatii, omul este mai fericit si mai implinit decat de unul singur. Societatea nu impune, dar daca te simti intristat cand vezi cupluri inseamna ca resimti nevoia, oricat ai incerca sa iti negi sau sa extirpezi latura umana. Poti trai si in afara unui cuplu, dar esti mai implinit pe toate planurile si mai echilibrat daca iti gasesti perechea. La animale este vital si face parte din lupta pentru supravietuire perpetuarea speciei, este vorba de instincte care le regleaza intreaga existenta si nu degeaba. Asa au sanse sa traiasca mai mult si indivizii si speciile, sa fie prospere. Este o stare de echilibru natural, pe care nici omul nu o poate ignora. Daca nu esti echilibrat si armonios resimti tristete, iar ceasul tau interior iti spune ce e in neregula. Cuplul nu este o "facatura" sociala, este chiar o conditie a vietii.

Editat de Athmy
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×