Sari la conținut
Forum Roportal
Neverknow1

Sfintii mucenici şi mărturisitori din temniţele comuniste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Unii dintre voi ati auzit , unii poate nu , despre sfintii mucenici si marturisitori ( canonizati recent ) din temnitele comuniste .

 

noua-icoana-a-sfintilor-din-inchisori_-man-diaconesti_.jpg?w=640&h=360

 

"Cercet

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Dupa parerea mea , uciderea lor a fost una dintre sau chiar cea mai mare crima, a comunistilor . Au avut ei ceva cu ortodoxii , e clar .

Cu toate astea, "Biserica are nevoie de prigoana" pentru ca atunci se pot naste mucenici .

Stau si ma gandesc cand aud de acesti neomartiri de care vorbim : or mai exista si azi romani gata sa infrunte chinuri asa de groaznice pentru a apara credinta dreptmaritoate crestin (ortodoxa) si/sau neamul ?

 

PS : pentru cei interesati , s-a alcatuit si un acatist ; il pute-ti gasi online AICI

Au avut ceva cu ortodocsii? Glumesti!? Biserica greco-catolica a fost cea desfiintata, proprietatile ei fiind transferate ortodocsilor. E drept, au fost si cativa clerici ortodocsi in inchisorile comuniste, dar cei persecutati au fost greco-catolicii

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate nu ne cunoastem sfintii. Nu sunt mediatizati. Preferam MTV, talk-show-uri, politica si clipuri deocheate.

Felicitari pentru topic !

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unii dintre voi ati auzit , unii poate nu , despre sfintii mucenici si marturisitori ( canonizati recent ) din temnitele comuniste .

 

Am auzit de ei, mult zgomot pentru nimic! Daca erau comunistii precum inchizitia, azi am fi vorbit despre crestinism la timpul trecut si poate ca Romania ar fi fost si ea o tara cu civilizatie occidentala si nivel de trai ridicat. Asa, avem 18.000 de biserici care n-au alt rol decat de a jumuli si ultimul ban de la oameni...

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unii dintre voi ati auzit , unii poate nu , despre sfintii mucenici si marturisitori ( canonizati recent ) din temnitele comuniste .

E o problema in toata povestea asta, nu stiu daca au fost canonizati de BOR.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E o problema in toata povestea asta, nu stiu daca au fost canonizati de BOR.

Si daca n-au fost canonizati de BOR li se neaga toate meritele?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si daca n-au fost canonizati de BOR li se neaga toate meritele?

Nu vreau eu sa fac pe desteptul mai ales pe topicul lui Neverknow.

Singurul impediment e ca in mod normal nu pot fi venerati ca sfinti cei care nu sunt canonizati in mod oficial.

Biserica are o ierarhie care trebuie respectata, altfel apar niste probleme grave de tot.

Editat de _altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Dupa parerea mea , uciderea lor a fost una dintre sau chiar cea mai mare crima, a comunistilor . Au avut ei ceva cu ortodoxii , e clar .

 

 

Uite asa se denatureaza adevarul. Nu ma mir , crestinismul este expert in asa ceva.

 

Nu exista ,dupa cate stiu eu , caz in care sa fi fost cineva arestat doar pentru credinta sa ortodoxa. Au foat arestati insa toti ce se impotriveau noilor autoritati sau erau considerati potentiali dusmani ai regimului comunist. Cum poporul roman era majoritar ortodox e firesc ca in inchisori ei sa fie detinutii majoritari :crazy:

Preotii nu constituiau decat o mica parte din cei arestati :arhivele arată că la colonia de deţinuţi de la Galeşu, de lângă Poarta Albă, din 3 mii de prizonieri, 800 erau preoţi.Practic toti preotii arestati erau greco -catolici pentru ca refuzasera unirea cu ortodoxia manipulata de comunisti sau pentru ca fusesera legionari.

 

Intre 1949 si 1952, aproximativ 1,2% din cetatenii Romaniei erau detinuti politici. O parte dintre acestia ""s-au oferit"" voluntari din inchisoare pentru constructia Canalului.Corneliu Coposu, care a lucrat ca detinut la Canal, marturisea ca aici si-ar fi gasit moartea in jur de 700 de ""voluntari in zeghe"".

Editat de VEMANS
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uite asa se denatureaza adevarul. Nu ma mir , crestinismul este expert in asa ceva.

 

Nu exista ,dupa cate stiu eu , caz in care sa fi fost cineva arestat doar pentru credinta sa ortodoxa.

Au fost multi arestati doar pentru credinta lor ortodoxa. Au fost multi care au trait in pustie ca sa nu poata fi prinsi.

Comunistii au dat un decret prin care se cerea desfintarea manastirilor. A fost un caz cu un ofiter de securitate care controla o manastire din Moldova si acolo il gasea tot timpul pe un calugar batran. Calugarul i-a zis odata la o vizita din asta: nu e bine ce faci, o sa se abata asupra ta mari nenorociri. Comunistul ateu, ateu evident. Venea si pleca cu masina, odata cand a plecat cu masina, s-a rasturnat la o curba si i-a fost prinsa mana sub masina. Masina a luat foc, a ars securistul de viu.

Editat de _altul
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×