Sari la conținut
Forum Roportal
ss_escu

Cariera sau familie!

Evaluează acest topic

Cariera vs familie  

12 membri au votat

  1. 1. Ce alegeti?

  2. 2. Ati renunta la o cariera de succes pentru un job mai slab platit?



Postări Recomandate

Cand ai de ales poti opta fie pentru o cariera de succes (si sa fii casatorit/a mereu cu job-ul) fie pentru un job mai linistit, dar sa te poti ocupa si de familie, sa ai o viata persoanala etc.

Daca ai angajat credite f. mari nu mai poti renunta. Ai intrat in hora, trebuie sa joci! Nu mai poti face alegerea de a te duce la un job pe un salariu mai mic, pentru ca nu iti poti acoperi creditele.

 

Caz concret: O amica de-a mea, destul de draguta la vremea ei, ma saluta. Sa nu o mai recunosc. La 40 de ani arata batrana de 60. Munceste in multinationala in Bucuresti pe branci. E adevarat ca are salariu f. mare. Program de lucru: 9 -18 dar pleaca din firma frecvent la 22, iar in inchidere de luna mai sta si noaptea in conditiile in care a doua zi o ia de la capat. Lucreaza in domeniul financiar-contabil. Cateodata prinde si week-end-uri de genul asta daca e inchidere de luna.

 

Nu si-a facut familie, nu are nici o viata personala. Munceste ca sa isi plateasca creditul la apartament. Nu are copii. E imbatranita inainte de vreme.

Are o cariera de succes.

 

Eu nu pot comenta mai mult. Voi cum vedeti situatia asta? Va rog completati si chestionarul.

La prima intrebare nu am pus decat cele 2 variante, urmand ca posibilitatea de a alege "pana a intra in hora" sa se faca la intrebarea a doua. Multumesc!

Editat de Pisoiu albastru
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu si-a facut familie, nu are nici o viata personala. Munceste ca sa isi plateasca creditul la apartament. Nu are copii. E imbatranita inainte de vreme.

Are o cariera de succes.

 

Eu nu pot comenta mai mult. Voi cum vedeti situatia asta? Va rog completati si chestionarul.

 

 

E o femeie pierduta. Isi plateste creditul dar nu mai are timp sa se bucure de apartament.

 

Stiu pe cineva care a facut overtime in weekend(sambata+duminica) timp de 6 luni.

Dupa alea 6 luni s-a imbolnavit, a fost pe la tot felul de medici si nu i-au gasit cauza.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista destule femei care au si cariera si copil.

Ideea ca amica ta nu si-a facut familie pentru ca s-a dedicat carierei nu cred ca tine de servici.Probabil s-a lasat atrasa de avantajele finaciare. Si ma intreb - daca tot castiga atat de bine, familie nu are, timp liber nu are - ce face cu bani pe care ii castiga?Chiar tot salariul se duce pe o rata la banca?

Editat de Indigo 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Toti mai multi se lasa furati de sistem si devin sclavii acestuia.

Sper ca niciodata in viata mea sa nu am singura optiune multinationala pentru a-mi castiga o paine.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unii oameni au ajuns la sfarsitul vietii si si-au dat seama ca au muncit zeci de ani pe branci, ca la sfarsit sa nu aiba nici o satisfactie, pentru ca nu aveau pe nimeni langa ei. Cariera.. da, esti om de succes... si? Atat? Pentru cine ai succes? Pentru camerele goale ale apartamentului tau pt care platesti rate 25 de ani?

Sacrificarea carierei... da, dar in favoarea cui? A unei familii care te calca in picioare, in care nu esti fericit/a, in care aduni frustrari timp de zeci de ani? In favoarea unor copii care iti intorc spatele atunci cand ai nevoie de ajutor? A unui partener de viata care nu da doi bani pe tine?

Ambele situatii au si fata, si verso.. nu se poate spune ca e mai bine doar asa sau doar invers.. Tre sa existe o cale de mijloc. Nici aici extremele nu sunt alegerile cele mai bune, ca in multe alte situatii.

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

natura umana ne indeamna sa alegem familia. societatea actuală ne indeamna catre cariera. apare un conflict. fiecare il rezolva dupa cum crede/il duce capul.

 

sa faci copil la 20 si ceva de ani mi se pare inconştienţă totală. plus ca familia inseamna nevoia de locuinţă, urmeaza credit, datorii, muncă.. îţi distrugi rapid viaţa, te îngropi singur. daca incepem cu argumente sentimentale e cum ziceţi voi.

 

fără familie te simţi ceva mai liber. daca nu-ti place locul de muncă, poţi sa-ti dai demisia. daca ai familie, nu poţi, eşti legat.

Editat de Redondo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...

Ambele situatii au si fata, si verso.. nu se poate spune ca e mai bine doar asa sau doar invers.. Tre sa existe o cale de mijloc. Nici aici extremele nu sunt alegerile cele mai bune, ca in multe alte situatii.

 

 

Calea de mijloc e de cele mai multe ori calea care ti se potriveste. Sunt oameni dedicati unei meserii sau unei cauze pentru care familia nu are foarte multa importanta si oameni care isi doresc o multime de copii, de nepoti, gospodarie de sa nu mai fie alta in sat ca a lor.

 

cariera vs familie - este si ea o optiune personala care de multe ori poate sa nu coincida cu impresia celorlati despre ce ne-am dori noi de la viata.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ai angajat credite f. mari nu mai poti renunta. Ai intrat in hora, trebuie sa joci! Nu mai poti face alegerea de a te duce la un job pe un salariu mai mic, pentru ca nu iti poti acoperi creditele.

 

Aici e problema. Ca nu trebuie sa angajezi credite mai mari decat poti duce. Cazul descris de tine aici este inca unul fericit, multi oameni nu pot alege intre un servici mai bine platit si unul mai prost platit, accepta orice li se ofera. Daca am intelege ca nu trebuie sa consumam mai mult decat producem, ca nu trebuie sa cerem mai mult decat oferim, n-am mai avea problema nici in cariera, nici in familie. Cei mai bogati oameni ai planetei sunt si cei mai cumpatati.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...

 

1. Amica ta nu re o cariera ci o profesie sau meserie. Mare diferenta. Cat despre succes, daca ala se masoara in bani, nopti nedormite si muncit peste program, atunci da, are succes enorm. rolleyes.gif

2. Se poate si cariera si familie. Greu de jonglat astfel incat sa faca omul treaba buna in ambele, dar nu imposibil.

3. Din hora poti iesi. E chestiune de cand si cum nu de daca...

Editat de UFT

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La 40 de ani arata batrana de 60.

 

Nu munca a imbatrinait-o fi sigur de asta!!! daca n-are familie si alt stress pe cap decat job-ul, asta e mostenirea ei genetica, unele imbatrinesc devreme chiar daca sint milionare si nu lucreaza deloc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×