Sari la conținut
Forum Roportal
M.Popa

Pentru persoane cu anxietate sociala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Caut sa infiintez un grup de persoane cu fragilitate si anxietate sociala in Bucuresti.

 

Inca de mic am observat ca sunt fragil.Inca de cand ma jucam in curte la gradinita.Oamenii si locurile necunoscute imi provocau tensiune.Incercam sa imi gasesc un loc printre ceilalti si sa fiu ca ei,dar adevarul era ca eu vroiam doar sa stau in coltisorul meu si sa fiu lasat in pace.Practic totul mi se parea ca este prea mult si amenintator : oameni zgomot,miscare,mirosuri-toate ma faceau sa ma tem si sa ma feresc.

Pana la varsta asta (26 ani) mi-am dezvoltat un fel de armura cu care am vrut sa fac fata la stimulii astia prea intensi din locurile pe unde am fost-scoala,locuri de munca,locuri publice,chiar si intre prieteni si cunostiinte.Problema este ca nu sunt eu insumi cand sunt dur,sociabil,amuzant,vorbaret,participativ etc.Asta e doar o masca de-a mea sub care se afla o depresie prelungita, depresie cauzata de incapacitatea de a participa la viata sociala cu adevarata mea personalitate asa fragila cum e ea...Ajunsesem sa-mi fie foarte rusine cu mine si deveneam evitant si foarte tensionat cand cineva ma privea in ochi mai mult timp-asta cred ca era un simptom de fobie sociala.

 

De un an incoace am decis sa ma ocup de personalitatea mea la nivel profund.Sa confrunt depresia si anxietatea, sa pasesc in afara "zonei mele de confort" in mod constant - ca o disciplina.Am inceput sa socializez cu persoane necunoscute pe strada,in parc,in Mall,peste tot.Am abordat sute de persoane in felul asta,in special fete :).Ca rezultat sunt mai increzator ca inainte si simt ca am mai mult control asupra vietii mele.Dar mai am de mers pe drumul asta.Stiu cum e sa ai genul de anxietate care te izoleaza de ceilalti si m-am saturat de asa ceva.

Imi doresc foarte mult sa inffintez un grup de persoane cu astfel de dificultati in Bucuresti.Daca ai depresie si esti suficient de anxios incat nu poti sa-ti faci prieteni,daca toti cei cu care intercationezi cred ca esti ciudat(a) sau ceva-pentru ca nu poti sa socializezi intr-un mod normal-vreau sa iti transmit ca nu trebuie sa treci prin asta singur(a).Numarul meu de telefon e 0760942749.Id de mess mihpopa86@yahoo.com

Daca esti ca mine,chiar ai nevoie sa vorbesti cu cineva si nu trebuie sa te confrunti cu asta singur(a).

Editat de M.Popa
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Caut sa infiintez un grup de persoane cu fragilitate si anxietate sociala in Bucuresti.

 

De ce iti doresti asta?

In acel grup, nu vei afla nimic de ajutor pentru a-ti invinge problemele.

E ca si cum se aduna un grup de persoane bolnave cardiac ( si fara cunostinte de specialitate) si discuta intre ele cum sa se vindece fara sa apeleze la un cardiolog.

Nu vrei sa incerci mai bine sa mergi la psiholog?

Acolo ai sansa sa afli cauzele anxietatii si eventual sa fii sustinut in rezolvarea problemelor.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate chiar la un psihiatru si apoi la un psihoterapeut... Psihologii, multi dintre ei au "talentul" sa fie ineficienti.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Anxietate sociala, poate avea oricine la un moment dat in viata, asta nu este nici o boala sau o conditie medicala permanenta, dupa parerea mea, apartine de cei 7 ani de acasa, in sesnul ca in familie nu se comunica cu copilul, era mereu speriat cu bau-bau sau alti draci si in sinea lui micutul a dezvoltat o teama de la necunoscut. Daca nici n-a fost macar la biserica sa vada lume adunata, va avea mari probleme. Precum in RO copiii nu mereu au fost tratati la egalitate, si azi vad si cunosc adulti care nu intra in casa nimanui daca deja este cineva colo ca ar lesina. Eu am o problema cu publicul in sensul ca fiecare miroase a ceva ce eu nu suport!!! femeile cu parfumuri si creme, pudre, scutece fiecare batrin, unii a nespalat, altii cu haine neaerisite si lista e lunga!!! In State peste tot e A/C la maxim si nu se simte nimic ceea ce este bine, insa mai sint locuri si aici unde e cald in casa sau sala, au si animale si cutii cu nisip si eu sint deja dusa cu targa!!! ba tigari si alcool, etc., sa nu mai zic de carne de porc gatit in casa, pe gratar nu conteaza ca e afara, lapte fiert, ceai rusesc sau ceai negru, flori, produse din cauciuc i magazinele de piese de schimb auto!!! e moartea mea sau garajele de reparat masina ...

Ce mi-ar face doctorii??? flori de plastic in casa sau lenjerie de pat pictat pe material sau din astea sau nici anumite mirodenii nu le suport, menta salbatica, uleiul de masline.

 

Ajunsesem sa-mi fie foarte rusine cu mine si deveneam evitant si foarte tensionat cand cineva ma privea in ochi mai mult timp-asta cred ca era un simptom de fobie sociala.

 

Eu l-as numi fobia nesimtitului!!! de ce te-ar privi insistent??? asta este un instrument de umiliere, dominare!!! n-ai nevoie de asa realtie!!!

Editat de The Unknown
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu l-as numi fobia nesimtitului!!! de ce te-ar privi insistent??? asta este un instrument de umiliere, dominare!!! n-ai nevoie de asa realtie!!!

Auzisem ceva de genul. Cica in Japonia e nepoliticos sa privesti oamenii in ochi cand vorbesti cu ei, pe cand prin vest e nepoliticos sa le eviti privirea. Conventii si conventii. Eu cand vorbesc cu strainii le privesc gura ca sa inteleg mai usor ce spun.

 

Problema este ca nu sunt eu insumi cand sunt dur,sociabil,amuzant,vorbaret,participativ etc.Asta e doar o masca de-a mea sub care se afla o depresie prelungita, depresie cauzata de incapacitatea de a participa la viata sociala cu adevarata mea personalitate asa fragila cum e ea...

Ciudat ca poti sa faci toate lucrurile alea desi zici ca ai depresie.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

prin vest e nepoliticos sa le eviti privirea.

 

Trebuie sa ai contact cu cine vorbesti insa nu sa-l privesti insitent in ochi!!! asta in civiliatia westerna, ca cei care se uita pe pereti cu gatul sucit cand vorbesc cu tine sint cam loviti la cerebel!!! si iar nu se califica intre restul populatiei. Ca sa te uiti in gura cuiva :crazy: ... eu mereu respect o distanta intre mine si oricine ar fi cu cine am de discutat sa nu observ multe din gura :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Caut sa infiintez un grup de persoane cu fragilitate si anxietate sociala in Bucuresti.

 

......

 

 

Ce vrei tu sa faci seamana cu un grup de suport cum ar fi cele pentru narcotici sau alcoolici sau alti dependenti; asa ceva ca prin filme unde sa mergi sa povestesti ce probleme intampini in viata de zi cu zi pentru ca esti o persoana care se descurca greu cu viata sociala.

Nu e rau dar asta presupune destul de multe - spatiu pentru organizarea intrunirilor, consilier specializat in domeniu (care poate fi un psiholog), materiale scrise despre aceasta problema, probabil si o inregistrare ca organizatie non profit ( asta in cazul in care nu soliciti taxa de participare, ca atunci trebuie alta forma de inregistrare legala) etc.

Laudabila initiativa dar intrebarea este - dispui de aceste lucruri sau macar o parte din ele? :think:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pana si faptul ca se intalnesc intr-o cafenea sau intr-un parc si discuta cu cineva despre problemele lor e un pas inainte. Sunt oameni cu fobie sociala, cu probleme de relationare si pozitii existentiale non-Ok.

 

Mult succes le doresc.

 

PS: E nevoie de o persoana echilibrata acolo, altfel se va repeta sindromul "roportal", unde un schizofren a predicat Analiza Tranzactionala, varianta "Psychiatry game".

Editat de Ramsay Bolton
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pana si faptul ca se intalnesc intr-o cafenea sau intr-un parc si discuta cu cineva despre problemele lor e un pas inainte. Sunt oameni cu fobie sociala, cu probleme de relationare si pozitii existentiale non-Ok.

 

Mult succes le doresc.

 

 

Desigur ca este mai bine ca se intalnesc doar ca din cate inteleg eu din prima postare se adreseaza celor cu anxietate care tocmai datorita anxietatii ar ezita sa se intalneasca intr-un spatiu public cum este o cafenea sau un parc, eventual si aglomerat , cu agitatie in jur si unde vor trebui sa mai si vorbeasca cu necunoscuti la primele intalniri, pana ajung sa se cunoasca cat de cat !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se numeste desensibilizare prin expunere. Prin expunererea repetata la stimulul conditionat care produce frica-fobia (situatie, obiect etc.) se produce extinctia raspunsului.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×