Sari la conținut
Forum Roportal
0sh0

Iubirea - sentiment, actiune sau lege

Evaluează acest topic

Cum iubesc oamenii???  

10 membri au votat

  1. 1. Daca ne raportam la magnetism si il acceptam, putem spune ca in dragoste?

    • sunt oameni meniti sa traiasca iubirea mimetica
    • sunt oameni meniti sa traiasca iubirea autentica
    • sunt oameni meniti sa faca legaturile intre ceilalti de mai sus si atat
      0
    • raspunsurile sunt relative, fiecare se poate metamorfoza, astfel devenind celalalta tipologie


Postări Recomandate

Pe considerentul ca functionam la nivel de individ ca un magnet care are plus minus si parte de mijloc, la fel ar fi compusa si societatea sau mai bine zis relationarea dintre sexe, adica:

oameni meniti sa traiasca iubirea mimetica (-) falsa, cauzala dezvoltati si voi

oameni meniti sa traiasca iubirea autentica (+)

oameni meniti sa faca legaturile intre ceilalti (0) neutri, in stagiul de simpli trecatori in viata.

Fiind de parerea ca atunci cand unul iubeste pe celalalt asa ne imaginam si bucatile de magneti asezate cand le unim cu sarcina de plus la minus, propun ideea ca astfel se intampla si in viata reala.

Atunci cand un tip iubeste o tipa, ea nu este interesata de el si in cazul in care ea se indragosteste in final de el (adica isi schimba valenta de la minus la plus in natura ei sentimentala) el ajunge intr-un mod ciudat sa nu o mai iubeasca si sa traiasca o stare falsa. Gandind ca a alergat pana atunci dupa ea si acum, nu se poate desparti de ea tocmai cand ea il iubeste. Astfel el traieste o iubire mimetica, dictatica de cauze, el este atasat in mod ferm de jumatatea lui, dar plusul sau acum este orientat in mod orginar spre exterior pentru a putea functiona magnetismul.

Astept de la voi sa imi spuneti in ce stadiu credeti ca va aflati si sa discutati pe tema, nu pe langa ea. Importan e pentru mine sa inteleg daca oamenii accepta magnetismul, daca se gandesc la el si apoi daca se regasesc in vreo faza a vietii lor in aceste ipostaze. E dragostea o actiune magnetica si de tip magnetic? Suntem noi oamenii valenti?

 

Va rog incercati sa nu va priponiti in lipsurile unor detalii ce lipsesc, sunt sigur ca deslusiti mesajul meu. Nu m-am gandit poate la toate detaliile, dar mi se pare ca merita discutia. De ce? Pai cred ca daca ajungem la concluzia ca este adevarat sau ne convingem unii dintre noi, probabil nu am mai fi asa suparati cand iubirea nu este reciproca; ar insemna doar ca traim o iubire autentica si astfel suntem fericiti. Ne-am indrepta spre noi situatii dorindu-ne sa fim doar iubiti sau pur si simplu ne-am odihni si am sti ca asta facem, pana cand sinele nostru capata o valenta si imediat se apuca cineva de ea si iarasi ne zguduie viata din temelii.

 

Voie buna!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca sunt oameni meniti sa faca sau sa nu faca ceva, sa simta sau sa nu simta iubire, sa fie capabili sa-si gaseasca partenera cu care sa formeze un intreg sau oameni incapabili de asta.

 

Cred ca, mai degraba conjunctura creata de-a lungul vietii oamenilor ii aduce in situatia de a iubi si a-si impartasi iubirea sau de a ajunge dezolati din cauza negasirii partenerului adecvat. Bineinteles, de aici am exclus persoanele ce sufera de afectiuni psihice care le inhiba trairile si sentimentele.

Editat de Black velvet
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi-e prea clar ce e cu magnetismul asta si nu am timp acum sa recitesc postarea ta.

 

Totusi, dupa parerea mea, unii se nasc pentru a trai orice in mod fals, iar altii orice in mod autentic. In linii mari. Se intampla sa se strecoare autenticitate si la falsi si falsitate la autentici. Pesimist mesajul meu, stiu, dati cu niste pietre mai mititele.

 

La fel si in dragoste, unii sunt nascuti sa iubeasca autentic, altii pe dos. Daca nu se intalnesc doi autentici, adio dragoste autentica. Adica iubeste unul singur, pana se plictiseste sau pana moare.

 

 

 

 

 

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pesimist mesajul meu, stiu, dati cu niste pietre mai mititele.

 

Ai spus o realitate, pentru asta putem sa-ti oferim flori :flowers: si nu sa dam cu pietre :P

 

pana si magnetul isi pierde proprietatile daca este incalzit...

 

Iar iubirea si le pierde atunci cand se raceste.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

[....]...sunt sigur ca deslusiti mesajul meu.

Voie buna!

 

Actually, n-am inteles nimic din mesaj, si cam ce vrei, insa raspunsul este DA.

Daca poti sa faci un draft, cred ca ne lamurim mai iute.

 

Voie buna si tie !

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

oameni meniti sa traiasca iubirea mimetica (-)

oameni meniti sa traiasca iubirea autentica (+)

oameni meniti sa faca legaturile intre ceilalti (0) neutri, in stagiul de simpli trecatori in viata.

Am citit pana aici si m-a luat si pe mine ameteala. :stars: Se ciocnesc cap in cap neste chestii .

In primul rand, folosesti notiunea de menire. Asta inseamna ca tu consideri ca suntem programati pentru a fi intr-un anumit fel. Ca totul este predestinat. Ca nu suntem stapanii propriului destin ci suntem niste marionete fara posibilitatea de-a actiona asupra traiectoriei noastre in viata.

 

In al doilea rand, nu exista iubire mimetica. Iubirea e doar autentica. Iubirea insasi exclude mimetismul si falsitatea. Ele niciodata nu pot fi trasaturi ale iubirii. Poate vrei sa intrebi despre cei care cred ca iubesc si de fapt nu iubesc sau despre cei care incearca constient sa imite iubirea dintr-un motiv sau altul?

 

In al treilea rand, apare o categorie care face legaturile :stars: si din care chiar n-am inteles nimic. :lol:

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Osho rationalizarea te duce catre prapastie.. in cazul tau

Editat de Ea.
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe considerentul ca functionam la nivel de individ ca un magnet care are plus minus si parte de mijloc, [..]

E tare incurcata postarea ta.

Cred ca te referi la oamenii care se obsedeaza sa aiba ce nu pot avea pe moment, iar cand au isi dau seama ca era o ambitie chioara, insa pastreaza in ideea ca prea si-au dorit asa ceva. Probabil se rezolva cu psihoterapie, nu vad nimic magic, predestinat sau altfel aici. Vad programare parentala defectuoasa.

Editat de S.R.
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Actually, n-am inteles nimic din mesaj, si cam ce vrei, insa raspunsul este DA.

Daca poti sa faci un draft, cred ca ne lamurim mai iute.

 

Voie buna si tie !

Omul desi se naste cu o personalitate individuala, pe masura ce inmagazineaza informatii le folosest cu aceasta personalitate a sa cum doreste. Aceasta personalitate de care vorbesc are o valenta de atractie (+ sau -) pe masura ce inainteaza in varsta, eu sunt de parere ca se schimba si cred ca nu exista unitate decat intre doua valente diferite la fel cum numai intr-un singur fel poti uni doi magneti. Acum incerc sa vad daca mai imi impartaseste cineva parerea si in ce fel. Good enough?

 

Voie buna!

 

pana si magnetul isi pierde proprietatile daca este incalzit...

Varianta aceasta cred ca tine de un tip de relatie clasica, unde amandoi s-au stins, dar convietuiesc de multi ani.

 

@Osho rationalizarea te duce catre prapastie.. in cazul tau

Observ! experimentez! Ma intreb, e firesc doar sa facem toti asta, sunt isgur ca fiecare in parte are ceva de invatat in felul lui.

 

E tare incurcata postarea ta.

Cred ca te referi la oamenii care se obsedeaza sa aiba ce nu pot avea pe moment, iar cand au isi dau seama ca era o ambitie chioara, insa pastreaza in ideea ca prea si-au dorit asa ceva. Probabil se rezolva cu psihoterapie, nu vad nimic magic, predestinat sau altfel aici. Vad programare parentala defectuoasa.

Consider ca postarea mea nu este incurcata, este doar mai greu de inteles pentru unii si mai usor pentru altii. Atentie, nici mai sus nici, mai jos, spun asta pentru ca unele persoane se lezeaza prea usor.

Ma refer la toti oamenii, nu la obsedati, poate ca tu esti un tip calm, care e mai relaxat de fel si ia lucrurile cu o gravitate mai mica in acest aspect al vietii. Cand te vei agita, daca o vei face vreodata pe acesta latura a vietii, probabil ca vei fi uitat deja de postarea aceasta.

Programarea parentala nu este defectuoasa, a fost realizata dupa parerea mea intr-un mod potrivnic si in acel mod, cat mai bine cu putinta. Nimeni nu poate fi in locul nimanui, decat el insusi, psihologia asta duce la judecati inutile, altoieste individul original cu omul pe care l-a propus societatea ca fiind in parametri normalului. Ma opresc aici cu psihologia ca nu e momentul.

 

notiunea de menire Asta inseamna ca tu consideri ca suntem programati pentru a fi intr-un anumit fel. Ca totul este predestinat.

In al doilea rand, nu exista iubire mimetica.

In al treilea rand, apare o categorie care face legaturile din care n-am inteles nimic.

Esti programata sa fi intr-un anumit fel Melissa, le-ai dat nume de mult: personalitatea mea, caracterul meu, apoi viciile sunt si ele programate sa existe pentru fiecare in parte "Lupul isi schimba blana, dar naravul ba". E adevarat, eu dau atentie la prea multe detalii si asta ma face putin mai serios si cateodata mai putin coerent pentru ca nu reusesc sa le pun pe toate in ordine, dar in balanta cred ca vin apoi destui care se uita, nu se gandesc prea mult si apoi isi dau cu parerea. Toata lumea scrie ca sunt nu stiu cum, eu nu ma apuc sa acuz pe nimeni ca se apuca sa scrie fara a fi gandit inainte tema mea. WTF, ce s-a intamplat cu vesnicul : Ce vroia sa spuna? sau tre sa mor intai, nu, nu ma ridic la nici un grad.

 

Daca nu crezi in iubirea mimetica vorbeste cu prietena ta Ea, de la niste posturi si comenturi de-ale ei este inspirat subiectul, nu este copiat, ci inspirat, ca tot este muza acum.

 

Cat despre al trei-lea rand in ideea ca accepti ultima varianta din chestionar si sigur nu te-ai gandit la ce inseamna, sunt de fiecare data acele parti care nu reprezinta noua ta iubire/relatie, dar cumva daca nu erau aceste persoane, nimic nu s-ar fi intamplat. Poate ti-a fortat cineva destinul cateodata, acestia ii voi numi flipperi- adica cei care ti-au intors valenta de la minus la plus si astfel ai devenit cea care cauta iubire, in loc sa mai fi cea care ofera iubire, tocmai cand esti nemultumita de actuala relatie ca exemplu.

Editat de 0sh0

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×