Sari la conținut
Forum Roportal
FlorinPC

PC Problem ...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua ...

 

Mi-am creat in urma cu un an si ceva , un PC .

 

Cofigurare :

 

- Placa de Baza ASROCK N68

 

- Procesor AMD Athlon II X2 255 Dual Core, 3100MHz, socket AM3

 

- Kit Dual Chanel Corsair Vengeance- 8GB (2 x 4GB), DDR3, 1600MHz, Radiator Albastru

 

- Placa video Palit Daytona nVidia GeForce GT520, 2048MB, GDDR3, 64bit, DVI, HDMI, PCI-E

 

- HDD Seagate 500GB, 7200rpm, 16MB, SATA3

 

- Carcasa DeLux MQ826 Middletower ATX, 450W, Negru/Argintiu

 

- Kit A4tech 3100N tastatura GK-85 + mouse G3-220N, Wireless, USB

 

Toate au mers bine .. nu am avut nici o problema. Dar cam de vreo 2-3 luni , au aparut niste probleme si nu stiu ce sa fac ...

 

Probleme constau in :

 

- Nu pot sa dau EXTRACT la ISO din mai multe bucatii ... ( acestea le i-au de pe Filelist si la prietenii mei se extracteaza fara nici o problema ISO )

- Nu pot sa instalez aproape nici un joc deoarece imi da mereu eroare la instalare ( doar jocurile gen din Steam si Origin merg instalate )

- Am incercat sa schimb sistemul de operare ... Windows 7 x32 , Windows 7 x64 si acum am ramas pe Windows XP x64 cu Upates 2010 si tot aceleasi erori

 

Initial m-am gandit ca poate fi de la hard-disk dar acm nu stiu ce sa cred ...

 

P.S. In urmatoarele zile m-am hotarat daca este problema de la HDD , sa imi cumpar un nou HDD + Amd Phenom ...

 

Multumesc , astept sugestiile voastre .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

HDD-ul nu are nimic, problema e de software (de-asta l-am mutat la aria de software).

Ar ajuta sa ne spui si ce eroare primesti, la extract sau la instalare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

HDD-ul nu are nimic, problema e de software (de-asta l-am mutat la aria de software).

Ar ajuta sa ne spui si ce eroare primesti, la extract sau la instalare.

Aceasta este eroarea generala care o primesc cand vreau sa extrag din mai multe fisiere ISO ..

 

Am incercat RAR Fix , 7.Zip , si tot eroare ..

 

az7uqb.png

 

 

 

P.S. Nu mai am timp .. Voi reveni pe la ora 19:00 cu un post in care va voi arata si eroarile la instalare . Multumesc .

Editat de FlorinPC

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

discul D e HDD sau CD/DVD?

Incearca sa iei arhivele de la cei la care a mers pe un stick si sa le decomprimi direct de pe stick, ca sa elimini varianta cu HDD defect sau fisiere sursa corupte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

discul D e HDD sau CD/DVD?

Incearca sa iei arhivele de la cei la care a mers pe un stick si sa le decomprimi direct de pe stick, ca sa elimini varianta cu HDD defect sau fisiere sursa corupte.

 

Pai de asta pusesem si eu topicul la Hardware ... Iar cu ISO nui nici o problema il gasesc eu la prieteni dar am probleme si la instalare ...

 

PS doresc o rezolvare de durata ca daca as sta sa iau asa de cate ori vreau un joc ...

 

Va dau detaliile cu erorile de instalare atunci cand ajung acsa ca am intrat de pe telefon acum ...

Editat de FlorinPC

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai de asta pusesem si eu topicul la Hardware ... Iar cu ISO nui nici o problema il gasesc eu la prieteni dar am probleme si la instalare ...

 

PS doresc o rezolvare de durata ca daca as sta sa iau asa de cate ori vreau un joc ...

 

Va dau detaliile cu erorile de instalare atunci cand ajung acsa ca am intrat de pe telefon acum ...

 

si DA ... D este partitia ce apartine de HDD ...

 

Iar atunci cand vine vorba de eroare la instalare imi spune ca fiserele "x" nu pot fi copiate , alteori ca fisierele "x" sunt corupte etc. ?

 

Pana la urma sa raman la varianta cu schimbat HDD ?

 

Astept si alte pareri !!!

Editat de FlorinPC

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai timp si pricepere verifica intai HDD-ul, sa nu dai banii de pomana.

Softuri de verificat HDD-ul sunt destule.

Din ce spui, cel mai probabil HDD-ul e defect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

inca nu as spune ca hdd-u e defect. tu cand ai instalat toate windows-urile alea, le-ai facut una peste alta sau ai formatat intre instalari ?? deasemenea iti tii *curat* sistemul ?? ( iti recomand registry mechanic )

 

 

ca o completare la ce erori am vazut acolo te-as intreba daca stii sa extragi corect arhivele de genu r01 etc. nu trebuie sa le selectezi pe toate, ci doar extragi din 01 si ar trebui sa mearga fara probleme.

 

sau poti incerca si 7zip ca sa extragi.

Editat de fast_motion

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

inca nu as spune ca hdd-u e defect. tu cand ai instalat toate windows-urile alea, le-ai facut una peste alta sau ai formatat intre instalari ?? deasemenea iti tii *curat* sistemul ?? ( iti recomand registry mechanic )

 

 

ca o completare la ce erori am vazut acolo te-as intreba daca stii sa extragi corect arhivele de genu r01 etc. nu trebuie sa le selectezi pe toate, ci doar extragi din 01 si ar trebui sa mearga fara probleme.

 

sau poti incerca si 7zip ca sa extragi.

Pai la el nici nu are cum sa stie care e prima arhiva, ca nu-si afiseaza extensia.

 

@FlorinPC:

Deci, in Windows Explorer, pe meniul Tools-Folder Options, in tab-ul View scoti bifa de la "Hide extensions..."

Apoi cauti fisierul care are extensia rar, (daca nu apare cauti r00 sau r01, cea cu extensia cea mai mica e prima) si de acolo dai Extract.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@ fast_motion

 

1. Bininteles ca stiu ca trebuie doar primul .rar trebuie dezarhivat ... Acum nu ma lua peste picior deoarece ma pricep cat de cat la calculatoare .

2. Voi incerca " Registry Mechanic "

3. Nu stiu sigur daca au fost instalate unu peste altul .. Sar putea dar nu prea cred ca eu stiam ca facusem de fiecare data Formatare dar poat o data am uitat .

 

Astept raspuns !

 

@ Paul Brahtl

 

1. Acum am "Hard-Disk Sentinel" si voi incerca o scanare sa vad daca gasesc vre-o problema

2. Nu trebuie sa umblu la Tools Folder Options deoarece asa cum i-am spus si lui fast_motion nu sunt "fra|er" ma pricep si eu .

 

Astept raspuns .

 

Revin cu post in seara asta si va voi arata rezultatul scanatului HDD cu " Hard-Disk Sentinel " ~!~

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×