Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

ce ai face daca ai ramine fara nici un ban ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sa presupunem ca un incident neprevazut te lasa la 1000 km (sau cel putin o frontiera de trecut) de casa fara nici un ban si fara acte. Cum ai reactiona? Crezi ca ti-ai putea stapini disperarea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa presupunem ca un incident neprevazut te lasa la 1000 km (sau cel putin o frontiera de trecut) de casa fara nici un ban si fara acte. Cum ai reactiona? Crezi ca ti-ai putea stapini disperarea?

Ce? Sa ma stapanesc? Urlu pana ma consum si apoi gandesc rational cum sa ies din impas :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca mi-as aduna gandurile iar apoi as cauta sa dau un telefon la ambasada, sau pe acasa sa vad cum as putea sa ies din impas. Doar trebuie sa ies cumva, nu ? :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

care este cel mai rau lucru care s-ar putea intampla? In functie de raspunsul la intrebarea asta, o iau razna sau nu. De obicei sub stres, mintea functioneaza mai bine. acum sunt prea relaxata sa zic exact ce-as face.. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista Western Union Transfer Money. Undeva in foaia de transfer pe care o completeaza cel care trimite banii se poate stipula daca cel care ridica banii trebuie sa prezinte un act de identitate sau nu. E la libera alegere. :doh: Deci, as suna pe cineva si as ruga sa-mi trimita in tara in care ma aflu banii de care am nevoie fara sa bifeze casuta ce prevede prezentarea sau nu a unui act de identitate.

foarte important: Banii se pot ridica de oriunde (banca, c.e.c., posta) in baza unui cod numeric pe care trebuie sa-l stii si pe care ti-l va da cel care iti trimite banii chiar in secunda imediat urmatoare.

 

asa ca....nu e nevoie sa o iau razna, sa ma apuce pandaliile. Se rezolva ;) nimic nu e chiar atat de complicat cum pare la prima vedere. Suntem in era iinformatiei computerizate oameni buni! Nu va pierdeti cu firea. Detineti informatia...detineti controlul asupra voastra! :spiteful:

 

p.s. niciodata nu umblu cu foarte multi bani lichizi la mine. Am card, pe care normal ca il voi declara nul printr-un simplu telefon la banca :yahoo:

 

keep it cool! :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si daca nu mai ai nici telefonul ?

dar tu de convorbire telefonica cu taxa inversa ai auzit herr? :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar tu de convorbire telefonica cu taxa inversa ai auzit herr? :stars:

de la ce telefon suni ca sa vorbesti cu taxa inversa daca nu mai ai telefonul, Frau ? :yahoo: :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de la ce telefon suni ca sa vorbesti cu taxa inversa daca nu mai ai telefonul, Frau ? :doh: :spiteful:

moaaaaaaaaamaaaaaaaaaaaaaaaa ca sa vezi ce intrebare incuietoare. Daca stii sa legi doua vorbe politicoase si daca nu ti s-a intamplat "povestea" undeva prin centrul Saharei (sau, ma rog, la romanica :yahoo:)vei gasi cu siguranta si respectivul telefon. Stii tu...minte sa ai ca idei iti vin. ;)

Si ca sa nu uit...poti suna cu taxa inversa de la orice oficiu postal prevazut cu telefoane publice. :) there you go!

 

uite asa ca un exemplu, chiar daca nu are prea mare legatura cu contextul, :) mi s-a intamplat sa ma ratacesc de al meu sotior intr-un supermarket aici. Cand am vrut sa-l sun pe mobil sa ne dam un punct de intalnire am constatat ca al meu era descarcat. Asa ca m-am dus frumos la un bodyguard si i-am spus ce problema am. Mi-a oferit telefonul lui, desi eu il intrebasem unde pot gasi un telefon public, si cu asta basta. Ce mai atata tevatura ca sa vezi....c-o fi...c-o pati.....cum spuneam minte sa ai ca idei iti vin. :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×