Sari la conținut
Forum Roportal
Florentinaflori

Prima iubire

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna seara dragii mei. Numele meu este Florentina,si doresc cateva sfaturi,sugestii. Sa trec direct la subiect...este vorba ne prima mea iubire:l-am cunoscut cand eram mica eu 14 el 18,nu stiu exact daca la acea varsta se poate numi dragoste,insa asta este mai putin important,cert este ca l-am iubit si el la fel cred. Au fost multe probleme ce m-a impiedicat sa mai continui la moment respectiv acea relatie,probleme provenite din exterior,dar la un moment dat problemele au aparut si din cauza lui,si am decis(cu mintea mea de atunci,de adolescenta)ca e mai bine pentru mine sa punem punct relatiei. Ei bine,a trecut foarte mult timp de atunci,nu ne-am mai vazut,nu am mai tinut legatura,doar o data la 4-5 luni mai dadeam ori eu,ori el,un semn de viata,sau uneori purtam mici discutii si iara uitam unul de altul. Problema mea este ca nici acum,dupa atatia ani nu au disparut sentimentele pentru el,nu am mai putut iubi pe altcineva,nu ma pot deschide in fata nici unui barbat,simt ca inima mea si acum este ocupata de respectivul din prima iubire. De ce am ramas asa profund legata de el?De ce nu pot iubi pe altcineva,nici macar sa vreau sa ma implic intr-o relatie? Ce e de facut? Si ce e si mai grav este ca ... prin cateva mesaje si el mi-a dat de inteles ca ar mai vrea sa fim impreuna,deoarece atunci a fost o copilarie,eram mici,iar acum ajunsi la maturitate putem forma si o familie.Dar este dureros...in mintea mea sunt multe ganduri,multe bariere,iar in inima alceva.1.Nu mai pot lupta impotriva tuturor pentru o eventuala relatie cu el. 2. M-a inselat odata si mi-e frica sa nu o mai faca,sunt extrem de sensibila si nu pot accepta asa ceva. V-am incurcat in ideei si detalii,nu? Stiu...insa nici acum nu pot intelege aceasta relatie,si acum sunt intre bariera dintre minte si suflet,care fiecare imi transmit ceva diferit,si in final sunt confuza! Cum spuneam si in randurile de mai sus,inca ma simt sufleteste legata de el,probabil daca l-as vede langa cineva,sarutand-o,as fi geloasa ca si cum ar fi intr-o relatie cu mine!ciudat,nu? Multumesc pentru atentie,sper ca voi primi sfaturi care ma vor ajuta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O sa-ti treaca....inca nu esti matura, nici el nu e, cu cat constientizati mai repede treaba asta amandoi, cu atat o sa fie mai bine.

Zic asta pen' ca citisem fraza aia cu intemeiatul familiei.

Prin absurd sa zicem ca poate intr-o zi,vom relua relatia de unde am lasat-o. Ce o sa fac cu parintii mei,cum o sa gestionez situatia? Am mai auzit si eu vorbe de genul "cand iubesti nu te intereseaza de nimeni,isi lasi totul pentru el!" Se aplica vorbele astea?Sau?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
20kqbkp.jpg Editat de Ea.
  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prin absurd sa zicem ca poate intr-o zi,vom relua relatia de unde am lasat-o. Ce o sa fac cu parintii mei,cum o sa gestionez situatia? Am mai auzit si eu vorbe de genul "cand iubesti nu te intereseaza de nimeni,isi lasi totul pentru el!" Se aplica vorbele astea?Sau?

Se aplica daca asculti persoanele care spun treaba asta, da' tocmai cand reactionezi in felul asta, faci cele mai mari si urate greseli.

O relatie niciodata nu se poate relua de unde a ramas, nu mai e nimic la fel, pana si perceptia fata de persoana pe care o vedeai intr-un fel acum 2-3-5 ani, se schimba.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se aplica daca asculti persoanele care spun treaba asta, da' tocmai cand reactionezi in felul asta, faci cele mai mari si urate greseli.

O relatie niciodata nu se poate relua de unde a ramas, nu mai e nimic la fel, pana si perceptia fata de persoana pe care o vedeai intr-un fel acum 2-3-5 ani, se schimba.

Da,intr-adevar,perceptia se schimba,atunci eram micuta,acum am alta viziune asupra vietii. Nu ma consider matura,dar de gandirea de adolescentina am trecut! Nu stiu cati ani ai,nu stiu daca ai avut si tu o relatie asa complicata,practic,n-am depasit momentul despartirii,duc o lupta intre "gandirea"inimii si cea a mintii. Oare chiar el este marea mea dragoste,cu el mi-e sortit sa raman toata viata,si nu imi dau seama? Multumesc pentru raspunsuri,sper sa mai comunicam aici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

barbatii care te pun prea mult pe tanjala si meditatie ..nu iti sunt sortiti

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×