Sari la conținut
Forum Roportal
Htenesa

Virtual vs Real

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu in general, pe messenger sunt un barbat dorit de catre femei. Sunt amuzant, plin de viata, cu darul povestirii. De-a lungul timpului, mai multe femei si-au declarat dragostea fata de mine, iubindu-ma in general mai mult decat iubisera pe oricine altcineva pana atunci. Problema se iveste cand vine timpul sa ne intalnim in realitate. Dupa luni de zile de pasiune intensa pe messenger, perioada in care capat statutul de logodnic si viitor cap de familie, prima intalnire imi reduce statutul la amic special, urmand ca in cateva zile sa devin doar un necunoscut. In realitate sunt un tip plictisitor care intre "buna" si "pa pa" e in stare sa scoata doar onomatopee. Ce pot face sa fiu si in realitate asa cum sunt pe messenger ? Chestia e ca in realitate parca mi se blocheaza creierul. Toata inspiratia debordanta de care dau dovada in conversatiile din mediul virtual, dispare subit. Nu imi vine nicio idee despre care sa vorbesc, nu mai imi vine nimic amuzant de zis. Tot ce mai pot face e sa o aprob pe fata in ceea ce povesteste ea.

 

Am vreo sansa de vindecare ?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:)

 

 

Remediu simplu... Sa nu mai agati pe internet. Sa fii tu amuzant funny in realitate. Toti tipii pe care i-am intalnit de pe net... nu erau la fel ca pe net... Nu neaparat dubla personalitate dar e alta schema cognitiva plus factorii biochimici

Editat de Ea.
  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vreo sansa de vindecare ?

 

Da. Asa cum a zis si Ea, nu mai investi luni de zile intr-o relatie virtuala, ca vezi si tu ca e un balon de sapun ce se sparge usor.

Ai vorbit cu o fata pe mess? Din prima conversatie cere-i telefonul si stabileste o intalnire.

Daca nu merge, macar nu mai pierzi luni de zile cu iluzii reciproce, care te pot duce la un dezgust de dating.

 

Daca merge, atunci te vei simti Skywalker.

 

Cu fiecare intalnire, fie ea si ratata, devii mai puternic insa.

Pentru a fi amuzant in realitate, la intalnire, trebuie sa practici anumite metode, ca sa scapi de firea veche (inhibatul, timidul, emotivul, anxiosul) si sa iti deprinzi/formezi una noua (volubilul, jovialul, glumetul, in largul sau, sociabilul, antrenantul, cu spirit de conversatie, etc).

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt inhibat, timid, emotiv, anxios, ci chiar ma simt in largul meu. Doar ca mintea mea e goala. Desi pe mess e plina si nu se mai opreste din oferit din prea-plinul ei si altora.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt inhibat, timid, emotiv, anxios, ci chiar ma simt in largul meu. Doar ca mintea mea e goala.

 

Faptul ca mintea ta e goala vine de la inhibare, emotivitate, anxietate.

:)

In largul tau te vei simti doar atunci cand scapat de povara inhibarii vei zburda pe pajistea conversatiei ca un manz entuziasmat.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imagineaza-ti fata/femeia din fata ta pe un ecran mare/monitor, pentru inceput, pana reusesti sa faci trecerea intre virtual si real.

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imagineaza-ti fata/femeia din fata ta pe un ecran mare/monitor, pentru inceput, pana reusesti sa faci trecerea intre virtual si real.

 

Si daca in realitate femeia aia il atrage instant?...stii si tu ca aceste lucruri apar spontan.

 

 

Cam cum sa se impace cu ideea ca, ar dori sa pipaie sau sa faca sex cu un ecran mare/monitor?

Practic i se cere sa disocieze mental si sa se reintoarca in realitate cu viteza gandului...imposibil.

Creierului uman ii trebuie o perioada de latenta mult mai mare pentru a integra schimbarile.

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand oamenii nu doresc sa ii impresioneze, sa ii epateze, pe aceia cu care stabilesc o legatura virtuala si se arata asa cum sunt ei, fara o falsa aura de semizei, si cand au parte de acelasi lucru si din partea celor cu care converseaza, se stabileste o legatura care n-are cum sa se rupa odata ce dau cu nasul de realitate, dimpotriva. Cunosc destule cupluri care s-au format pe net si rezista bine merci si in ziua de azi, desi au trecut ani de zile. Unul dintre partenerii unui asemenea cuplu era un tip groaznic de timid.

Editat de Fiero
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×