Sari la conținut
Forum Roportal
6834728

Valoarea unei vieti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Este de conceput ca un individ sa considere un lucru exterior lui, ca fiind mai pretios decat el insusi?

 

Daca te referi strict la lucruri (nu si la fiinte), depinde de cultura in care a fost educat. E cunoscut ca japonezii antrenau soldati (kamikaze), care asa concepeau.

Bine...se poate interpreta... ca nu pt. un lucru, ci pt. un ideal, concept...se sinucideau.Dar in esenta asta e, viata irosita pt. ceva material.Acum sunt teroristii moderni.

Daca te uiti la filme (mai rar in realitate), sunt multi piloti, comandanti de nave...care se inmormanteaza impreuna cu lucrul lor.

 

Daca incluzi si fiinte e si mai simplu.O multitudine de parinti (si nu doar), asa concep.

Personal nu gasesc un lucru care sa ma substituie.Altii / altele...cu siguranta, da.laugh.gif

Editat de InPing
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da este de conceput si multi oameni au demonstrat acest lucru, ei au fost numiti eroi!

Si cand au fost numiti,nu au fost numiti eroi pentru ca au satisfacut anexele primatului sinelui in restul oamenilor?Daca isi dadeau viata pentru un lucru de care nu era interesat nimeni, nu mai erau considerati eroi.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, acel lucru poate fi un ideal.

Da-mi exemplu de ideal.

 

 

 

Daca consider ca un lucru exterior mie e mai pretios decat mine,voi face tot ce e bine pentru acel lucru pretios.Insa,dorind sa fac bine lucrului pretios,doresc de fapt sa ma satisfac pe mine, ceea ce eu am creat: considerarea acelui lucru ca fiind mai pretios decat mine.Deci...nu-l consider mai pretios decat mine,caci baza dorintei mele nu e lucrul pretios.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×