Sari la conținut
Forum Roportal
Fiero

Care pe care

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Din punctul vostru de vedere este mai importanta o munca care este utila pentru membrii unei societati sau una care le confera acestora satisfactii? Sau sunteti de alta parere, considerati ca nu-si are rostul comparatia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul vostru de vedere este mai importanta o munca care este utila pentru membrii unei societati sau una care le confera acestora satisfactii? Sau sunteti de alta parere, considerati ca nu-si are rostul comparatia.

Cea care confera satisfactii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pt. cine trebuie sa fie mai importanta acea munca...pt. individ, sau pt. societate?

Daca-i pt. societate, raspunsul e prima varianta.

Daca-i pt. individ, raspunsul depinde de o multitudine de factori.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu e cam acelasi lucru? Mai concret?

Nu e. Gandeste-te la ce face un doctor in comparatie cu ce face un fotbalist, primul salveaza vieti omenesti, munca lui e utila oamenilor, celalalt ii fericeste pe barbati, si nu numai, cand baga multe goluri in poarta echipei adverse. :)

 

Cea care confera satisfactii.

Nu celui care o presteaza, atentie!

 

Nu in primul rand.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fara ocupatiile utile, societatea n-ar functiona. Deci cred ca ele vin pe primul loc. Oamenii au nevoie si de divertisment (sau de circ) deci sunt si celelalte bune la ceva. Altfel ar trebui ca meseriile utile sa inventeze medicamente pt plictiseala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am referit la utilitate din punctul de vedere al oamenilor, al societatii.

Editat de Fiero

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e. Gandeste-te la ce face un doctor in comparatie cu ce face un fotbalist, primul salveaza vieti omenesti, munca lui e utila oamenilor, celalalt ii fericeste pe barbati, si nu numai, cand baga multe goluri in poarta echipei adverse. :)

 

D-aia te intrebam de ceva concret, ca eu nu as fi luat asa intrebarea ta.

 

Cred ca sunt la fel de importante ambele variante.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul vostru de vedere este mai importanta o munca care este utila pentru membrii unei societati sau una care le confera acestora satisfactii? Sau sunteti de alta parere, considerati ca nu-si are rostul comparatia.

 

E un pic ciudata intrebarea. Omul nu e doar masina sa-i fie utila doar munca necesara supravietuirii lui fizice. La fel de utila e si satisfactia si toate celalalte ce tin de latura umana. Doar nu traim ca sa producem, producem ca sa traim. Cat timp pot fi facute ambele munci, eu zic ca nu ar fi cazul sa le comparam, dar e doar parerea mea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×