Sari la conținut
Forum Roportal
Lina

Delimitari intre sensuri

Delimitari intre sensuri  

27 membri au votat

  1. 1. Pot reduce riscul accidentelor bariere de separare a sensurilor?

    • Da
      17
    • Nu
      2
    • Poate
      8


Postări Recomandate

In seara de 9 martie 2006 un tragic accident a avut loc.....3 persoane au decendat printre care si una din cele mai indragite cantarete de muzica usoara din Romania.

Ce incerc sa spun in acest topic este cauza accidentului a fost o masina care vedea din sens opus care i-a izbit pe partea stanga...

 

Concluzia la care am ajuns este ca la noi nu sunt bariere sa delimiteze cele doua sensuri de mers.....si din aceasta cauza sunt foarte multe accidente care chiar nu isi au locul daca ar fi o limita intre sensuri.

 

Dar mai e vina si romanilor care conduc foarte agresiv si cred ca daca claxoneaza rezolva ceva.

 

Dumnezeu sa-i odihneasca in pace pe cei doi si Condoleante familiei celor doi.....inca o pierdere in lumea artistilor.....Oare cand o sa faca cineva ceva in acest send pe soselele Romaniei?

post-25455-1141945659_thumb.jpg

Editat de Catalin_Pop

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

noi nu suntem in stare sa facem o starda ca oamenii..da sa mai punem si bariere..e o idee cred ca buna dar mai e mult pana la implinire

 

imi pare rau de Laura Stoica..o indrageam

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O mare pierdere pt lumea muzicii si nu numai! Imi pare tare rau! sper ca sufletele lor sa fie bine sa se odihneasca printre ingeri! :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tragedii se intampla zilnic, in Romania. Si n-ar fi numa barierele de vina...ci strazile noastre care sunt fooooarte bune.. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tragedii se intampla zilnic, in Romania. Si n-ar fi numa barierele de vina...ci strazile noastre care sunt fooooarte bune.. :spiteful:

La noi cea mai mare problema este ca de multe ori se intimpla, mai ales primavara si pe timp de noapte sa nu mai vezi la un moment dat drumul. Noroiul de pe carosabil, marcajele sterse si imbatrinite de " tratamentul" dur al intemperiilor din timpul iernii te poate face la volan fiind sa te trezesti " plutind in bezna", dezorientat, strivind frina uneori pina te dumiresti pe unde duce drumul. Daca mai este alaturi de sosea o cale ferata in partea dreapta, din fata vin faruri pe ambele parti ( cind vine trenul) soseaua fiind noroita si nemarcata, veti trai una din cele mai idioate stari din timpul sofatului pe timp de noapte, egalata poate doar de silueta perfect invizibila a carelor cu fin nesemnalizate, care le vezi cred ca doar cu sufletul sau cu cina stie ce capacitati extrasenzoriale atunci cind din fata vine un camion cu farurile puternice. O separare a sensurilor cu bariere viu colorate si chiar cu insulite de vegetatie ar fi o solutie excelenta in primul rind pentru ca creste confortul vizual la condus si cred ca va evita cel putin o parte din acciddentele frontale care sint cu cele mai grave urmari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca ar putea fi utile aceste bariere , dar nu in toate cazurile, pentru ca la o viteza mare orice masina ar trece prin ele. La modul in care conduc unii ar fi nevoie de ziduri de beton intre sensuri, si OBLIGATORIU, cel putin doua benzi pe un sens peste tot. Ceea ce la noi e ... imposibil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aceste bariere se pun pe autostrazi. Si in Romania s-au instalat. Nu putem instala bariere de acest gen pe drumuri pe care e permisa depasirea pe sensul opus, ca in cazul drumului pe care s-a produs accidentul mentionat in topic.

Singura solutie este masina inteligenta. Un astfel de prototip este in testari sub sigla Alfa Romeo. Au dat si la stiri un material destul de amplu si e o inventie promitatoare. Va reduce numarul accidentelor foarte mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aceste bariere se pun pe autostrazi. Si in Romania s-au instalat. Nu putem instala bariere de acest gen pe drumuri pe care e permisa depasirea pe sensul opus, ca in cazul drumului pe care s-a produs accidentul mentionat in topic.

Singura solutie este masina inteligenta. Un astfel de prototip este in testari sub sigla Alfa Romeo. Au dat si la stiri un material destul de amplu si e o inventie promitatoare. Va reduce numarul accidentelor foarte mult.

Mai sint citiva ani buni pina sa se obtina un rezultat suficient de bun ca sa poata circula fara probleme pe soselele lumii. Pe de alta parte, se mai pune o alta problema mult mai importanta: pretul - foarte putini si-o vor putea permite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×