Sari la conținut
Forum Roportal
6834728

Vulgaritatea/Obscenul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Are vreun rol cenzura in media?

 

Este vulgaritatea o ignoranta pentru realitate,o lasitate?Ce efect benefic are evitarea vulgaritatii?

 

Am observat multi infocati ai rap-ului sau genului hip-hop care sunt complet impotriva cenzurii.Au dreptate?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bineinteles ca toate lucrurile au un rol si o logica, chiar daca unii nu o vad.

Cat despre cenzura vulgaritatii,este ceva benefic intrucat am ajunge treptat si insesizabil sa ducem absolut toate valoriile civilizatiei in derizoriu. Lucru ce ar insemna, o intoarcere catre prima "stare naturala".

 

Apoi,"vulgaritatea" din muzica, sau orice fel de arta manifestata sub un anume fel, reprezinta o forma a decadentismului, si nu simple obscenitati. Lucru ce face sa fie o mare diferenta intre cele doua notiuni.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bineinteles ca toate lucrurile au un rol si o logica, chiar daca unii nu o vad.

Prin rol faceam referire la beneficiu considerabil.

 

Apoi,"vulgaritatea" din muzica, sau orice fel de arta manifestata sub un anume fel, reprezinta o forma a decadentismului, si nu simple obscenitati. Lucru ce face sa fie o mare diferenta intre cele doua notiuni.

Si aici cenzura trebuie aplicata,nu?

 

 

Are rol interzicerea injuraturilor in gura mare pe strada publica?..sau in pracurile publice?

Acum, da. Eu ma refer la o situatie in care ar avea loc "o rasturnare a valorilor/perspectivei", iar cuvintele vulgare ar deveni simple cuvinte;la urmarile unei astfel de situatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum, da. Eu ma refer la o situatie in care ar avea loc "o rasturnare a valorilor/perspectivei", iar cuvintele vulgare ar deveni simple cuvinte;la urmarile unei astfel de situatii.

Eu ma refeream la bun simt.

Acuma, cand a deveni pedofil va fi 'de bun simt', spre exemplu..eu ma duc in pustiu.

 

Nimic pe lumea aceasta nu scapa de relativism, dar bunul simt are totusi limitele lui.

 

Exagerez din nou, bineinteles. Dar pentru tine ce inseamna, de exemplu, vulgar/obscen, si pentru societate NU, sau viceversa?

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Acuma, cand a deveni pedofil va fi 'de bun simt', spre exemplu..eu ma duc in pustiu.

 

Acolo e evidenta problema;dar despre vulgaritatea expunerii organelor sexuale in public,sau a cuvintelor ce le descriu(cele folosite in masa)?Ce urmari ar fi daca ar disparea pudoarea in sensul asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acolo e evidenta problema;dar despre vulgaritatea expunerii organelor sexuale in public,sau a cuvintelor ce le descriu(cele folosite in masa)?Ce urmari ar fi daca ar disparea pudoarea in sensul asta?

Oare ce impact ar avea asupra unui copil deschiderea subiectului despre sexualitate la o varsta prea frageda?

Imi si imaginez:

 

'Tati, ce are nenea ala intre picioare?'

'Ce au toti barbatii'

'Dar tati, de ce tanti aia roseste cand se uita intre picioarele lui nenea?'

'Pai stii, chestia aia o face pe tanti fericita'.

 

Ca sa nu mai vorbim despre persoanele care au fost abuzate psihic, fizic, sexual..etc. Ce sens ar avea ca societatea sa 'trieze' informatiile de impact crescut asupra echilibrului psihic al unui cetatean?

Cum ar fi influentat randamentul unor angajati, daca uitandu-se pe fereastra ar vedea pe strada o tanti in pielea goala?

Ca sa nu mai vorbim de un grup de adolescenti in sala de clasa.

 

 

Daca si-o cauta cu lumanarea, stie unde sa gaseasca, nu?

 

Are sens, dar nu prea are efect in lipsa educatiei!

Nici nu implica lipsa educatiei.

O completeaza si o usureaza in multe cazuri.

 

Toate la timpul lor si la locul lor.

Editat de stupid_me
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

'Pai stii, chestia aia o face pe tanti fericita'.

 

Ce sens ar avea ca societatea sa 'trieze' informatiile de impact crescut asupra echilibrului psihic al unui cetatean?

Cum ar fi influentat randamentul unor angajati, daca uitandu-se pe fereastra ar vedea pe strada o tanti in pielea goala?

Ca sa nu mai vorbim de un grup de adolescenti in sala de clasa.

Daca dispare dorinta sexuala, se mai poate vorbi despre asta?

 

Adica,dispare(dupa tine) catalogarea acestor situatii, ca fiind vulgare?

Editat de Vizitator

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×